X

Karaciğeri temizleyen şeyler, bitkiler, yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Karaciğeri temizleyen şeyler, bitkiler, yiyecekler ve içecekler nelerdir?

İç organların temizlenmesi sağlıklı bir yaşam için çok önemli olurken, karaciğeri temizleyen şeyler hem yağlanmayı engeller hem de vücuttaki diğer organların daha rahat çalışmasına destek olur.

Karaciğerin görevi nedir?

Vücuda alınan besinlerin parçalanması ve bunun ardından gerekli maddelerin emiliminin gerçekleşmesinde görev alan karaciğer, vücudumuzun en önemli iç organlarından birisidir. Tüketilen gıdalar içerisinde gerekli maddeler alınırken zararlı maddeler ayrıştırılarak vücudun dışına atılmaktadır. Bu aşamada karaciğerde birçok zararlı madde birikmesi yaşanır ve bu maddeler vücuttan atılsa dahi belirli miktarda karaciğerde kalmaktadır. Bu durum karaciğerin belirli bir süre sonra zarar görmesine sebep olurken belirli aralıklarla temizlenmesi bu olumsuz durumun önüne geçecektir. Alkol, sigara ya da kola gibi ürünler karaciğerin çok yorulmasına sebep olurken bu ürünleri tüketen kişilerin karaciğerleri konusunda çok daha fazla dinlenmesi gerekmektedir.

Karaciğerin temizleyen şeyler

Karaciğeri temizlemek adına içilebilecek olan ürünler incelendiğinde ilk sırada su geliyor. Hayat kaynağımız olarak gösterilen su, karaciğerin temizlenmesi için çok büyük bir önem arz ediyor. İnsanlar, günlük su tüketimlerini arttırarak karaciğerlerinin daha iyi bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirler. Bu aşamada kişilerin, günlük 2-3 litre su tüketmesi, olumlu etkilerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Karaciğeri temizleyen bitkiler

Bitki çayları arasında çok büyük bir yer tutan yeşil çay, karaciğerin temizlenmesinde de olumlu rol oymamaktadır. Bu aşamada kişiler, gün içerisinde 2 bardak yeşil çay tüketerek karaciğerlerinin olabildiğince temizlenmesini sağlayabileceklerdir. Yeşil çay kullanımı, karaciğeri temizleme üzerinde etkili olurken tümör oluşumuna ve hepatitten korunmada da olumlu etkiler gösterecektir. Karaciğerin temizlenmesi işleminde kullanılabilecek olan son içecek, limon suyudur. Ilık olarak tüketilen limon suyu, çok yararlı olabilecektir. Bunun yanı sıra metabolizmanın gelişmesinde de etkili olan limon suyu, sindirimi tamamıyla desteklemektedir.

Karaciğeri temzileyen yiyecekler

Sarımsak, hastalıklara karşı gösterdiği muhteşem direnç ile birlikte birçok ilacın hammaddesi olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra insanlar sarımsağı taze olarak tüketerek bu faydaların vücutlarında var olmasını da sağlayabiliyorlar. Karaciğerin temizlenmesinde de sarımsağın çok büyük etkileri olabiliyor. Yapısı ile birlikte karaciğeri bakteri ve virüslerden arındırırken bağışıklık sisteminin de en iyi biçimde gelişmesi sağlanmış oluyor. Karaciğeri temizlemede bir diğer ürün olarak zerdeçal gösteriliyor. Zerdeçal, öğütülmüş halde baharat olarak kullanılırken insana vücudunda iltihapları kurutan bir etki göstermektedir. Bu etkisini karaciğer üzerinde de göstererek karaciğerin iltihaplardan ve diğer zararlı maddelerden arınmasında oldukça etkili olacaktır. Baharat olarak tercih edilen zerdeçal, hem yemeklere hem de bitki çaylarına katılarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Karaciğeri temzileyen meyveler

Meyveler arasından ise avokado, karaciğerin temizlenmesinde olumlu etkiler göstererek öne çıkmaktadır. Ülkemizde ulaşması biraz zor bir meyve olarak görülüyor olsa da son dönemde popülerliğinin artması ile birlikte büyük marketlerin tamamından avokado satın alınabilir. Direkt çiğ olarak kullanıldığında karaciğeri toksinlerden korurken mevcut kirliliğin azalmasında da etkili olacaktır.

Kibar Üstün
karaciğeri temizlemek için ne yapılır? Ne yapmak lazım? Yüzümdeki sivilcelerin çıkma nedeni karaciğerdeki yağlanmadan kaynaklanabilir mi? Temizlenmesi için neler yemek gerekiyor? Nasıl beslenmem lazım?