X

Kinoa tohumu nedir? Nasıl kullanılır? Nasıl Ekilir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Kinoa tohumu nedir? Nasıl kullanılır? Nasıl Ekilir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Kinoa; Türkiye'de çok fazla bilinmeyen, Güney Amerika ve birçok ülkede yetiştirilen, içerisinde faydalı besin değeri barındıran bitkidir.

Kinoa tohumu nedir? Ne işe yarar?

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika ve Avrupa ülkelerinde bulunan bitkidir. Besin değerinin normalden çok fazla olduğu söylenebilir. Besin değerinin yüksek olması bitkinin meşhur olmasına yol açmıştır. Pancar ve ıspanak gibi bir bitki türüdür. Chenopodioideae ismindeki alt familyadan gelmektedir. Kinoa İspanyolca söyleme tarzından gelmektedir. Yapılan arkeolojik veri sonuçlarına göre günümüz tarihinden beş bin iki yüz ila yedi bin sene öncesinde dahi bu bitki doğadan toplanmakta ve tüketilmekteydi. Peru ve Şili bölgesinde arkeolojik keşifler yapılarak bu bitkinin besin olarak tüketildiği anlaşılmıştır. Zaman içerisinde kinoa bitkisi Güney Amerika'nın geneline doğru yayılma göstermiş ve sonrasında bitki Avrupa kıtasına kadar gelmiştir.

Kinoa tohumu nasıl ve ne zaman ekilir?

Kinoa bitkisinin tohumları oldukça küçük bir yapıya sahiptir. Yapısının küçük olmasından dolayı ekim sürecinde hassas davranmak gerekir. Kinoa tohumu ekimi esnasında derinlik ölçüsünün bir buçuk santimetreyi geçmemesi gerekmektedir. Derinliğinin ölçü olarak 0,5 santimetre ila 1 santimetre olması idealdir. Bitkinin ekilme süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken diğer durum ise kinoaların ekme sıklığı olarak belirtilmektedir. Yabancı otlar ekimde çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Ekimin mibzer aracılığı ile sıralı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Serpme şeklinde ekimin yapılması halinde yabancı otların varlığı ile mücadele etmek zorunda kalınabilir. Bu yüzden ekim zorlu hale geldiği için ekim sürecine özen göstermek önemlidir. Yetiştirilmesi basit olan bitkinin erken bahar zamanında ekilmesi yeterlidir.

Kinoa bitkisinin faydaları nelerdir?

Bitkinin tohumları yüksek oranda protein içermekte ve kinoa vücut için gerekli olan bütün amino asitleri içerisinde barındırmaktadır. Kolesterol oranı fazla olan ve yağ barındıran hayvansal proteinlere nazaran sağlıklı bir protein kaynağı olduğu söylenebilir. Gluten içermemektedir. Bu yüzden glütensiz beslenme programını uygulayan kişiler bu bitkiyi kullanabilir. Kalori oranı düşük olmayan kinoanın diyet listelerinde tercih edilmesinin nedeni protein açısından zengin olmasıdır. Ayrıca lif oranı fazla olduğu için beslenme programlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Kinoa zayıflatırmı? Kilo verdirir mi?

Proteinin fazla olması kişinin uzun süre tok kalmasını ve açlık krizlerinin engellenmesini sağlamaktadır. Ana öğünler arasında meydana gelen açlıklar önlendiği için kişi rahat bir şekilde sürecine devam edebilir. Dikkat edilmesi gereken önemli durum ise kinoa bitkisinin yüksek kalorisinden dolayı kilo kaybetmeyi zorlaştırdığıdır. Fakat bitki kontrollü bir şekilde tüketildiği zaman rahat bir şekilde kilo verilebilir. Kinoa tahıl türlerinden iki kat daha yoğun besin lifini içerir. Besin lifi alınmaması kabızlık problemlerinin nedenidir. Bu yüzden kabızlık probleminin oluşmaması için önlem amaçlı tüketilebilir. İçerisinde K, A, E, D, C, B gibi vitaminler ve bütün aminoasitler bulunmaktadır. Protein olarak oldukça etkili olan kinoa bitkisi içerisindeki besin değerinin bir kilogramının on kilogram et ile eşdeğer olduğu söylenmektedir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...