X

Koltuk altı kararması nasıl geçer? Koltuk altı neden kararır?

Koltuk altı kararması nasıl geçer? Koltuk altı neden kararır?

Koltuk altı kararması, çoğu kadının başına gelen çeşitli epilasyon yöntemlerinden sonra oluşan problemdir.

Koltuk altı kararması neden olur?

Meydana gelen sorun bir anda gelişmemektedir. Oluşan sorunun altında birçok neden yatar. Bu nedenler arasında sir ağda uygulaması, alkol içeren deodorantların kullanımı, jilet, çok fazla terlemek gösterilebilir. Koltuk altı karaması gibi aynı sebeplerden kaynaklı olarak genital bölgede de oluşmaktadır. Yaz mevsiminde, deniz, havuz gibi ortamlarda belirgin hale gelen bu siyahlık kötü bir görüntüye neden olur.

Koltuk altı kararmasının sebepleri nelerdir?

Koltuk alt kısımlarının ten rengiyle aynı veya uyumlu olması her zaman idealdir. Sorun olmadığı zaman rahatça kolunuzu kaldırabilir ve istediğiniz kıyafetleri özgür bir biçimde giyebilirsiniz. Koltuk alt kısımları temiz olsa bile renk farklılığı olumsuz görüntülere yol açar. Dolayısı ile bu duruma çözüm bulmak gerekebilir. Çözüm sürecine geçmeden önce kararmaya yol açan etkenleri bilmek fayda sağlar. Bölge jilet ile tıraş edildiğinde belli bir süre sonrasında kararmalar oluşmaya başlar. Koltuk altı kısmındaki deri hassas olduğu için ten renginin sabit kalması için dikkat olunması gerekir. Tüylerin gitmesi ve pürüzsüz olması amacı ile yapılan tıraş yöntemi kararmaların başlıca nedenlerindendir. Bir diğer neden de bu bölgenin aşırı seviyede sürtünmesidir. Bölgeyi sürten kıyafetler derinin kalınlaşma yaşamasına neden olur. Bu alanda sürtünmenin olmaması için bölgeye pudra veya krem sürülebilir.

Koltuk altı terlemesi ve kararması

Sık bir şekilde terleyen bölge hem kötü kokulara hem de siyahlık sorununa yol açar. Terleme aynı zamanda tahriş sebebidir. Bunu önleyebilmek için her daim ıslak mendil bulundurmak ve belli aralıklarda alanı silmek gerekir. Islak mendil kullanımı tahrişi ve kokuları engelleyici özelliğe sahiptir. Koltuk altındaki tüyler uzadığı zaman kararmaların görülmesi normalleşir. Düzenli olarak tüy alma işlemi yapılmalı ve kişisel bakım ihmal edilmemelidir. Ağda kullanımının yanlış olması da sorunun nedenleri arasında yer alır.

Koltuk altı kararması nasıl geçer? Çözümü nedir?

Bölge limon ile beyazlatılabilir. Eski dönemlerden beri cildi beyazlatmak için kullanılan limon uygulaması kararmaları geçirir. Cildin limon alerjisi yok ise duştan önce limon uygulaması yapılabilir. Bunun için koltuk altları limon ile ovalanır ve otuz dakika bekletilir. Süre dolunca duş alabilirsiniz.

Koltuk altı kararması için patates nasıl uygulanır?

Koltuk altının rengini açmak amacıyla patates yöntemi kullanılabilir. Bunun için patates dilimlenir. Yöntemin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Patates dilimleri koltuk altına koyulur veya püre haline getirilir. Uygulama üç ila defa yapılabilir.

Koltuk altı kararması için limon ve salatalık uygulaması

Salatalıklar halka biçiminde kesilir ve üst kısımlarına taze limon sıkılır. Karışım koltuk altına sürülür ve on dakika beklenir. Zaman içinde rengin açıldığını görmek mümkün hale gelir. Koltuk altı kararması probleminin geçmesi için bahsedilen yöntemler düzenli uygulanmalıdır.

Tuğba Seven
Son birkaç seferdir koltuk altımı jiletler alıyorum o yüzden biraz kararma oldu. Onu nasıl engelleyebilirim? Limon sürmek iyi geliyor diye birkaç yerde daha okumuştum gerçekten etkili olur mu? deneyen var mı?