X

Korse takmak ne işe yarar? Yağ yakar mı?

Korse takmak ne işe yarar? Yağ yakar mı?

Korse; bazı sağlık sorunlarının giderilmesinde tercih edilmesinin yanı sıra, günümüzde en çok kadınların zayıf gözükmek için kullandıkları esnek iç giysisidir.

Korse nedir? Çeşitleri nelerdir?

Zarafet kadınlar için çok önemlidir. İnce ve zarif görünmek için kadınların en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında korseler gelmektedir. Kadınların giydikleri kıyafeti daha güzel taşımalarına yardımcı olan korseler, düzenli kullanıldığında vücuttaki sarkmaların toparlanmasına da yardımcı olmaktadır. Korse çeşitleri kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Bel ağrısı ya da dik bir duruş için doktorlar tarafından önerilen korselere medikal ürünlerin satıldığı yerlerden ulaşılabilmektedir. Kadınların zayıflamak için tercih ettiği korseler de; bel korsesi, tayt korse, dikişsiz korse, pop up korseler, lohusa korseleri ve spor korseleri olmak üzere farklı modellerden oluşmaktadır.

Korse takmak ne işe yarar? İnceltir mi?

Korseler amacına uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde kişilere bir çok fayda sağlar. Özellikle kilo vermiş kişilerin vücutlarında meydana gelen sarkmaların giderilmesinde, düzenli olarak kullanılan korselerin büyük etkisi bulunmaktadır. Fazla kilolarından kurtulan fakat deri sarkmalarından şikayetçi olan kadınlara korse kullanmaları önerilir. Korseler kullanım süresince terlemeye sebep oldukları için zayıflatıcı bir etkiye de sahiptir. Spor yaparken kullanılacak korseler kişilerin daha fazla terlemelerine ve daha çabuk incelmelerine sebep olur. Spor yaparken korse kullanmanın bir diğer avantajı da ciddi yaralanmaların, ani hareket sonucu vücutta oluşabilecek hasarların önüne geçmesidir. Korseler, kilo fazlalığı olan kişilerin bir beden ince gözükmesine yardımcı olduğu için bireylerin psikolojik olarak iyi hissetmelerine de etki eder.

Korse yağ yakar mı? Nasıl kullanılır?

Korse kullanımındaki en önemli detay, amaca uygun doğru korsenin alınmış olduğundan emin olmaktır. Karın bölgesindeki yağlardan şikayetçi olan kullanıcıların bel korselerini, basen ve simit bölgesindeki yağ fazlalıklarından memnun olmayan kişilerin de şort korseleri tercih etmeleri gerekir. Kullanıcıların en çok dikkat etmeleri gereken bir diğer hususta korseyi kullanma süreleridir. Korse en fazla 8 saat olacak şekilde giyilmeli, sonrasında vücudun hava alması ve rahatlaması sağlanmalıdır. Kişiler bedenlerine uygun korseyi tercih etmeli, daha ince gözükmek arzusuyla bedenlerinden daha küçük korseler giyerek rahatsız hissedecekleri korseleri tercih etmemelidir. Vücudu rahatsız eden dar korselerin kan akışını yavaşlattığı ve kilo verme hızını da düşürdüğü bilinmelidir.

Korseyle uyumak zayıflatır mı?

Uzmanlar korselerin en fazla 8 saat kullanılması gerektiğini söylemektedir. Korseler kan dolaşımını yavaşlattığı için gece yatmadan önce çıkarılmalıdır ve uyku esnasında beden özgür olmalıdır. Uyku esnasında organlar kendilerini yeniledikleri için korsenin baskı uygulayan yapısı organların rahatsız olmasına ve bu da uyku kalitesinin bozulmasına sebep olabilir. Korseyle uyumak, günlük kullanımlarda olduğu kadar terletmez. Sadece vücudun daha sıkı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Korse takmak günlük kullanımlarda etkilidir, gece yatarken çıkarılması sağlık açısından en uygun olanıdır.

Meryem Keskin
Korsenin tek başına yağ yakıcı etkisi yok ama daha ince gözükmeye yardımcı olabiliyor. Eğer spor yaparken kullanırsanız o zaman yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı oluyor. Ama hiç birşey yapmadan sadece korse taktığınızda sanırım çok etkili olmaz. Diyet ve spor gerekir.