X

Kızamıkçık nedir? Aşısı, belirtileri ve bulaşma yolları

Kızamıkçık nedir? Aşısı, belirtileri ve bulaşma yolları

İnsanlarda görülen kızamıkçık virüslerin yol açtığı kızamığa benzeyen döküntülerin olduğu bulaşan bir hastalık türüdür.

Kızamıkçık nedir? Özellikleri nelerdir?

Kızamıkçık kızamıktan farklıdır. Bu hastalığın açık renkli, hafif ve tehlikeli olmadığı söylenmektedir. Doğuştan meydana gelen bir hastalık olmayan bu durumun oluşması bazı zamanlarda belirtisiz ve lenf bezlerinin şişmesi olarak ifade edilmektedir. Vücut ve yüz bölgesinde iki ila üç gün içerisinde ortadan yok olan pembe renkteki lekeler meydana gelmektedir. Şiş olan lenf bezleri ise boyunda görülmektedir. En çok görüldüğü mevsimler ilkbahar ve kış olarak tanımlanır. Rahatsızlığın kuluçka zamanı iki ila üç hafta aralığında değişkenlik göstermektedir. Tehlikeli değildir fakat gebelik döneminin ilk üç ay sürecinde meydana geldiğinde anne adaylarının bebekleri çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunlar arasında kalp bozukluğu, sağır ve kör olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı çeşitli ülkelerde on iki yaşlarında olan kız çocuklarına hastalığın aşısı uygulanmaktadır.

Kızamıkçığın belirtileri nelerdir?

Kızamıkta görülen halsizlik, bitkinlik ateş gibi belirtiler kızamıkçık hastalığında görülmeyebilir. Fakat bazı çocuklarda bu durum meydana gelebilmektedir. Kızamık gibi ağır bir şekilde değil hafif olarak süreç devam etmektedir. En net belirtiler arasında ise kulakların ve kafanın arka tarafının alt kısmında lenf bezlerinin büyüdüğü görülmektedir. Lenf bezlerinin büyümesi döküntülerden daha önce oluşabilmektedir. Döküntüler ise genel itibari ile pembe ve açık renktedir. İlk olarak yüz bölgesinden başlar ve vücuda hızlı bir şekilde yayılma göstermektedir. Ortaya çıkması ile bir ila iki gün içinde kaybolduğu görülür. Bazı kişilerin yüzde yirmi ila yüzde ellisinde döküntüler meydana gelmemektedir. Ayrıca ağızın iç kısmında lekeler oluşabilir, eklem iltihabı ya da ağrılar meydana gelmektedir. Hastalık ise genel olarak bluğ çağında olan genç kızlarda görülmektedir.

Korunma yolları nelerdir? Nasıl korunulur?

Kızamıkçık hastalığının görüldüğü birey döküntünün başlamasından bir hafta önce ve döküntünün başladığı dört günden sonra bulaştırıcı kişi olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalığı yaşayan annelerin çocukları ilk altı ay içinde pasif şekilde korunmaktadırlar. Hastalığı yaşamayan annelerinse bu durumda gebelik döneminin ilk üç ayında hastalık ile temas etmemeleri gerekmektedir. Gebelik döneminde hastalığın yaşanması halinde terapotik abortus ismindeki doğum gerekli olmaktadır. Bunun yanı sıra bu dönem içinde immünoglobülinlerin verilmesi bir anlam ifade etmemektedir.

Aşısı nerede yapılır? Ne zaman yapılır?

Hastalığın aşısı ise kabakulak ve kızamık hastalığıyla beraber yüzde doksan beş seviyesinde koruyucu özelliği olan bir aşı türüdür. Bu aşı on beş ayı geçirmiş olan (on beş aylık) çocuklara rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Genç kızlarda ise kızamıkçık aşısı yapıldığı zaman aşının yapıldığı üç ay boyunca kızların gebe kalmamaları belirtilmektedir. Herhangi bir belirti halinde ya da hastalık ile ilgili detaylı bilgi edinmek için uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

Çağla Öztürk
Kızamıkçık virüsü nedir? Bu hastalık her çocukta görülür mü? Aşısını yaptırmak hastalığı önlemek için yeterli olur mu acaba? Enfeksiyonun bulaşma yolları nelerdir? Daha çok hangi yaşlarda görülme sıkılığı var?