X

Keten tohumu zayıflatırmı? Faydaları ve kullanımı

Keten tohumu zayıflatırmı? Faydaları ve kullanımı

Görünüş olarak biraz kavun çekirdeğine benzeyen keten tohumu yüzyıllardır bilinen bir bitki olmaktadır. Akdeniz mevsiminde rahatlıkla yetişebilen ve en çok oralarda olan keten tohumu ülke geneli olarak her yerde bulmak mümkün olmaktadır. Birçok faydası olan bu bitki türü kimyasaldan uzak bir ürün olarak biliniyor. Ayrıca keten tohumu birçok işe yaramakta ve insan sağlığı için de önemli bir besin maddesi olmaktadır. Omega3 açısından oldukça zengin olan bu ürün zayıflama desteği ile de biliniyor. Birçok bayanın diyet listesinin ilk unsuru olan bu ürün ile zayıflayanlar kalıcı kilo verdiklerini ve daha sonrasında dikkat etmeleri ile de geri almadıklarını dile getirmekteler.

Keten tohumu faydaları

Öncelikle sizlere keten tohumunun ne türlü faydaları var kısaca onlara değinmek istiyoruz. En başta da belirttiğimiz gibi keten tohumu zengin içeriği ile birçok sağlık sorunu için de bulunmaz bir nimet olmaktadır. Özellikle; kalp sağlığına, hazımsızlığa, kolesterolü dengelemeye, erken menapoza girmeyi engeller, içerisinde A, K, D, E vitaminleri bulunmaktadır. Bu yüzden sadece diyet için değil normal zamanda da kullanmak gerekiyor. Özellikle insan sağlığı için etkisi büyük olan bu tohumu illaki kullanmalı ve yeme alışkanlığı edinmeliyiz. Fakat zengin içeriği olduğu için fazla tüketim yapıldığı zaman kilo almaya neden olabilir. Bu yüzden kullanım dozu oldukça önemlidir.

Keten tohumu özellikleri

  • Metabolizmayı hızlandırması
  • Kan şekerini dengeleyerek şeker ve çikolata yeme isteğini azaltması
  • Hazımsızlık ve kabızlık sorununa iyi gelmesi
  • Diyet yaparken kilo vermeye destek olması
  • Sporu yaparken daha hızlı yağ yakmayı sağlamaktadır.

Keten tohumu nasıl kullanılmalı?

Fakat yağ oranı yüksek olduğu için fazla kullanmamaya ve ölçülü kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra en doğru kullanım şekli ise; yoğurt ile kullanmak olacaktır. 3 kaşık yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu hem sindirimi kolaylaştıracak hem de yağ yakmanızı sağlayacaktır. Keten tohumunu rahatlıkla her yerde bulabilirsiniz. Özellikle aktarlarda bulabileceğiniz bu ürünü bazı özel ve büyük marketlerde de bulmak mümkün olmaktadır. Ayrıca ürünü internet üzerinde de sipariş verebilirsiniz. Özellikle bayanlar bu ürünü zayıflamak için çok fazla kullanmakta ve etkisini de kısa zamanda diyet ile almaktalar. Fakat diyetsiz hiçbir şekilde kilo verilemeyeceğini söylemekte de fayda bulunuyor. Diyetsiz hiçbir zayıflama destek ürünlerinin faydasını göremez ve etkisini alamazsınız. Öncelikle kilo vermek için yeme alışkanlığınızı değiştirmeli ve yeni bir yaşam için ilk adımları da yine bu yönde atmalısınız. Birçok kişi keten tohumu ile zayıflamış olsa da bu sadece keten tohumu sayesinde yapmamış ve yediklerine de dikkat ederek yapmışlardır. Ayrıca spor da zayıflamak için önemlidir. Öncelikle zayıflarken sarma sorunu engeller ve sıkılaşarak kilo vermenizi ve daha fazla kalori yakmanızı sağlarsınız.

yaşar kul
keten tohumu kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı?