X

Kolesterol düşürücü diyet, bitkiler ve besinler nelerdir?

Kolesterol düşürücü diyet, bitkiler ve besinler nelerdir?

Kolesterol her organda bulunan bileşenlerden biri olarak bilinmektedir. Bunun düşük ya da yüksek oluşu kişinin farklı hastalıklar ile karşılaşmasına sebep olabilmektedir. Beslenmeye bağlı olarak artan ya da azalan bir yapıya sahip olan kolesterolün vücutta dengelenmesi gerekmektedir. Kolesterol düşürücü diyet bu tarz hastalarının çoğunun uyması gereken bir programdır. Özellikle çok fazla et tüketen kişilerde yükselen bir kolesterol değeri olmaktadır.

Kolesterol düşüren şeyler nelerdir?

  • Beslenme alışkanlıkları insanın vücut sağlığında çok fazla rol oynamaktadır. Bu durumda kişinin günlük olarak tüketmiş olduğu gıdalar tüm sağlığını etkilemekle beraber çeşitli hastalıkların da meydana gelmesine sebep olmaktadır. Kolesterol değerinin yüksek oluşu ilerleyen dönemlerde damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara sebep olarak kişinin yaşam kalitesini düşürebilmektedir.
  • Kolesterolü yüksek çıkan kişilerde öncelikle beslenme omega 3 ve lif kaynağı zengin olan gıdaların tercih edilmesi gerekiyor. Yeşil yapraklı sebzeler kolesterolün dengelenmesi için son derece önemli besinler arasında yer alır.
  • Bezelye, börülce, lahana, karnabahar gibi sebzeler kolesterol için güçlü bir lif kaynağıdır. Bu yüzden kolesterolü dengelemek için tercih edilirler. Kolesterol düşürücü bitkiler lif bakımından zengin oldukları için de kişinin sindirim sisteminin de düzenli çalışması için gereklidir.

Kolesterol düşürücü besinler nelerdir?

  • Kolesterolün dostu olan omega 3 yağ asitleri ve lifli gıdalar günlük yeme alışkanlıkları içerisinde olması gereken gıdalar olarak bilinmektedir. Lif kaynağı olan bulgur ve kuru fasulye kolesterol hastalarının çoğunun diyet listesinde yer alır. Özellikle bulgur ile yapılan yemekler mutlaka öğünlerinde yer alması gerekmektedir.
  • Zeytin yağı gibi doğal yağların yemeklerde tercih edilmesi kolesterolün kısa sürede dengelenmesini sağlayacaktır. Trans yağlar yerine zeytin yağının düzenli kullanılması gerekir. Ayrıca omega 3 yağ asitleri özellikle deniz ürünlerinde çok fazla bulunur. Omega 3 bakımından zengin olan balıkların haftada 2 kez tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.
  • Yeşil ve siyah zeytin kolesterol için faydalı gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle sabah saatlerinde kahvaltı menüsünde mutlaka olması gereken gıdalardandır. Süt ve süt ürünleri de kolesterol için faydalı gıdalardandır. Kolesterol oranı yüksek olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi gerekir. Bunun yanı sıra kefir kolesterolde büyük rol oynar. Kefirin içerisinde yer alan besin bileşenleri tüketilen gıdalarında sindirimini kolaylaştırmaktadır.

Kolesterol nasıl düşer?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin beslenme alışkanlıklarını ön planda tutarak düzenli beslenmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Besin değeri yüksek gıdalar tercih edilerek sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilebilir. Farklı hastalıklar ile karşılaşmamak için vücuda alınması gereken vitamin ve minerallerin doğru bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kolesterolün dengelenmesi için beslenmede lif kaynağı fazla olan gıdaların tüketilmesine özen gösterilerek beslenme alışkanlıkları oluşturulması gerekmektedir. Kolesterol düşürücü diyet listesi doktor tarafından hastaya verilere hastanın beslenme şekli oluşturulur. Buna bağlı olarak gerekli kontrollerin de yapılması sağlık için yardımcı olacaktır.

Hande Doğan
Kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir? Kolesterolü dengede tutmak için neler yemeliyiz ya da neler yememeliyiz? Kolesterol ilaçları kullanmak yerine doğal bitkilerle tedavi etmek istiyorum. Düşürmek için ne yapmalıyım?