X

Kombu çayı nasıl yapılır? Fiyatı, faydaları, zararları

Kombu çayı nasıl yapılır? Fiyatı, faydaları, zararları

Karadeniz bölgesinde yer alan Rize ilimizin en nadide çayları arasında bilinen kombu çayı diğer çaylar gibi bir siyah çay çeşidi olarak bilinmektedir. Birçok özelliği olan bu çay ülkemizde rahatlıkla yetişebilmekte ve bulması ve kullanımı da rahat olmaktadır. Çay içmeyi sevenler için bir alternatif olarak sunulabilinen bu çay sağlık içinde kullanımı mümkündür.

Kombu çayı faydaları

  • Bağırsak sorununu çözmekte ve hazımsızlık sorununa iyi gelmektedir.
  • Yapıldıktan sonra soğuduğu zaman gözlerde oluşan çapak sorunu için bir pamuk yardımı ile kullanımı mümkündür çapak sorununu kısa zamanda çözer
  • Yine aynı şekilde gözde oluşan belirsiz kızarmalar için de kullanımı mümkündür
  • İdrar söktürür ve dizanteri olunduğu zaman koyu içildiği takdirde ishalden kurtarır
  • Kan kanser, damar sertliği, guatr, kolera, bağırsak sorunlarında koruyucu kalkan oluşturur.
  • Sizinde anlayacağı üzere birçok soruna çözüm bulan bu çayı kullanmak gerçekten önem teşkil eder.

Kombu çayı nasıl hazırlanır? Nasıl kullanılır?

Asıl adı kombuçya olarak bilinen ve zaman içinde kısala kısala kombu olarak kalan kombu çayı birçok hastalığa iyi gelmesi ile bilinmektedir. Bu çay kendi adını aldığı kombu mantarının mayalanması sonucu ortaya çıkar. He siyah çay hem de kombu mantarının birleşmesi ile oluşan bu çay bir nevi fermenter içeriği içermektedir. Birçok ülkede özellikle Asya ülkelerinde enerji çayı olarak bilinen bu çay birçok araştırmaya da maruz kalmıştır. Yapılan birçok araştırma sonucu oldukça etkili olduğu ve hatta mucizevi bir ürün olduğu araştırmacıları tarafından yapılan açıklamalardan sadece biri olmaktadır. Çay mayalanma sürecinde frementer etkileşimden dolayı ortaya çıkardığı maya ile birçok hastalığa iyi geldiğini açıklamış bulunuyor. Yapımı da oldukça kolay olan bu çayı evde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca hazır olarak da satılmakta ve birçok yerde bu ürünü bulmak da mümkün olmaktadır. Uygun fiyatlı bir ürün olarak satılan bu ürünü küçük bir araştırma ile hazır almanızda mümkündür. Fakat evde yapmak isterseniz yapabilmenizde mümkün olmaktadır. Öncelikle belirtmekte fayda var bu çayı yapacağınız zaman tüm kullanılacak olan malzeme ve kaplar çok kaynar su ile steril edilmelidir. Bunun için bulaşık makinesi kullanabilirsiniz. Çayı yapacağınız tüm kap kavanozları önceden bulaşık makinesinde de yıkamak bu konuda en iyisi olacaktır. Çayı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler ise; elma sirkesi, toz şeker, kombu mantarı, yeşil ya da siyah çay olmaktadır. Yapılışı ise oldukça basittir. Kombu çayını yapabilmek için; önceden iyice yıkanmış olan bir çelik tencereye 3 litre kadar suyu koyup kaynatın. Kaynayan suyun içine 1.5 su bardağı kadar toz şeker ekleyin. Sonrasında su ve şekerin en az 5 dakika kaynamasına izin verin. Ortalama 3 yemek kaşığı kadar yeşil ya da siyah çay ekleyin. İsterseniz poşet çay olarak da ekleyebilirsiniz. O zaman en az 15 tane eklemelisiniz. Soğuyan çayın içine en son olarak kombu mantarını da ekleyince cam bir kavanoza boşaltarak muhafaza edebilirsiniz.

sevtap ince
kombu çayı satın almak istiyorum ama kaç aktara sorduysam hiçbirinde bulamadım. Nerede satılıyor yardımcı olur musunuz