X

Kobra zehiri nedir? Ne işe yarar? Nasıl elde edilir?

Kobra zehiri nedir? Ne işe yarar? Nasıl elde edilir?

Son yılların en popüler ve en çok tercih edilen kobra zehiri normalde kişinin birkaç saat içerisinde ölmesine sebep olmaktadır. Buna rağmen sağlık alanında tercih edilmektedir.

Kobra zehiri nedir?

Kobra yılanının gözlerinin arkasında bulunan tükürük bezlerinde yer alan kobra zehiri ölümcül olmakla beraber kişinin kısa sürede felç ile beraber sinir sistemine etki ederek ölmesine sebep olur. Yılanın 8- 10 mm dişleri kişinin cildinde yara açarak zehir içeriye bırakılır. Zehir vücuda alındıktan sonra önce sinir sistemi çöker. Ardından bulanık görüş, vertigo ve felç meydana gelir. Bir sonraki aşamada kişi komaya girerek tüm vücut işlevini kaybeder ve son olarak solunum yetmezliği ile hayatını kaybeder. Bu zehirin içerisinde bol miktarda protein ve polipeptit içerir. Bu yüzden sağlık sektörü ve diğer sektörlerde sıkça tercih edilir.

Kobra zehiri ne işe yarar?

Yılan zehirleri geçmişten günümüze kadar kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Eskiden insanların vücut sağlığını korumak için kullanmış olduğu yılan zehirleri sağlık sektörünün en önemli ham maddelerinden biri olarak bilinmektedir. Çıngıraklı yılan zehiri ve kobra zehiri ilaçların üretilmesinde sıkça tercih edilir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılarak hastaların iyileşme kaydetmesi sağlanabilmektedir. Çıngıraklı yılanların zehirleri genel olarak damar tıkanıklığı ve kanamayı durdurucu ilaçlarda tercih edilse de kobra yılanı zehri ise kanser hastalarının tedavisinde tercih edilerek kanserli hücrenin zehir sayesinde yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Böylece sağlık sektöründe kullanılan yılan zehirleri tamamen tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kobra zehiri nerelerde kullanılır?

Öldürücü olan kobra zehiri sağlık ve kozmetikte en sık tercih edilen maddelerden biridir. Kimyasal silahların ayrışmasında da kullanılan bu zehir özellikle kanser tedavilerinde olumlu sonuç alınmasına yardımcı olur. Bu zehir vücudun hastalıklara karşı sonuç vermesine yardımcı olur. Kanser hastalarının ilaçlarında tercih edilerek kanserli hücrenin yok edilmesi için tercih edilmektedir. Sağlık sektöründe sıkça kullanılan bu zehir diğer yılan zehirlerinden oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Tedavilerde kullanılan bu zehir hastanın çok çabuk iyileşmesine ve kalıcı iyileşme sağladığı görülmektedir. Birçok ilaç içerisinde az miktarda tercih edilerek değerli görülmektedir. Kozmetik sektöründe de polipeptitler sayesinde kırışıklık giderici ve cilt gençleştirici ürünler içerisine dahil edilerek kullanılabilmektedir. Bu zehirin çok az miktarı bile oldukça kıymetli ve zor bulunmaktadır.

Ne için kullanılır?

Kobra zehiri ve diğer yılan zehirleri sağlık sektöründe ilaçlara katılarak kullanıldığı gibi birçok alanda ihtiyaç duyulan ham maddelerden biridir. Özellikle sektörlerde kullanım amacı panzehir olarak da tercih edilmesidir. Bu zehirler genel olarak hastalıkların tedavisinde tercih edilerek insan sağlığını koruyucu etki eden ilaçlarda kullanılmaktadır. Yılanların çeşidine göre belirlenen hastalıklara uygun ilaçlar üretilerek birçok ölümcül hastalığın da tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Böylece uzun yaşamın sırlarından biri olarak da bilinmektedir.

Levent Tutan
Kobra zehiri yakalandı haberlerini duymuştum son zamanlarda. Bu zehirin kullanım amacı tam olarak nedir? Ne işe yarar? Amacının haricinde kullanılması zararlı olur mu? Üretimi nerede yapılıyor? Nasıl elde ediliyor?