X

Karaçam ağacı nedir? Tohumu nasıl ekilir? Nasıl dikilir? Ne zaman sulanır?

Karaçam ağacı nedir? Tohumu nasıl ekilir? Nasıl dikilir? Ne zaman sulanır?

Birçok çeşitli ülkede ve Türkiye'de yetişen karaçam, yetiştirilme özellikleri olan bir ağaç türüdür.

Karaçam ağacı nedir? Özellikleri nelerdir?

Çoğunlukla Avrupa'daki Akdeniz ülkelerinde görülmektedir. Montan kuşağında yayılma gösteren karaçam ağacı Güneydoğu Avusturya Romanya ülkesinden Kırım'a kadar uzanan bir ağaçtır. Kıbrıs, Korsika, Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerde sekiz yüz ila bin altı yüz metre yükseltiler arasında bulunmaktadır. Bu ülkelerde sıkça orman alanına doğru çıkmaktadır. Kırım, Yugoslavya ve Avusturya'da ise üç yüz ila bin metre aralığında yaşamaktadır.

Karaça ağacı nerede yetişir?

Türkiye'de Trakya, doğusu dışında Güney, Kuzey, Batı Anadolu'da bulunmaktadır. Bu bölgelerde denizin etkisinden uzakta ve iç kısımlarda orman oluşturmaktadır. Dikey bir şekilde yayıldığı zaman dört yüz ila bin dört yüz metre yükseltilerde orman meydana getirmektedir. Anadolu'daki step içlerine sıklıkla dahil edilen çam türü olarak tanımlanır. Güney ve Toroslarda bin iki yüz ila iki bin yüz metre yükseltilerde geniş bir yayılma durumu söz konusudur. Yüksek yerlerde ise Göknar ve sedirle karışmaktadır. Çok çeşitli iklim türlerinde yaşayabilir. Ilıman, kurak gibi iklimlerde yaygındır. Soğuk kış mevsimine, kuraklığa ve yüksek oranda sıcaklığa dayanabilmektedir. Yetişme şekli ise mücadelecidir. Birçok toprak türünde yetişse de ağır tekstürlü topraklarda iyi bir şekilde gelişme gösterememektedir. Karaçam bitkisinin yetişme alanı olarak Marmara bölgesinin güney kısmı dikkate alınır.

Karaçam tohumu nasıl ekilir?

2 ibreli çam türü olan karaçam botanikte pinus nigra denir. Anavatanı Avrupa'daki orta ve güney kısımlar aynı zamanda Batı Asya'dır. Türkiye'de yetiştiği bölgeler Kuzey Anadolu ve Marmara'dır. Kuvvetli rüzgarlara dayanabilen bu bitkinin hava kirliliğine dayanma gücü de mevcuttur. Park ve bahçe gibi yerlerde tek bir şekilde kullanılır. Bitki gençlik zamanında piramit halindeyken yaşının ilerlemesi ile dağınık bir taç halini almaktadır. Dalla dairesel bir şekilde dizilmekte ve yukarı doğru uzamaktadır. Çok hızlı büyür ve elli metreye kadar uzayabilir. Sürgünlerin uç kısımlarında bulunan iğne yapraklar çanağa benzer. Yaprakların sıralanma şekli ikişerdir ve uzunlukları sekiz ila on beş santimetre aralığında değişkenlik göstermektedir. Dikenli olan kozalaklar iki senede olgunlaşmaktadır.

Karaçam ağacı nasıl dikilir?

Karaçamın üretimi için aşı ve tohum uygulaması kullanılmaktadır. Tohumlar iki senede bir olgunlaşmakta ve ilkbahar mevsiminde ekim yapılmaktadır. Tohumları sekiz ila on santimetre arayla ekilmektedir. İlk yıldan sonra fideler gelişerek on santimetre uzunluğa gelmektedir. 2. Seneye geçişte ise fidelere şaşırtma yapılmaktadır. İlkbahar mevsiminde yerinden sökülür ve on beş santimetre ara ile yeni alanlarına dikilmektedir. Aşırı soğuk hava ve don şartlarına dayanıklıdır. Fakat kuraklığa fazla dayanamayabilir. Ilıman iklim değil karasal iklim şartlarına göre yetişen bir ağaç türüdür. Işığın olduğu yerleri sevmez ve toprak seçen bir tür değildir. Karaçam tohumu ekildikten sonra düzenli olarak sulanır ve bakımına özen gösterilmektedir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...