X

Kan grubu diyeti nedir? Doğru mu?

Kan grubu diyeti nedir? Doğru mu?

Herkesin en büyük problemlerinden bir tanesi kilodur. Bunun için şu ana kadar birçok diyet listeleri önerilmiş, birçok spor dallarıyla ilgilenilmiştir ama son zamanlarda ortaya çıkan bir şey daha vardır ki kan grubuna göre diyettir. Uzmanlar yıllardır herkesin aynı diyeti uygulamayacağından bahsederler fakat kan grubuna göre diyetlerin değişmesi de oldukça ilginçtir. Çünkü uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalara göre insanların kan gruplara göre yeme alışkanlıkları ve yemesi ya da yememesi gereken şeylerin değiştiği ortaya çıkmıştır. Kan grubu diyeti nedir, ne işe yarar, gerçekten anlatılanlar doğru mu?

Kan gruplarına göre diyet programları

Bu alanla ilgilenen uzmanlar artık diyet listeleri yaparken hastaların bazı değerlerinin yanı sıra kan gruplarını da göz önünde bulundurmaktadırlar. İnsanlarda olabilecek kan grupları şunlardır:

  • 0 kan grubu
  • A grubu
  • B grubu
  • AB grubu

Kan grupları bu şekilde sınıflandırılmaktadır. Kan grubuna göre diyet listesi belirlerken pozitif ya da negatif olmalarının bir önemi yoktur. Örneğin 0 grubu kana sahip olan kişiler için bol bol deniz ürünleri, kırmızı et, ıspanak ve brokoli il beslenmeleri önerilmektedir. 0 kan grubuna sahip olan kişilerin midelerinde asit miktarı yüksek olduğu için sindirilmesi zor olan besinleri kolay bir şekilde sindirebilirler. Fakat asit oranının dengelenmesi için et ürünlerinin yanı sıra sebze ve meyve de tüketmeleri önerilir. Bunların yanı sıra süt, yumurta gibi besinlerden 0 kan grubuna sahip insanlar uzak durmalılardır çünkü metabolizmaları zaten yavaş çalışır ve bu ürünler de metabolizmayı daha da zayıflatır. A grubundaki insanlar için de herkes için zararlı olan ayaküstü beslenme tarzı daha fazla zararlıdır. Kesinlikle tercih etmemelidirler.

A grubu 0 grubuna göre tam tersidir bu nedenle metabolizmaları yavaş çalışır ve et ürünleri gibi ürünleri tercih etmemeli, sebze meyve ağırlıklı beslenmelidirler. B grubundakiler ise 0 ile A grubu arasındaki dengedir diyebiliriz. Bu gruptaki kişiler biraz alışık olmayan ürünler yemeği kabullenmelilerdir. Bu nedenle deniz ürünleri yani karides, ıstakoz gibi yiyecekleri rahatlıkla yiyebilirler, ayrıca süt ürünlerini de tüketebilirler. Et çeşitlerinde de tavuk etinden uzak durmaları hindi etini tercih etmeleri önerilir. B grubu insanları kilo verirken diğerleri kadar zorlanmazlar. Son olarak da AB grubu kişiler, yiyecek seçiminde dikkatli olmaları gerekir. AB grubu A ve B grubunun birleşimidir bu nedenle A grubu özelliklerini de B grubu özelliklerini de taşıyabilirsiniz ve A grubu gibi mide asidiniz az olabilir. Bu yüzden et ürünlerini çok fazla tercih etmeyiniz fakat yeme durumunda da az miktarda ve sebzeyle birlikte tüketiniz. B grubunun özelliğinden dolayı süt ürünlerini tüketebilirsiniz.

Kan gruplarına göre beslenme

Kan gruplarına göre bu tarz özellikler vardır. İnsanların metabolizmalarını ve diğer kilo alma sebeplerini kan grupları etkileyebilmektedir. Bu durumların doğruluğu araştırmalar yapılarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle bu uyarıları dikkate almakta fayda vardır. Zayıflamak için diyet listelerini bu nedenlerden ötürü kendiniz oluşturmayınız, bir uzaman danışmak her zaman daha faydalı olacaktır. Çünkü uzmanlar kan grupları da dahil olmak üzere birçok etkeni göz önünde bulundurmaktadırlar. Önemli olan çok fazla kilo vermek değil, sağlıklı kilo vermektir.

serap kaçar
a rh pozitif kan grubuna göre diyet nasıl olmalı benim nasıl bir diyet programı uygulamam gerek? nasıl beslenmem gerek? bilgi verirseniz çok iyi olur
cansu erdem
kan grubuna göre beslenme şekli oluşturarak zayıflamak mümkün mü gerçekten?