X

Kas ağrısı nasıl olur? Ne kadar sürer?

Kas ağrısı nasıl olur? Ne kadar sürer?

İnsan vücudunun çok büyük bir kısmı kaslardan oluşmaktadır. Farklı dönemlerde bu kas ağrısı insanları ciddi biçimde rahatsız ederken günlük hayatlarına da olumsuz etki yaparlar.

Kas ağrısı nasıl olur?

Kaslar vücudumuzun düzenli bir şekilde çalışması için çok büyük bir öneme sahip olurken vücudun kas oranının yüksek olması, bu kişinin sağlıklı bir vücuda sahip olduğunu gösteren etmenlerden birisi olarak kabul edilebilir. Ancak bu aşamada kaslarda belirli zamanlarda ağrılar oluşur. Kas ağrısı sürekli olarak hissedilir bir şekilde olabildiği gibi belirli hareketlerde de ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma sebep olacak birkaç etmen varken genel olarak bu ağrılar kendiliğinden geçmektedir.

Neden olur?

Kas ağrısına sebep olan etmenler, ağrının süresini ve şiddetini de dolaylı yoldan etkilemektedir. Bu ağrılara sebep olan ilk etmen gerginliktir. İnsanların, sosyal hayatlarında ya da iş hayatlarında yaşadıkları sorunların kaslarının gerilmesine sebep olurken uzun süre bu şekilde zaman geçirilmesi insanlarda ağrıların oluşmasına sebep olmaktadır. Buna ek olarak stres de insanlarda kas ağrılarına sebep olmaktadır. Sürekli olarak baskı altında ve stresli günler geçiren kişiler farkında olmadan kendilerini sıkmakta ve kaslarını en üst düzeyde kullanmaktadır. Bu durum da kişilerin kaslarının yorulmasına ve sonrasında taleplere cevap verememesine sebep olur. Bu yüzden ağrılar başlarken bu ağrılar vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Kaslarda ağrı oluşmasının diğer sebebi olarak kasın aşırı kullanılması gelmektedir. Normalin dışında yapılan bir spor aktivitesi kaslarda ağrılara sebep olabilir. Düzenli olarak spor yapmaya karar veren kişiler ilk dönemlerde şiddetli ağrılar yaşayabilmektedir. Günlük hayatlarında anlık ve ani şekilde kaslarını kullanan kişiler de ağrıyı rahatlıkla hissederler. Uzun süre ağır bir cismi taşıyan kişiler ertesi gün kaslarının ağardığını hissedecektir. Son sebep olarak da küçük yaralanmalar gösterilebilir. İnsana vücudunda yaşanan yaralanmalar eğer kaslara da zarar vermişse bu durum kaslarda ağrı ve sızının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeplerin gerçekleşmesi sonrasında insanlar kas ağrılarının da geleceğini bilirler ancak bunun için alabilecekleri çok fazla önlem bulunmaz.

Ne kadar sürer?

Kasların farklı sebeplerden dolayı ağarmaya başlaması eylemin yapıldığı anda olmamaktadır. Genel olarak bu ağrılar 5-6 saat sonrasında kendisini göstermeye başlar. Kas ağrısı ne kadar sürer diye araştırıldığında bunun rahatsız edecek düzeye gelmesi ise 12 saati bulabileceği saptanmıştır. Bu aşamada kişilerin kas miktarı, yapısı ve yapılan eylemler de bu sürelerde etkilidir. Oluşan kas ağrıları 2-3 gün süreyle devam eder. Bu kas ağrıları günlük hareketler içerisinde çok büyük zorluklar yaşatabilir. Genel olarak bu ağrılar uyku anında hissedilmez. Hareketin kısıtlı olduğu uyku anında kas ağrıları da insanları zorlamamaktadır. Ancak ani kasılmalar olursa kişiler büyük bir acı ile uyanabilir. Kas ağrılarının tamamen geçmesi için 3-4 gün beklenmesi son derece doğaldır.

Seren Bağcı
Kas ağrısı tedavisi ve masajı nasıl yapılır? Biraz spor yaptığımda nerdeyse tüm kaslarım ağrıyor ve günlerce devam ediyor. Bu tarz ağrıların meydana gelmemesi için ne yapmak gerekir? Bu ilerler mi kötü sonuçlara yol açar mı?