X

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve kellik

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ve kellik

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi, çeşitli nedenlerden oluşan rahatsızlık türlerinden biridir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesi probleminin nedeni kadın ve erkeklerde farklılık gösterir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin nedeni çoğunlukla genetiktir. Yaşın ilerlemesi ile kellik durumu ortaya çıkar. Problemin çözümü olarak son yıllarda saç ekimi işleminin yapıldığı görülmektedir. Dökülmelerin nedeni farklı kategorilerde gözlemlenir. Saç dökülmesinde nedne olan nedenlerin başında genetik faktörler rol almaktadır. Bunun yanı sıra yanlış beslenme, vitamin eksikliği, ruhsal bunalım ve saç bakımı için kullanılmış kimyasal ürünler saçların dökülmesi problemini meydana getirebilir.

Genetik saç dökülmesi nedir? Nasıl anlaşılır?

Genetik etkenler erkeklerde görüldüğü gibi kadınlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Ailenizde bulunan kişilerde kellik sorunu varsa bu sorunun sizde de oluşma olasılığı yüksektir. Erkek tipi saç dökülmelerinin on altı ila on sekiz yaş aralığında başladığı söylenebilir. Hatta dökülmeler genç kızlarda çok fazla görülür. Stres, düzensiz beslenme, sağlıksız diyet, uyku sorunu gibi birçok faktörden dolayı dökülmeler geçtiğimiz yıllara göre bir hayli arttı.

Yanlış beslenme saç dökülmesine neden olur mu?

Düzensiz ve yanlış beslenmek dökülme nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Saçın canlı bir organ olduğunu göz önüne alırsak beslenmenin yanlış olmasının da saça olumsuz yönde etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Tek besinle beslenmek, sürekli karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, aç kalmak saçların dökülmesine yol açar. Düzenli ve dengeli beslenildiği zaman ise dökülmelerin engellendiği gözlenebilir.

Depresyon ve saç dökülmesi

İnsanların aşırı strese maruz kalmaları dökülmelerin ana sebeplerindendir. Depresyon, stres, anksiyete gibi problemler için kullanılan ilaçlar kişinin saçlarını sökebilir. Yaşamınızda yolunda gitmeyen herhangi bir şeylerin olması halinde olumsuz duygular hissedilebilir. Hissedilen huzursuz ve mutsuzluk hali bireyin depresyona girmesine neden olabileceği için saç dökülmeleri başlayabilir. Bu aşamada dermatologlardan yardım alınmalıdır. Kulaktan duyma bilgiler ile probleminize çözüm aramaya kalktığınız zaman, boşa vakit kaybetmenin yanı sıra riskli sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Dökülmeler karşısında çoğu kişi yanlış maskeler ve bakım ürünleri uygulayabilmektedir. Hal böyle olunca ortaya çıkan sonuçlar hali hazırdaki dökülmüş saçlarınızdan daha kötü durumda olabilir. Bu yüzden mutlaka uzmanlardan yardım alarak yolunuza devam etmelisiniz.

Vitamin eksikliği saç döker mi?

Beslenme sorunu olmayan kişiler yeteri oranda mineral ve vitamin almadıkların saç sorunları baş gösterir. Vücut için gerekli vitamin ve mineraller düzenli şekilde alınmalıdır. Saçların dökülmemesi için D vitamini, B12, çinko, folik asit, demir ve biotin alınmalıdır. Besin takviyesinin düzeltilmesi için uzmana başvurulması gerekir.

Saç dökülmesinde kozmetik faktörler

Kozmetik ürünlerin sürekli olarak kullanılması dökülmelere neden olabilir. Saçların sıkı bağlanması, kapatılması, bone kullanımı, aşırı ısıya neden olan fön kullanımları, boyalar, saç açma ürünleri, düzleştirme uygulamaları saçlara çok fazla zarar verir. Bu tip uygulamalar önemli derecede saç kayıplarına sebep olmaktadır. Yapılacak olan tedavi yöntemi ise saçların aşırı ısıya maruz bırakılmaması, kimyasal madde içeren ürünlerden uzak durulması ve boya kullanımına ara verilmesidir. Dikkat edilmesi ve saç bakımının düzenli yapılması halinde saçlar eski sağlığına yeniden kavuşabilir. Kadınlarda kellik ve saç dökülmesi nedenlerinden yola çıkarak var olan problemin önüne geçmeniz mümkündür.

Neriman Çınar
Saçlar yıprandığı zaman da ya yetersiz vitamin alındığında dökülmeye uğrayabiliyor. Saç bakımlarının önemi olduğu kadar beslenme, stres gibi etmenler de önem arz ediyor. Kadınlarda genel olarak depresyon, hormonlar ya da vitamin değerleriyle alakalı dökülmeler oluyor diye biliyorum.