X

Ketojenik diyet listesi nedir? Yapanlar, zayıflayanlar ve tarifleri

Ketojenik diyet listesi nedir? Yapanlar, zayıflayanlar ve tarifleri

Yaz mevsimine girildiğine göre türlü türlü diyet önerilerde bu mevsimde birlikte gün yüzüne çıkmaya başladı. Ketojenik diyet de bunlardan bir tanesidir.

Ketojenik diyet listesi nedir?

Ketojenik diyet listesi, karbonhidratları en aza indirgeyerek, Protein ve yağ tüketimini arttırma esasına dayanmaktadır. Pirinç, ekmek, makarna gibi karbonhidratlar yerine yumurta, süt, tereyağı tarzı protein ve yağ tüketimi sağlanmalıdır. Tüm bunlar protein alımında enerji depolandığından, oluşan enerji yatak içinde yağ yakımı hızlandırılmış olur. Düşük karbonhidrat beslenmesine bağlı olan bu diyet, Kandaki glikoz seviyesini düzenleyerek insülin direncini en aza indirmektedir. Bu diyet sayesinde vücut yeterli seviyede karbonhidrat alamayınca yağ tüketimine hızlandırarak keton oluşumuna neden olarak yağ yakmaya başlamaktadır.

Vücutta keton oluşumu nasıl anlaşılır?

Vücudumuzda keton oluşumunu anlamak için iki türlü belirti vardır Bunlar:

  • Algıladığımız nefes aseton tarzı bir kokuya yayarak, koku oluşumuna neden olmaktadır.
  • Keton oranını ölçen aletleri eczanelerden satın almak.

Ketojenik diyet listesinin faydaları nelerdir?

Ketojenik diyet sayesinde sadece kilo vermek değil aynı zamanda çeşitli hastalıkların sebep olacağı belirtilerin vücudumuzda atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Vücudunun fazla karbonhidrat ve şeker tüketimi yaptığında, vücuttaki iltihap oranı artarak, vücudun bağışıklık sisteminin çökmesine neden olmaktadır. Bu diyet 1920 yılların başında epilepsi hastalığının tedavisinde uygulanmıştır. Bu uygulama sonrasında 2013 yıllarında da Hacettepe Üniversitesi'nin öğrencileri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ketojenik diyet uygulanan çocukların %50 sinde epilepsi nöbetine bağlı olarak oluşan belirtiler azalma göstermiştir. Ketojenik diyet Alzheimer, Yüksek tansiyon ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Son yapılan araştırmalara bağlı olarak ketojenik diyet kanser hastalığının tedavisinde de uygulanmaya başlamıştır. Bu diyet sayesinde Kanser hücrelerinin büyümeleri engellenerek ileri seviyeye gidilmesine engel olmaktadır.

Ketojenik diyet listesi tarifi nedir?

Vücut enerjimizi karbonhidratlardan aldığı için aslında vücudumuza bu enerjiyi karbonhidratlardan değil de protein den almasını öğretmek esasına dayanmaktadır. Bu diyeti yapmak için ilk olarak kendinize bir besin listesi çıkarmanız gerekmektedir. Yasak ve rahatlıkla tüketebileceğiniz gıdalar olmak üzere bu besin listesini düzenlemeniz gerekmektedir.

Ketojenik diyette neler yenir?

Yasak olan gıdalar: Pirinç, makarna, ekmek türleri, meyveler, mısır şurubu, patates, bezelye, nişasta, şeker, abur cubur, hazır meyve suları, bal, pekmez gibi gıdalar bu diyet uygulamasında tüketilmemesi gerekmektedir.

Yasak olmayan gıdalar: Tereyağı, zeytinyağı, süt, yoğurt, peynir, kuru yemiş türleri et ve tavuk ürünleri, yumurta gibi besinlerdir.

Ketojenik diyet yapanlar ve zayıflayanlar

Ketojenik diyet listesi uygularken dikkat edilecek diğer önemli bir mevzu ise karbonhidratı az aldığınız kadar yağ oranınızı arttırmanızdır. Tükettiğimiz sebzeleri buhar veya haşlama yoluyla tüketmeniz gerekmektedir. Kızartma türü ürünler hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Her diyette olduğu gibi bu diyette de önemli olan bol tüketmektir. Ketojenik diyet yapanlar uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışarak vücudunuza uygun olup olmama konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bir hekime başvurmadan uyguladığınız diyetler hem sağlığınızı olumsuz etkilemekte hem de verdiğimiz kiloların çok daha fazlasını almanıza neden olacaktır. Ketojenik diyet listesi ile zayıflayanlar etkilerinden oldukça memnundur.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...