X

Ketojenik diyet nedir? Listesi, programı ve uygulayan hastaneler

Ketojenik diyet nedir? Listesi, programı ve uygulayan hastaneler

Beslenme şekilleri arasında en çok dikkat edilen yöntemlerden biri de kişinin diyet yaparken herhangi bir hastalığının olup olmadığıdır. Her hastalık tipine göre diyet listesi oluşturulurken kişi sağlığını ön planda tutularak düzenli beslenme alışkanlığına sahip olunması gerekir. Ketojenik diyet kanser hastaları için özel olarak hazırlanmış ve karbonhidrat miktarının minimum seviyede tutularak yapıldığı diyet listelerini oluşturmaktadır.

Ketojenik diyet nedir?

Bu diyet listesinin diğer bir anlamı ise günlük tüketilen karbonhidrat miktarının 50 gr olarak belirlenip liste oluşturulması olarak bilinmektedir. Bu diyet listesinde kişi günlük tüketmesi gereken karbonhidrat miktarını proteinlere ve faydalı yağlara bölerek yeni beslenme şekline alışması gerekmektedir. Kanser hastalarının çoğuna uygulanan bu diyet listesi kanserli hücrenin karbonhidratlar sayesinde ilerlemesini durdurmaktadır. Diğer diyet listelerinde bulunan karbonhidrat miktarından oldukça düşük olan ketojenik diyet listesi kişinin kanser ile ilgili yaşayacağı sıkıntılara en aza indirmektedir.

Ketojenik diyet listesi ve programı ne işe yarar?

Sağlıklı beslenmek normal bir birey için kilo alımının önlenmesine yardımcı olur. Ketojenik diyette ise karbonhidrattan çok proteinlerin fazla olması vücudun yenilenmesine ve daha dinç olmasına yardımcı olur. Protein ağırlıklı olması kas dokusunu da destekleyen bir süreçtir. Proteinlerin vücuda doğru bir şekilde alınması daha hızlı yağ yakımının olmasına yardımcı olur. Karbonhidrat bakımından zengin olan gıdaların tamamen yasaklanarak yararlı karbonhidratlı besinler vücuda alınmaktadır. Tuz, şeker ve un gibi karbonhidrat bakımından zengin olan gıdalar bu diyet listesinde kesinlikle yer almamaktadır. Özellikle kanser hastalarının tedavi sürecinde de bu diyet listesinin tercih edilmesi hastanın hızlı şekilde iyileşme göstermesine yardımcı olmaktadır.

Faydaları nelerdir? Zararları var mı?

Diyet yapmak kişiyi oldukça yoran bir süreç olmaktadır. Fakat bu sürecin daha enerjik ve sağlıklı geçebilmesi için diyet listesinde bulunan gıdaların vücudun enerjisini tam olarak vermesi gerekir. Bu diyette karbonhidrat az olduğundan kişide yorgunluk hissi olmayacaktır. Protein ağırlıklı olması vücudun gün içerisinde daha enerjik ve sağlıklı olmasını sağlar. Ketojenik diyet programı uzun süre uygulanabilen bir diyet değildir. Özellikle vücudun uyarılması için yapılabilecek ve aralıklar ile uygulanabilecek diyet listelerinden biridir. Uzun süre bu diyeti yapmak kişinin vücudunda ödem birikmesine sebep olabilir. Fakat çeşitli bitki çayları ile beraber diyet listesi uygulandığında kişi daha hızlı bir şekilde kilo verdiğini görebilir. Bu diyetin en büyük avantajı diğer diyetler gibi kısıtlayıcı olmayışıdır. Sadece karbonhidratlı gıdaların günlük tüketim miktarının üzerine çıkılmaması gerekir. Sebzelerin ve protein bakımında zengin olan et ürünlerinin tüketilmesi diyet yapan için de doyurucu olacaktır.

Uygulayan hastaneler nelerdir?

Karbonhidratlı gıdalar çok çabuk acıkmaya sebep olur. Kan şekerinin de düzensiz olmasına sebep olduklarından ketojenik diyet listesi özellikle şeker hastaları için de sağlıklı olacaktır. Birçok hastalığın tedavisi için tercih edilen diyet listeleri arasında da yer almaktadır. Pek çok hastanede uygulanmaktadır. Bu diyet için kolayca destek alabilrsiniz.

Dilara Koşar
Ketojenik diyet nasıl yapılır? Bu diyeti uygulamak için diyetisyene gitmek şart mı? Yoksa ilkelerine uygun bir diyet listesi oluşturmak yeterli olur mu? Bu diyeti bize doktorumuz önerdi. Ama nasıl yapılacağını bilmiyoruz...