X

Kandidiyazis nedir? Nasıl bulaşır? Tedavisi nasıl yapılır?

Kandidiyazis nedir? Nasıl bulaşır? Tedavisi nasıl yapılır?

Kandidiyazis, genital bölgede meydana gelen hem psikolojik hem de fiziksel açıdan zorlukların yaşanmasına sebep olan bir hastalıktır.

Kandidiyazis nedir?

Tıp dilinde kandidiyazis olarak bilinen rahatsızlık, vajinal bölgede mantar oluşması durumudur. Bayanlar arasında yapılan araştırmalar, yetişkin bayanların yaklaşık olarak %75'inde bu rahatsızlığın en az bir defa yaşandığını göstermektedir. Bu istatistikler, hastalığın ne kadar yaygın olduğunu gösterse de birçok kişinin bu hastalık konusunda bilgisi bulunmaz. Bunun en büyük sebebi de bayanların hastalığı geçirdikleri dönemde yakınlarına bu durumdan bahsetmekte ya da doktorlara başvurmakta utanmasıdır. Ancak oldukça sıradan bir rahatsızlık olurken en kısa sürede doktorlara giderek hastalığa çözüm bulunabilir.

Belirtileri nelerdir?

Bayanların yaşadığı bu rahatsızlığın çok sayıda farklı belirtisi olabilir. Bu belirtiler ilk etapta dikkate alınmıyor olsa da sonrasında kişilerin büyük bir sorun yaşamasına sebep olabilir. Özellikle belirtilerin ortadan kaybolmadan devam etmesi ya da sürekli olarak şiddetinin artması vajinal bölgede bir sorun olduğunun göstergesidir. Bayanlarda bu rahatsızlık, vajinal bölgede kaşınma, kızarıklık, peynir kıvamında bir akıntı, yanma ya da ağrı şeklinde belirti gösterebilir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçını fark eden bayanların en kısa sürede jinekologlara başvurması gerekir. Belirtilerin net bir şekilde aktarılması ile hastalık teşhis edilip tedavisine başlanabilmektedir.

Nasıl bulaşır?

Kandidiyazis mantar enfeksiyonu olduğu için mantarın bir şekilde vücuda ulaşması ve sonrasında vajinal bölge üzerinde etkisini göstermesi ile birlikte oluşmaktadır. Bu durumun oluşmasının sebeplerinde çok farklı seçenekler ortaya çıkarken herhangi birisi insanlarda bu mantar enfeksiyonuna sebep olabilmektedir. Gebelik ve sistemik bir hastalıkta bu mantarların vücuda ulaşması son derece sık rastlanan bir durumdur. Bu sebeple de hamile bayanlarda bu belirtiler sıklıkla görülebilir. Sistemik hastalıklar olarak gösterilen diyabet ve obezite gibi sorunlar da mantarların oluşmasında etkili olmaktadır. Buna ek olarak içerisinde steroid bulunduran ilaçlar genel olarak bu mantarların vücuda kısa süre içerisinde bağlanmasına sebep olabilir. İlaçların yan etkisi olarak belirtilen bu durum genelde yanlış kullanım ile ortaya çıkmaktadır.

Tedavisi nasıl yapılır?

Kandidiyazis tedavisi için ilaç en doğru seçenektir. Kişilerin, doktorlarına görünmesinin ardından ağız yoluyla alınan tablet şeklindeki ilaçlar ya da mantarın oluştuğu bölgelere direkt olarak uygulanan kremler ile sorunlar çözülebilir. Eğer farklı bir durum kişinin bu mantar enfeksiyonlarını geçirmesine sebep oluyorsa bu durumun ortadan kaldırılması için de çalışmalara başlanmaktadır. Diyabet hastalarına diyetler verilerek bu rahatsızlığın tekrar oluşması engellenebilirken obezite rahatsızlığı bulunan kişilerin düzenli bir spor ve diyet ile kilo vermesi sağlanmaktadır. Bu etmenler bir araya geldiğinde bayanların bu mantar enfeksiyonun geçirme riski minimum düzeye çekilir. Böylece kalan hayatlarında tekrardan bu sorunları ve rahatsızlığı yaşamak zorunda kalmazlar.

Fatma Berberoğlu
Kandidiyazis vajinit ilaçlar nelerdir? Kaşıntının geçmesi için ne yapmak gerekiyor? Nereden ne şekilde mikrop kaptığımı bilmiyorum ama gerçekten çok rahatsız edici bir durum. Bu rahatsızlığa ne iyi gelir?