X

Karaciğer yağlanması belirtisi ve nedenleri

Karaciğer yağlanması belirtisi ve nedenleri

Çok büyük endişelere yol açmayan karaciğerin yağlanması, düzensiz ve sağlıksız yaşam koşullarının devam edecek olması ile birlikte karaciğer yetmezliğine kadar yol açabilir. Bu yüzden karaciğer yağlanması olan bir kişinin yaşam tarzına dikkat etmesi, oluşabilecek birçok sıkıntının da önüne geçecektir.

Belirtileri nelerdir?

Yağlanmanın başladığı ilk anlarda herhangi bir belirtisine rastlanılmayan karaciğer yağlanması belirtileri başka hastalıklar için alınan kan tahlillerinde ortaya çıkmaktadır. Ancak bir doktor da yapacağı fiziksel muayene ile karaciğer büyümesinin farkına varabilir. Karaciğerin yağlanmasının başlangıçta herhangi bir belirtisi olmasa da, ilerlediği takdirde aşağıdaki belirtilerini görebilirsiniz:

  • Yorgunluk
  • Sağ üst karında, kaburgaların altında rahatsızlık hissi
  • Kilo kaybı
  • Kuvvet kaybı
  • Zihin bulanıklığı

Karaciğer yağlanmasının ilerlemesi halinde siroz tehlikesi de ortay çıkabilir. Siroz belirtileri ise şu şekildedir:

  • Sarılık (cildin ve göz beyazının sararması)
  • Ciltte kaşıntı
  • Ayaklarda, ayak bileklerinde, bacakta veya karında şişme
  • Karaciğer fonksiyonlarının zayıflaması

Bu belirtilerin var olması ile birlikte acil müdahale gerekir. Çünkü geç kalınmış bir siroz hastalığı karaciğer yetmezliğine, dolayısıyla da ölümlere neden olabilmektedir.

Nedenleri nelerdir?

Karaciğer yağlanması nedenleri bir hayli fazladır. Bunların başında alkol ve sigara yer alır. Hatalı beslenme, aşırı kilo, kullanılan ilaçlar, insülin direnci gibi birçok neden de karaciğer yağlanması nedenleri arasındadır.

1-Alkol ve Sigara

Karaciğerimizin işlevsel özelliğinden dolayı yediğimiz ve içtiğimiz gıdaları vücudumuzun kullanması için işlemektedir.Bu gıdalara alkol de dahildir. Ancak karaciğer, zehir içeren alkolü her işlediğinde ise bir miktar hücresi yok olur. Karaciğer normal şartlarda kendini yenileyebilir ancak, alkolün uzun süre kulanı alması karaciğerin kendini yenileme özelliğine engel olur. Alkolün sürekli olarak alınması başta karaciğer iltihabı sonrasında ise siroz oluşturabilir. Sigara ise alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmalarına neden olur. Kolesterolü yükseltmesi, tansiyon sorunlarına yol açması ile sigara tehlikeli bir zehirdir.

2-Hatalı beslenme

Kalorisi yüksek yiyecekleri devamlı olarak tüketmek, karaciğere yük bindirir. Bu aşamada karaciğer verimli çalışamaz ve zorlanır. Karaciğer yağlanması meydana gelir.

3-Aşırı kilolu olmak

Aşırı kilo, karaciğer yağlanmasını tetikler. Özellikle bel çevresindeki yağlanması fazla olanlarda karaciğer yağlanmasının da artma riski fazladır.

5-İnsülin direnci

İnsülin direncinin görüldüğü hastalarda yeterli miktarda insülin üretilse de vücut hücreleri insülüne karşı duyarsız kalmışlardır. Bu durum sonucunda, kandaki glukoz vücut hücrelerine yayılmayacak, karaciğer de toplanacaktır. Bu durum karaciğer yağlanması hastalığına neden olabilir.

Bu nedenlerden başka; çabuk kilo kayıpları, uzun süreli açlık veya Kortikosteroit, tetrasiklin ve karbon tetraklorit içeren ilaçları veya kimyasallara maruz kalmak karaciğer yağlanması hastalığının diğer nedenleridir.

Nergiz alioğlu
Karaciğer yağlanması nasıl giderilir? Nasıl bir diyet uygulamak gerekir nasıl beslenmek gerekiyor?