Kilo almamak için ne yapmalı?

Zayıflama 06 Ekim 2016 - 02:41:09 Mutlu Blog
Kilo almamak için ne yapmalı?Kilo almamak için uygulayabileceğinzi basit önlemlerle ideal kilonuzu koruyabilirsiniz. En sevdiğiniz pantolonunuzu önceden kolayca giyebilirken şimdi kalçalarınızın altında kalıyor. Bu olay size tanıdık geliyor mu? Çoğu yetişkin bu olayla karşılaşmadan önce tartıda kilolarının bir bir artışını izliyor ve sonra bir gün bakmışsınız eski halinizle aranızda 10 kilo fark var. Kimse böyle bir süprizle karşılaşmak istemez ve şuan bunu okuyan çoğu okuyucu için bu bir kabusa dönüşebilir. Ama bu kader kaçınılmaz değil. Hayatınızda sadece birkaç küçük değişiklik yaparak kilonuzu koruyabilir ve hatta isterseniz yalnızca birkaç gram kadarda zayıflayabilirsiniz.

Öncelikle neden kilo alıyoruz? kilo nasıl alınır? bunları anatomik olarakta bilmemiz gerekir. Yetişkinlerin yavaş yavaş kilo almalarının bazı sebepleri vardır. Bunlardan bazıları yavaşlayan metobalizma hızı ve vücuttta oluşan yıllara bağlı değişiklikler olarak görülebilir. Birincisi yaşlandıkça vücudunuz değişir. Evet doğru duydunuz yaşlanma kilo alımı üzerinde oldukça büyük bir etkendir. Metobalizmanın yavaşlaması ve yeni hücre yenilenmesinin zorlaşması yaşlanmanın birincil etkenlerindendir. Yeni hücre oluşumu ve vücudun kalori yakımıda bu etkenlerle beraber yavaşlayacağı için kilo almanız da ve vermeniz de gittikçe zorlaşır. Vücudunuz her geçen on yılda daha da yavaşlar.

Diyetisyen Elizabeth Ward, diyor ki "Yaşlanma etkisi de yavaş yavaş kalori yakan kas miktarını azaltarak vücudunuzun kompozisyonu değiştirir," bu sözden yola çıkarak yaşlandıkça buna aldırış etmeden 20'likler gibi yemeye devam eden insanlar çoğu yetişkin gibi gün geçtikçe daha az aktif hale gelir ve aldığı kalori harcadığından fazla gelmeye başlar. Bu şekilde gerçekleşen yaşlanmalarda az hareket ve iştah fazlalığının kombinasyonu bize istenmeyen kiloları da beraberinde getirir...

Kilo almamak için ne yapmalıyım?

Kilo almayı durdurmak için hafif kas çalışmaları:
Kilo almayı durdurmanın en iyi yollarından biri yaşlandıkça yavaşlayan metabolizmayı hafif egzersizlerle eski düzenine döndürmektir. Uzmanlar özellikle eski gücünüzü korumak ve yaşlandıkça eriyen kas yapılarının yerine yenilerini inşa etmek için bunun gerekliliğini savunuyorlar tabi eğer hergün düzenli olarak spor yaparsanız. Kasların metabolik açıdan aktif olduğunu ve kas kaybını en aza indirmek için, bir hafta iki veya üç kez eğitim, her gün fiziksel aktiviteyi arttırır. Spor yaparak ve sürekli olarak aktif bir halde kalarak fazladan kalori yakmayacağınız gibi fazla kilo derdinden de kurtulmuş olursunuz. Ve her altı haftada bir vücudunuzun eski hareketlere alışıp hantallaşmaması için fitness rutininizi değiştirin.

İnsanların kilo almasına neden olan yaygın hatalardan bazıları:

  • Fiziksel aktivite için zaman ayırmamak,
  • Akşam yemeğinden sonra televizyon karşısında akılsız yeme,
  • Özel kahveler gibi çok fazla alkol ya da şekerli içecekler içme,
  • Kahvaltıyı atlamak,
  • Düzensiz yemek yeme,
  • (Şeker ve beyaz ekmek gibi) pek çok basit karbonhidrat yemek ve yeterli protein yememek

bunların yanısıra birçok madde sıralabilir. İşin özünde besinlerden aldığımız kalori harcadığımız kaloriden fazla ise kilo alırız değilse kilo veririz. Hesap aslında bu kadar basit...

1 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 5 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
19
8
3
2
3Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

kilo almamak için günlük harcadığınız kaloriden fazla yemeyin.