Kilo yapmayan meyve ve sebzeler

Zayıflama 10 Ocak 2017 - 11:13:06 Mutlu Blog
Kilo yapmayan meyve ve sebzelerKilo yapmayan meyve ve sebzelerden tüketerek diyet bozmadan zayıflama sürecinizi devam ettirebileceğiniz gibi formda kalmak için bu meyve ve sebzelerden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Gün boyu yanlış tükettiğimiz birçok besin fazla kilolara neden olmaktadır. Zayıflamak için yapılan diyetler gene olarak uzun süreli aç kalmayı hedeflediği için başarısız sonuçlanmaktadır. Halbuki kilo aldırmayan meyve sebzeler yiyerek hem açlık hissinizi bastırabilir hem de diyetinize devam edebilirsiniz. Bu nedenle besinleri iyi tanımalı ve tüketirken dikkat etmelisiniz.

Kilo verdiren yiyecekler

Vücudunuz için sağlıklı olan ve kilo yapmayan meyve ve sebzeleri şu şekilde sıralayabiliriz:
Elma: Almalar tam bir lif deposudur. İçeriğinde yalnızca 116 kalori bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde çğün aralarında tüketebilirsiniz. Hem aç kalmanızı engeller hem de kilo aldırmaz. Yeşil elma kilo verme konusunda daha etkilidir ve daha çok tercih edilmektedir. Elmaların içerisindeki enzimler ve vitaminlerin yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sayede sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Günde 2 tane elma yemek oldukça faydalıdır.
Havuç: Bu sebzenin içerisindeki B ve C vitaminleri sindirim sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda 1 adet havuçta yaklaşık 2 gram lif bulunmaktadır. Bu sayede tok kalmanızı sağlamaktadır.
Yulaf: Yaklaşık olarak 1 kase yulaf içerisinde yüksek oranda demir, 16 gram lif, 26 gram protein, magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır. İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminizin düzenlenmesinin sağlar. Protein açısından zengin olan bu besin uzun süre tok kalmanızı sağlar.
Avokado: B ve C vitamini açısından oldukça zengin olan bu avokadonun içerisinde aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 100 gram avokado içerisinde 7 gram lif bulunmaktadır. Gün içerisinde çiğ ya da pişmiş olarak tüketebilirsiniz.
Brokoli: Lif ve c vitamini deposu özelliği taşımaktadır.. Kalorisi oldukça düşük ve protein açısından zengin bir sebzedir. Bu özellikleri bakımından hem kilo aldırmaz hem de vücudunuz için oldukça sağlıklı bir sebzedir.
Brüksel Lahanası: bu sebzenin içerisinde yüksek oranda lif, A, B ve C vitaminleri bulunmaktadır. İçerisinde yalnızca 43 kalori bulunan bu sebzeyi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
Armut: Bu meyve hem tatlı ihtiyacınızı giderir hem de içerisindeki lifler sayesinde açlık hissinizi bastırır.
Kayısı: Bu meyvenin lifli yapısı mide ve bağırsaklara oldukça enerji harcatmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve vücuttan toksin atmak için birebirdir. İçerisinde bulunan fosfor, çinko ve magnezyum elementleri hem zeka gelişimine yardımcı oluyor hem de iç organların daha aktif çalışmasını sağlıyor. Bir diğer özelliği ise yaşlanmayı geciktiriyor olmasıdır.
Salatalık: Yaklaşık olarak 1 kilo salatalık 220 kalori bulunur. Bu oldukça düşük bir miktardır. Bu özelliği sayesinde zayıflamak isteyenler tarafından genel olarak tercih edilen bir sebzedir. Ayırca cilde de çok faydası vardır.
Fasulye: Vücudun kolesistokinin hormonu salgılamasını sağlayan fasulye bu özelliği sayesinde kilo verdirici bir besin olması özelliği taşımaktadır. Bu hormon tam bir iştah kesicidir. Aynı zamanda yüksek lif barındıran fasulyeler kandaki kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı olur.
Yumurta: Tam bir protein deposu olan yumurtalar uzun süre tok kalmanızı ve açlık hissetmemenizi sağlar.

Kilo aldırmayan hatta kalori yakmanıza yardımcı olan bu besinler ile diyetlerinizi destekleyebilirsiniz. Bu sayede öğün aralarındaki açlık hissini bastırır ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlarsınız. Böylece sağlıklı bir şekilde diyetinin tamamlamış ve kilo vermiş olursunuz.

2 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 4.5 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
29
14
4
4
2Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

kilo aldırmayan sebzeler arasında benim en çok tercih ettiğim lahana. Kışın bolca bulunan lahanadan yapılan lahana çorbası zayıflamak için en ideal şey diyebilirim. Kilo vermek için lahana çorbası içebilirsiniz.

kilo yapmayan meyveler içinde en kolay bulabileceğiniz armut sindirimi kolaylaştırır kilo vermenize yardımcı olur eğer tok tutan bir meyve istiyorsanız size ayva tavsiye ederim. Özellikle açlığınızı bastırmak istiyorsanız ayva en iyi tok tutucu meyve.