X

Kayısı çayının faydaları nedir? Zayıflatır mı?

Kayısı çayının faydaları nedir? Zayıflatır mı?

Sağlık için birbirinden çok özelliği olan kayısı çayının faydalarının ve kilo verdirme özelliğinin olmasıdır.

Kayısı çayı zayıflatır mı? Kaç kilo verdirir?

Kayısı meyvesinin çayı da aynı şekilde birçok faydalı özelliklere sahiptir. Bu çay antioksidan ve lif açısından oldukça zengindir. Bu özelliğinden dolayı kilo verdirir. Kilo vermek isteyen bir sürü kişi bu doğal çaydan faydalanmaktadır. İçerisinde barındırdığı lifler bağırsakların tembelliğini ortadan kaldırmaktadır. Sindirimin aktif olmasını sağlar. Bahsi geçen özelliklerinden kaynaklı olarak kilo vermeyi kolay bir hale getirir. Antioksidanlar ise vücutta detoks etkisi göstermektedir. Çay sayesinde ödem ve vücutta tutulan su ortadan kalkar. Bu çayın kaç kilo verdirdiği kişiye göre ve kişinin vücut yapısına göre değişmektedir. Fakat metabolizmanın hızlanmasını sağladığından dolayı kısa bir sürede yağ yakmaya olanak tanır.

Kayısı çayı tarifi nedir? Nasıl yapılır?

Çayın hazırlanması için iki farklı seçenek vardır. Zamandan tasarruf etmek ve fazla uğraşmak istemeyen kişiler hazır poşet çayların kullanımını tercih etmektedir. Herhangi bir markanın hazır poşet çayı alınarak suyun içinde demlenmesi sağlanabilir. Bu seçenek dışındaki diğer hazırlama yöntemi ise kuru kayısı çayıdır. Kuru kayısılar küçük parçalar halinde doğranır. Doğranan kayısılar sıcak suyun içerisine ilave edilir ve on dakika kadar kaynatılır. Kaynama işleminden sonra on dakika çay demlenmeye bırakılır. Demlenen çay ılık veya sıcak şekilde tüketilir. Aynı etkiyi gösteren iki hazırlama yöntemi de kullanılabilir.

Kayısı çayının faydaları nelerdir?

Çayın içerisindeki demir seviyesi fazladır. Demir birçok hastalığın engellenmesini sağlar. Kabızlık problemi yaşayan bireyler kayısı çayı kullanabilir. Kabızlık rahatsızlığını en az seviyeye indiren kayısı çayı bu problemin giderilmesini sağlar. İçeriğinde E, A ve C vitaminleri fazla oranda bulunur. Bu vitaminlerin olması yaşlanma probleminin gecikmesini sağlamaktadır. Yaşlanmaya fayda sağladığı kadar cilt problemleri için de olumlu etkileri bulunmaktadır. Çayın düzenli bir şekilde kullanılması etkilerinin hızlı bir şekilde meydana gelmesini sağlar.

Kayısı çayı nasıl kullanılır?

Uzun süre kullanılmaması önem teşkil eder. Kayısı çayı kullanımı belli aralıklar ile durdurulmalıdır. Bu sayede herhangi bir olumsuz durumun meydana gelme riski azalmış olur. Çayı sürekli olarak kullanmak ishal soruna yol açabildiği için ara vermek her açıdan önem taşır. Gün içinde en fazla iki fincan tüketilmelidir. Vücudun susuz kalmaması gerekir. Bu yüzden çayın içildiği günlerde de su tüketilmesi gerekmektedir. İçerisinde barındırdığı bileşenlerden dolayı su attırma özelliği vardır. Kişi gün içinde iki litre su içmez ise çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Zayıflamak için kayısı çayı tüketen kişilerin aynı zamanda sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek çay ile birlikte kısa zamanda kalıcı kilolar verilmesini sağlar. Kayısı çayı aç veya tok olarak tüketilebilir. Etki açısından herhangi bir farklılık göstermemektedir. Hastalığı olan ya da ilaç kullanan bireylerin kayısı çayını içmeleri için doktora danışmaları gerekir.

Öznur Bora
Kayısı çayı kaç kaloridir? Cilde faydaları nelerdir? Zayıflamak için bu çayı içmek etkili sonuçlar yaratır mı? Sürekli olarak hazımsızlık yaşıyorum ve bu nedenle kilo alıyorum. Bu bitki çayı sindirimi hızlandırır mı? Kilo verdirir mi?