X

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir? Yenir mi? Fiyatları ne kadar?

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir? Yenir mi? Fiyatları ne kadar?

Yaz aylarında insanların en fazla tercih ettiği meyvelerin başında karpuz gelirken karpuz yenilen kısımlarından çekirdeğine kadar insana vücudu için fayda gösteriyor.

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir? Yenir mi?

Karpuz tüketmeyi düşünen kişilerden bazıları çekirdeklerini de yutarken bazıları çıkarıyor. Bunun yanında bazı kişiler ayrı olarak biriktirdiği ya da satın aldığı karpuz çekirdeklerini tüketerek bunların insan vücuduna faydalı olmasını bekliyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, karpuz çekirdeğinin insanlara son derece faydalı bir ürün olduğunu gösterirken mümkün mertebede çekirdeklerinin de tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Kan basıncının düzenlenmesinde ve bunun yanı sıra yüksek tansiyon sorunlarında karpuz çekirdeği olabilecek en doğru bitkisel çözüm olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra ülkemizde sıklıkla görülen kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor.

Karpuz çekirdeği yağı ve çayının faydaları nelerdir?

Karpuz çekirdeği tüketimi denildiğinde herkesin aklına direkt olarak çekirdeklerin tüketimi geliyor olsa da bu aşamada farklı yöntemler de bulunuyor. İlk olarak kişiler bu çekirdeklerden elde eden yapı kullanabilirken isterlerse bu çekirdekleri kullanarak çay demleyebiliyorlar. Her iki durumda da ortaya çıkan üründe karpuz çekirdeğinin faydaları net bir şekilde bulunuyor. Karpuz çekirdeği yağı ile saçlarına masaj yapan kişiler, saçlarının muhteşem bir şekilde ışıldamasını sağlayabiliyor. Bunun için 15 dakikalık masajın ardından saçların yıkanması ve temizlenmesi gerekli oluyor.

KArpuza çekirdeğinin fiyatları ne kadar?

Karpuz çekirdeği kullanmak isteyen kişiler direkt olarak karpuz alarak meyve kısmını yiyerek çekirdeklerini ayırabiliyor. Ancak bu son derece zahmetli olabildiğinden düzenli olarak kullanmak isteyen kişiler dışarıdan hazır halde alıyorlar. Hazır halde satılan ürünlerde genel olarak kilogram fiyatı 15-20 TL arasında değişiklik gösteriyor. Normal şartlarda tüketilen ayçiçeği çekirdeğinden çok farklı bir fiyatı olmaması rahatlıkla kullanılabileceğini gösterirken birçok insana bu şifa kaynağı ürünü alarak düzenli bir şekilde tüketiyor. Aktarlardan bazılarında bu ürün satılırken internet üzerinden de rahatlıkla karpuz çekirdeği siparişi veriliyor. Bazı büyük marketler de bu ürünün satışını gerçekleştiriyor.

Karpuz çekirdeğinin zararları nelerdir?

Karpuz çekirdeğinin de fazla tüketimde ciddi zararları ortaya çıkabiliyor. Bu zararlarının ortaya çıkması için insanların gereğinden çok daha fazla karpuz çekirdeği tüketmesi gerekiyor. Bu tüketim sonrasında insanların sindirim sistemleri çok ciddi biçimde zorlanabilirken insanlarda apandisit tıkanması sorunu ile karşılaşılıyor. Araştırmalarda bunun son derece nadir bir durum olduğu gözlemlense de ihtimallerinin olmadığını söylemek mümkün olmuyor. Bunun dışında bilinen farklı bir zararı olmasa da çok fazla tüketildiğinde hamile bayanlarda ekstra sorunlara da sebep olabiliyor. Bu sebeple de diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi bu üründe de kullanım şartlarını zorlamadan normal düzeyde bir tüketim gerekiyor. Düzenli olarak tüketildiğinde insan vücudu için çok faydalı olan karpuz çekirdeği, çok uygun fiyatıyla insanlar tarafından tercih ediliyor.

Nilay Öztürk
Karpuz çekirdeğinin kalorisi ne kadar? Kiloya neden olur mu? Nereden alınır? Vücuda tam olarak faydaları nelerdir? Zararları var mı özellikleri nelerdir? Normalde hep yerim ama ne işe yarıyor tam bilmiyorum.