X

Kadınlarda saç dökülmesi tipleri nelerdir? Nasıl olur?

Kadınlarda saç dökülmesi tipleri nelerdir? Nasıl olur?

Kadınlarda saç dökülmesi tiplerinin çeşitli olması gibi çözümleri de birbirinden farklıdır.

Kadınların saçları neden dökülür?

Kadınlarda genellikle otuzlu yaşlarda ayrıca menopozdan sonra saç dökülmeleri görülmektedir. Kadınlarda saç dökülmelerinin bazılarını bu yazıda bularak kendinizi bilinçlendirebilir ve uygun yöntemler arayabilirsiniz. Kadınlar arasında kellik nadiren de olsa gözlemlenmiştir. Ancak saç dökülmelerinin işaretleri görülmektedir. Günümüzde erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da saç dökülmeleri gözlemleniyor. Dermatologlar kadınların saç dökülmelerini hormonal dengesizliklere, gebelik gibi durumlarda yaşanın yoğun stres ve baskıya bağlı olduğunu söylemektedir.

Saç dökülmesi ne zaman tehlikelidir?

Ortalama bir insanın kafa derisinden günlük yüz ile yüz elli saç teli koparak kırılarak köklerinden ayrılarak dökülmektedir ve bu sayı normal olarak kabul görmektedir. Bir kadının saçı bir anda dökülme eylemi gösteriyorsa, endişelenmeli mi? Ne anlama geliyor? Günlük olarak saç dökülmelerini gözlemliyorsa; saçlarının normal bir sayıda mı yoksa sağlık probleminden kaynaklı bir neden mi döküldüğünü anlayabilirsiniz. Ancak saç dökülmelerinde toplu bir artış gözlemleniyorsa acil olarak doktora gitmeniz tavsiye edilir. Bunun başlıca sebepleri troidden kaynaklı hastalıklar, hormonal farklılıklar, anemi (kansızlık), stres ve kötü besleme gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi tipleri nelerdir?

Saç dökülmesi tipleri genel olarak değişkenlik göstermektedir. Tepe bölgesinde saçların incelmesine bağlı oluşan dökülme, ön tarafta saç ayrımında oluşan dökülme ve son olarak alnın iki tarafından başlayan dökülme vardır. Kafa derisinden kaynaklanan dökülmeler saç derisinde oluşabilecek sedef akne egzama gibi hastalıklar fazla yağlı deri saçların bulunduğu kafatası derisini de etkileyerek saçların dökülmesine neden olur. Bunu önlemek için doktora başvurup uygun tedavi yöntemi ile deri hastalığından kurtulduğunuzda saçlarınızda eski gürlüğüne kavuşacaktır. İnsan saçı canlı bir dokudur. Bu yüzden saçlarınızda diğer doku organları gibi protein ve yağa ihtiyaç duymaktadır. Bunun için kişinin doğru şekilde beslenip saç köklerini yetirince güçlendirmesi gerekmektedir. Keratin içeren gıdaların tüketilmesiyle saçların dökülmesi engellenmiş olur. Bir diğer etken ise yeterli miktarda mineral ve vitaminin alınmaması ve saç direncinin düşerek kırılmalara, solmalara sebep olmasıdır. Bunun için A,B12, D gibi vitaminler saç direncini yükseltirken, çinko, demir gibi mineraller saçların parlak ve dolgun görünmesini sağlamaktadır. Bu vitamin ve minerallerin eksikliğinde saçlar beslenemediği için saç dökülmeleri artacaktır.

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl olur?

Kadınlarda saç dökülmesi genel olarak eğer ki genetik değilse vücuttaki birtakım değişikliklere göre oluşur. Hormonal olarak kadınların adet geçiş dönemlerinde gebelik ve ergenlik dönemi boyunca oluşan hormonal dengesizlikler saç derisini saç köklerini doğrudan etkileyen etmenler olduğu için kopan saç sayısındaki artışlar hastanedeki muayenenin ardından uygun tedavi yöntemleriyle azaltılabilmektedir. Bunun yanı sıra psikolojik olarak strese ve depresyona bağlı rahatsızlıklar saç dökülmelerinin başlıca sebepleri olarak görülmektedir. Kozmetik ürünlerin doğru olarak kullanılmaması saçları aşrı sık boyamak, aşırı ısı ile yapılan fön işlemleri, saç rengini dönüştürmek için kullanılan renk açıcılar, saça uygulanan düzleştirici yöntemler saç dökülmelerine, saç kaybına yol açmaktadır.

Serap Arda
Benim saçlarım doğum yaptıktan sonra epey bir dökülmüştü. Hafiften seyrelmeye başlamıştı ama doktor bunun hormonlarla alakalı olduğunu endişe etmemen gerektiğini söylemişti. Tepelerdeki seyrelmeler zamanla doldu. Şuan saçlarım eski haline kavuştu.