X

Kakao tozu zayıflatırmı?

Kakao tozu zayıflatırmı?

Eski dönemlerden bu yana sık sık kullanılan ve faydaları açısından oldukça memnun kalınan kakao tozu sayesinde sizler de zayıflayabilirsiniz. Kakao tozu, kakao çekirdeklerinin çekilmesi sonucundan elde edilen, günlük hayatımızda da sık sık karşılaşmakta olduğumuz toz bir yiyecek türüdür. Dilediğiniz her an her yerden kolaylıkla temin edebileceğiniz kakao tozu, üstelik oldukça uygun fiyatlı bir besin gıdasıdır. Kakao her zaman mucizevi özelliklere sahip olan ve hayatı çok daha sağlıklı yaşamaya yarayan bir tozdur. İçerisinde yer alan antioksidan özellikli bileşenler, demir, fosfat, magnezyum, vitamin, kalsiyum ve mineraller sayesinde kullanılan her alanda faydasını göstermektedir. Bu toz genellikle pastalar ve tatlılarda kullanılır ve en geniş kapsamlı olarak yiyeceklerde kullanımı uygun olduğu bilinir. Ancak kakao tozunun kullanım alanları fazla olduğu gibi faydaları da bir o kadar fazladır.

Kakao tozu neye yarar? Nasıl kullanılır?

İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde vücuda ve zihne bir hayli enerji vermektedir. En etkili enerji kaynaklarından biri olarak bilinen kakao tozu, özellikle spor yapan bireylerin tercih ettiği bir enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçerdiği yoğun enerji miktarı, zengin mineralleri ve çinko değeri ile zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. İçerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle spor yapan bireylerin kazanması gereken kalsiyum ve magnezyum değerlerini rahatlıkla karşılamaktadır. Zayıflamak isteyen bireyler için ise enerji kaybına uğratmadan, yorgun ve bitkinlik hallerinden kurtararak ve en önemlisi de metabolizmayı hızlandırarak yardımcı olmaktadır.

  • Hem daha sağlıklı bir yaşam için hem de kilo almadan zayıflayarak yaşamınıza devam etmek için kakaoyu keklerde, pastalarda, farklı tatlılarda kullanabilirsiniz.
  • Gün içerisinde tükettiğiniz bir miktar suya, bir miktar kakao ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Süt, salep ve çay gibi sıcak içeceklerinizi de her zaman kakao ile tatlandırarak tüketebilir ve zayıflamak için olanak sağlamış olursunuz.

Kakao tozunun faydaları

Kakao içerisinde kolesterol barındırmamaktadır. Bu nedenle kolesterol hastaları dahi rahatlıkla tüketebilirler. Ancak aşırıya kaçmadan tüketime her zaman dikkat edilmek zorundadır. Aşırı tüketim rutin bir şekilde devam ettiği takdirde bağımlılık halleri ortaya çıkabilir. Kakao tozu aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltmaktadır. Hem üreme hem de bağışıklık sistemlerinin de çalışmasını hızlandıran kakao tozu sayesinde, inme riskleri de azalmaktadır. Strese karşı büyük bir mücadele etmede yardımcı olmakta ve iştahı da kesmeye yardımcı olmaktadır. İştahı kesilen kişiler zamanla diledikleri şekilde kilo verebilmektedir. Bitkinliğin giderilmesinde ve enerji depolanmasında büyük bir rol oynayan kakao tozu ve kakao yağı bir arada tüketilmemelidir. İkisi ayrı ayrı tüketilmelidir. Hergün bir miktar kakao tozu ya da kakaonun yer aldığı ürünler tüketildiği takdirde, iştahda kesilme meydana gelecektir. Mide rahatlayacaktır. Böylece zamanla hem yemeye hem de kilo vermeye devam edebilirsiniz.

melisa
kakao tozu kalorisi ne kadar? kilo aldırıyor mu verdiriyor mu?