X

Kaliforniyum nedir? Testi nasıl yapılır? Fiyatı ne kadar? Nerede üretilir?

Kaliforniyum nedir? Testi nasıl yapılır? Fiyatı ne kadar? Nerede üretilir?

Dünya üzerindeki en değerli ikinci madde olarak gösterilen kaliforniyum sentetik bir elementtir ve birçok farklı alanda kullanılabilir.

Kaliforniyum nedir? Kim alır?

Bazı elementler, doğal halde dış ortamda bulunan ve bu alanlardan topladıktan sonra kullanılabilen elementlerdir. Bazı elementeler ise doğada hazır halde bulunmaz ve ancak başka elementler üzerinde yapılan işlemler sonrasında elde edilebilir. Kaliforniyum elementi de dışarıda hazır olarak bulunmayan ve küriyumun helyum iyonları ile bombardıman edilmesi ile oluşturulmaktadır. İlk olarak 1950 senesinde Kaliforniya Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir dizi işlemle üretilmiştir. Bunun sonrasında madde üzerinde yapılan araştırmalar tamamlanmış ve bu elemente "Cf" simgesiyle birlikte periyodik tablo üzerindeki yerini almıştır. Elementin ismi belirlenirken de üretimini gerçekleştiren üniversiteyi onure etmek adına bu isim kullanılmıştır.

Kaliforniyum nerede üretilir? Nasıl satılır?

Dünyanın en pahalı ikinci maddesi konumunda olan kaliforniyum, bu özelliği sebebiyle insanların çok ciddi şekilde dikkatini çekmektedir. Ancak bu maddenin üretimi oldukça bilimsel bir süreci kapsarken hayata geçirilmesi oldukça zordur. Günümüzde yalnızca Amerika ve Rusya bu maddenin üretimini özel tesislerinde gerçekleştirmektedir. Amerika bu üretimini Oak Rİdge Ulusal Laboratuvarı'nda gerçekleştirmektedir. Bu tesis, çok üst düzey güvenlik önlemleri ile korunan gelişmiş bir tesistir. Benzer özelliklere sahip bir diğer nokta ise Rusya'da bulunan Atom Reaktörleri Araştırma Enstitüsü'dür. Yıl içerisinde sürekli olarak üretim yapan bu iki nokta tüm dünyaya kaliforniyum ihracatı gerçekleştirmektedir.

Kaliforniyum nerelerde Kullanılır? Kullanım alanları nelerdir?

Kaliforniyum maddesinin birçok farklı kullanım alanı bulunurken bunlardan en önemlisi nötron kaynağı olarak kullanımıdır. Fiyatının çok yüksek olmasının asıl sebeplerinden birisi bu sektör içerisindeki etkileridir. Nötron kaynağı oluşu nükleer çalışmalar içerisinde sıklıkla yer almasını sağlar. Bunun yanı sıra daha düşük seviyedeki noktalarda kullanımı da görülmektedir. Günümüzde altın ve gümüş arama çalışmalarında da kaliforniyum kullanmak mümkün olur. Bunun yanı sıra petrol kuyularının içerisinde yer alan nem ölçüm aletlerinde de sıklıkla kaliforniyum maddesi kullanılmaktadır. Son olarak tıp alanında yapılan çalışmalarda da bolca tercih edilmektedir.

Kaliforniyum fiyatı ne kadar?

Bu elementin herkes tarafından duyulmasını sağlayan özelliği kullanım alanları ya da nasıl üretildiği değildir. Dünyanın en pahalı ikinci maddesi olması insanların ilgisini çeken bir özelliktir ve herkes bu elementin fiyatını merak eder. Günümüzde kaliforniyum elementinin 1 gramı 27 milyon dolar fiyat ile satışa çıkmaktadır. Ülkemizde yapılan operasyonlarda kaçak olarak ülkeye sokulan kaliforniyum tespiti yapılırken genel olarak ele geçirilen maddenin 50-100 milyon dolar kadar bir değeri bulunmaktadır. Ancak ele geçirilen madde, diğer yasak maddelerde olduğu gibi sergilenemez. Yalnızca 2-3 gram olan bu madde özel şekillerde saklanmakta ve sonrasında gerekli işlemler yapılmaktadır. Özel olarak üretilen kaliforniyum birçok farklı alanda kullanılırken dünyanın geleceği üzerinde çok büyük etkileri olabilecek bir element olarak gösterilmektedir.

Dilber Özer
Kaliforniyum ne işe yarar? Kimler alır? Bu elementi niçin üretiliyor tam olarak? Kaliforniyum bulundu ve yakalandı haberleri görüyorum ve ne olduğunu merak ediyorum açıkçası.