X

Kedi otu çayı nasıl demlenir? Kullananlar, fiyatı, zararları

Kedi otu çayı nasıl demlenir? Kullananlar, fiyatı, zararları

İnsanların en fazla dert yandıkları konulardan bir tanesi yorgunluklarıdır. Çünkü kadın erkek herkes iş hayatındadırlar. Kadınlar iş hayatlarının yanı sıra bir de evdeki sorumluluklarını da yerine getirmek zorundadırlar ve bir de çocuk sahibiyseler işlerinden sonra çocuklarıyla sanki hiçbir yorgunlukları yokmuşçasına ilgilenmek zorunda kalırlar. Bu nedenle kadınların yorgun hissetme gibi bir durumları söz konusu değildir. Onların yorgunluklarını yatıştıracak, sinirlenmesini engelleyecek ürünler kullanmaları gerekir. Fakat medikal ilaçlar bu alanda tavsiye edilmemektedir çünkü hem bağımlılığa sebep olmakta hem de vücudun diğer organlarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle doğal yollardan bunların çarelerini bulmalıdırlar. Bunlardan bir tanesi de kedi otu ve çayıdır. Bu bitkinin sinirleri yatıştırıcı, beyni yatıştırıcı ve uykuya kolay dalınmasını sağlamak gibi faydaları vardır. Bu nedenle kadınlar ve erkekler oldukça tercih etmektedirler. Yaşamın yorgunluğuna karşı gelebilmek için kedi otu çayından faydalanmak gerekebilir. Ülkemizde kedi otu olarak bilinen bu otun Latince adı Valeriana officinalistir. Kedi otu daha çok uykuya dalma problemi yaşayan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra rahatlatıcı, gevşetici bir yanı da vardır. Rahatlatıcı etki yapan ürünler genellikle bağımlılık da yapmaktadır. Fakat bu ot diğer sentetik ilaçların aksine bağımlılık yapmamaktadır. Daha çok stresli anlarda kedi otu tercih edilmektedir çünkü inanılmaz derecede rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Kedi otu nasıl kullanılır?

Bu otun uyku problemi yaşayanlar ve agresif insanlar için tavsiye edildiği kanıtlanmıştır. Fakat insanlar bu ürünü nasıl tüketmelilerdir? Bu tarz otlar genellikle satışı aktarlarda yapılan ürünlerdir. Bu nedenle aktardan doğal hali alınarak çayı demlenebilir ve o şekilde içilebilir. Kedi otu çayı sıcak ya da soğuk suda demlenilerek tüketilebilir. 1 çay kaşığı kadar kedi otunu 10 dakika süreyle kaynar suda bekletilerek içilir. Bu otun ya da çayının yan etkileri açısından da göz önünde bulundurulmalıdır. Elbette ki her üründe olduğu gibi bu çayın da belli başlı yan etkileri olabilmektedir. Fakat bu durumlar belirtilen orandan fazla kullanıldığı takdirde karşımıza çıkmaktadır. Huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi durumlarla karşılaşıyorsanız bu çayı kullanmayı sonlandırmalı ya da daha az kullanmaya başlamalısınız. Devamlı kullanılması gerektiğinde de 4-6 haftada bir ara verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda çocuklarda kullanımı doğru değildir ve 2 yaş altındaki çocuklarda hiç kullanılmamalıdır bunların yanı sıra hamile bayanlar da kullanmamalıdırlar. Doğal çayını içebileceğiniz gibi eczanelerde hap olarak da satışı yapılmaktadır.

Kedi otu nerede bulunur?

Kedi otu bitkisine istenilen her yerden ulaşılabilinmektedir. Aktarlardan otu temin edebileceğimiz gibi eczanelerden hapı temin edilebilir ve internet satışları da mevcuttur. Kedi otunun yatıştırıcı etkisinin yanı sıra ateşi düşürür, mikrop öldürücü etkisi de vardır ve yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Bu nedenle birçok faydası olan kedi otu birçok alanda tercih edilebilir.

gülizar
kedi otu çayı fiyatı ne kadar? nereden satın alabilirim?