X

Kiloyu korumak için diyet listesi nedir? Kaç kalori alınmalı?

Kiloyu korumak için diyet listesi nedir? Kaç kalori alınmalı?

Kişinin ideal kilosunu koruyabilmesi, istediği bedende olması için uyguladığı yöntem ve beslenme programına kiloyu korumak için diyet listesi denir.

Kilo korumak için kaç kalori almalıyım?

Kişinin hali hazırdaki ideal kilosunu koruyabilmesi için kendisine uygun bir beslenme programı hazırlaması gerekir. Bunun için yapılması gereken ise uzman bir diyetisyene yönelmektedir. Gün içinde alınması gereken kalori miktarı kişinin harcadığı enerji, kilosu ve bünyesine göre değişmektedir. Bunun için mevcut kilo yirmi iki ile çarpılmalıdır. Çıkan sonuç ise bazal metabolizma ve kaç kalori alınması gerektiğini vermektedir.

Kiloyu korumak için ne yapmalı?

  • Bu süreçte protein ve karbonhidrat dengesi iyi ayarlamak gerekir. İçi boş olan ve hızlı bir şekilde yağa dönüşen yüksek kalori içeren yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Vücudun sağlıklı çalışmasını sağlayan yararlı kalorisi olan besinlerden tüketmek gerekir. Tek tür olarak beslenmek kiloyu korumak için faydalı bir yöntem değildir. Bu yüzden hem karbonhidrat hem de protein alınması gerekir.
  • Beyaz ekmek sağlığa zararlıdır ve kilo almaya neden olur. Bu yüzden çavdar ve tam buğday ekmeği tüketilmesi önerilir. Sağlıklı karbonhidrat olan bu ekmek çeşitleri beslenme programına eklenebilir. Çok fazla tüketmeden gün içinde maksimum dört dilim tercih edilmelidir.
  • Kahvaltıda protein ve karbonhidrat ( 2 dilim tam buğday) tüketilebilir. Ayrıca salatalık domates gibi antioksidan oranı fazla olan sebzeler de tüketilmelidir. Kilonun korunması için sabah ve öğlen yoğun akşam ise hafif beslenilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Ağır yemeklerin tüketilmemesi gerekir. Aşırı yağ ve tuz içeren gıdalar kilo almaya neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ağır yemekler sindirim problemlerine de yol açabilmektedir. Akşamları zeytinyağlı sebze yemekleri ve meyve çeşitlerinden faydalanılabilir.
  • En önemli öğün olan sabah kahvaltısı asla ihmal edilmemelidir. Güne başlarken doyurucu öğün ile başlamak fayda sağlar. Protein ağırlıkta olan bir kahvaltı tercih edilebilir. Kahvaltıyı sağlam bir şekilde yapmak kişinin gün boyu dinç olmasını sağlamaktadır.

Kiloyu korumak için diyet listesi nasıl olmalı?

Meyve tüketmek hazır gıdaların verdiği zararlardan vücudu korumaktadır. Az kalorisi olan meyveler akşam saatlerinde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Hamur işi, kızartma, paketlenmiş gıda, tatlı gibi yiyecekleri tüketmemek önemlidir. Bu tür gıdaların düzenli olarak tüketilmesi halinde bir ay sonra kilo almak muhtemel bir hale gelir. En önemli maddelerden biri su içmektir. Su hem sağlıklı hem de kilo vermeye yardımcı bir içecektir. Vücuttaki şişkinliklerin atılmasına da yardımcı olduğu için günlük 2 litre su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Kiloyu korumak için diyet listesinde kuru meyvelerin olması tavsiye edilmektedir. Kuru meyveler tatlı ihtiyacını karşılamaktadır. Kilo almayı engelleyen incir, kayısı gibi kuru meyveler tüketilebilir. Aşırı tatlı tüketilme isteği olduğu zaman ise hafif sütlü tatlılar tercih edilebilmektedir.

Nazmiye Sakin
Kiloyu korumak için ne yapmalı nasıl beslenmeli? Diyet yaparak kilo verdim ama diyeti bırakınca tekrar kilo almaya başlıyorum. Verdiğim kiloları korumak için ne yapmalıyım? Hangi yöntemler işe yarar?