X

Kereviz nedir? Yemeği, tarifi ve kalorisi

Kereviz nedir? Yemeği, tarifi ve kalorisi

Kereviz, insan sağlığı için oldukça yararlı ve birçok özelliği olan, maydanozgiller ailesine ait bir bitki türüdür. Yetişme süresinin iki yıl olduğu söylenebilir. Bitkinin ilk senesinde uzun sapları ve rozet yaprakları oluşmaktadır. İlk yıldan sonra yetiştiği yerin koşullarına göre bir metre uzamaktadır.

Kereviz nedir? Özellikleri nelerdir?

Maydanozgiller ailesinden olan bu bitkinin yaprakları ve kökleri besin olarak kullanılmaktadır. Bitkinin boy ölçüsünün iki metre uzadığı görülmüştür. Çiçeklerinin rengi krem ve beyazdır. Ayrıca çiçeklerin üç mm kadar çapı vardır. Bu bitkinin farklı bölgelerinden yararlanılabilmektedir. Bahsedilen bölgeler ot, kök ve tohum kısımlarıdır. Çoğu insan bitkinin kökünden yemek yapmaktadır. Bazı kişiler yapraklarını salatada yapımında kullanır. Tohumlarının şifa niyetine kullanıldığı ifade edilmektedir. Tohumu çeşitli alanlarda çay, yağ ve doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.Türkiye'de birçok bölgede yetişen bitkinin anavatanı Doğu Akdeniz ülkeleridir. Hasat edildiği süreç mayıs ve ekim aylarının arasıdır. Salata ve yemek yapımında sıklıkla tercih edilen bitki, içerisinde sağlık için faydalı olan çeşitli mineralleri barındırmaktadır. Konsantrasyon yeteneği az olan insanların tercih ettiği kereviz dikkat eksikliği için birebirdir. Ayrıca iştah açma özelliğine sahiptir.

Kerevizin faydaları ve zararları nelerdir?

  • Sağlıklı kış sebzelerinin baş tacı olan bu bitki birçok insan tarafından yemeklerde, salatalarda tercih edilmektedir.
  • En önemli faydasından biri yüksek oranda C ve A vitamini içermesidir. C ve A vitamininin insan sağlığı için gerekli ve önemli olduğu bilinir. Bitkinin bu açıdan zengin olması kişinin enerjik olmasını sağladığı gibi vücudun vitamin ihtiyacını da karşılamaktadır.
  • İçeriğinde manganez, potasyum, kalsiyum, sodyum ve birçok mineral bulunmaktadır. Hal böyle olunca bu bitkinin düzenli olarak tüketilmesi içindeki mineral ve vitaminlerden dolayı vücudun sağlam, dinç olmasını sağlamaktadır.
  • Doğal antioksidanlardan biridir ve vücuttaki şişkinliklerin atılmasına destek olmaktadır.
  • İştah açar, odaklanmayı sağlar ve kişiyi zinde tutar.
  • Cildin güzelleşmesini, enerjik görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca birçok kişinin sorunu olan akneler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • İçerisindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde kişilerde meydana gelen kronik halsizliği ortadan kaldırmaktadır.
  • Yüksek oranda lif içermektedir. Yaşlı insanların bu bitkiyi unutkanlık açısından tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
  • Zararları ise herhangi bir hastalığı olan, gebelik döneminde olan kişilerin doktora sormadan bu bitkiyi tüketmemeleri gerekir.

Kereviz yemeği nasıl yapılır? Tarifi nedir?

Gerekli olan malzemeler; dört bardak su, bir tane kereviz, bir tane limon, bir tane patates, bir tane soğan, bir tane havuç, yarım çay bardağı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı tuz yeterlidir. (Tercihe göre bir tutam şeker de ilave edilebilir.) Kereviz yemeğinin yapılışı için sebzeler doğranır. Soğanlar ise incecik kıyılır ve el yardımı ile ovulur. Zeytinyağı tencereye dökülür ve sebzeler beş dakika kavrulur. Başka bir kapta tuz, limon suyu ve su karıştırılarak sebzelerin üzerine ilave edilir. Sebzeler yumuşayıncaya dek karışımın pişirilmesi gerekir.

Feride Demirey
Kereviz salatası, yemeği ve çorbası çok lezzetli oluyor. Ben çok faydalı bir besin olduğu için evde yapıyorum ve çocuklarıma da alıştırmaya çalışıyorum. Tarifleri çok basit ve kalorisi çok yüksek değil. O yüzden kilo da yapmıyor.