X

Kolloidal gümüş suyu nedir? Nasıl yapılır? Kullananlar ve yapımı

Kolloidal gümüş suyu nedir? Nasıl yapılır? Kullananlar ve yapımı

Soğuk algınlığı gibi yaygın rahatsızlıklarda alternatif tedavilerden birisi olarak gümüş suyu tüketimi çok eski dönemlerden beri tercih edilen bir üründür.

Kolloidal gümüş suyu nedir?

İnsanlar, sıklıkla yaşanılan hastalıklarda sürekli doktora gidip ilaç kullanmak yerine alternatif seçeneklere yönelmeyi tercih edebilirler. Günümüzde grip e soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda insanlar ilk etapta farklı yöntemleri denerken hastalığın geçmemesi durumunda hastanelere giderek başvuruda bulunmaktadır. Kolloidal gümüş suyu da soğuk algınlığı rahatsızlığına karşı kullanılabilecek olan alternatif yöntemlerden birisi olurken çok sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Gümüşün iyileştirici etkisi 1970'li yıllara kadar dayanan araştırmalarda ortaya çıkarken bakteri oluşumunu engellediği ve vücudu bakterilerden temizlediği araştırmalar sonucunda öğrenilmiştir.

Kolloidal nedir, ne demek?

Kolloidal kelimesi insanlara yabancı gelse de anlamı son derece basittir. Bu kelime, herhangi bir maddenin en küçük biyolojik halidir. Genel olarak çıplak göz ile görülmeyecek kadar küçük hale getirilen maddeler bu şekilde belirli bir karışım sayesinde tüketilerek vücuda alınabilir. Bu şekilde vücuda alınan maddeler, gözeneklerden rahatlıkla geçerken vücut içerisinde emilimi rahatlıkla sağlanabilmektedir. Kolloidal gümüş de, saf gümüşün en küçük formu olurken bu şekilde su ile birlikte vücuda alınarak antibiyotik etki göstermesi sağlanmaktadır. Bakterilerin, antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanması sebebiyle günümüzde antibiyotik kullanımı düşerken bakterilere karşı savaşta çok büyük yer tutan bu tarz alternatif yöntemler daha ön planda olmaya başlamıştır.

Kolloidal gümüş suyu nasıl yapılır?

Bu ürün, bazı büyük eczanelerde özel paketlerinde satılırken rahatlıkla bu şekilde kullanılabilmektedir. Ancak kişiler isterlerse kendileri evde en iyi biçimde bu ürünü elde edebilirler. Bunun için tamamen saf olan 2 adet gümüş çubuğuna ihtiyaç duyulurken bunun yanında 1 adet adaptörün de alınması gerekmektedir. İlk olarak kişiler bir miktar su kaynattıktan sonra bunu bir bardağın içerisine bırakırlar. Sonrasında adaptörün uçları kesildikten sonra bu uçlar, gümüş çubukların her ikisine de sarılır ve bu şekilde bardağın içerisine bırakılır. Bu çubukların ve kabloların birbirine değmemesi sağlanırken fişin takılması ile işlem başlatılmaktadır. Yaklaşık olarak 1,5 saat kadar gümüş çubuklar suyun içerisinde kaldıktan sonra gümüş iyonlarının suya geçişi tamamlanacaktır. Bu şekilde kolloidal gümüş suyu elde edilmiş olur.

Kullananlar ve kullanım şekli

Kolloidal gümüş suyu kullananlar arasında verim alan ya da istediği şekilde tedavi olamayan kişiler de bulunmaktadır. Bazı ülkelerde bu suyun kullanımı yasak olurken bazı ülkelerde de yalnızca doktor önerisi ile kullanılmaktadır. Ülkemizde bu sınırlandırmalar olmazken insanların yine de doktorlarına danışarak kullanması önerilmektedir. Birçok rahatsızlıkta bu ürünün tüketen kişiler genel olarak yüksek oranda verim alamazlar. Gümüş suyu, soğuk algınlık üzerinde etki gösteren bakterileri yok etmede oldukça başarılı bir seçim olabilir. Ancak bunun yanı sıra hali hazırda onlarca farklı antibiyotik olduğundan kişilerin bu ürünü kullanması da çok mantıklı olmaz.

Melih Ateş
Kolloidal gümüş suyu satın almak istiyorum nerede sipariş verebilirim? Bu neye iyi gelir? Ne işe yarar? Çok faydalı olduğu konusunda duyumlar aldım bu yüzden merak ediyorum. Eczanede var mı acaba satılıyor mu?