X

İp atlamak zayıflatırmı? İp atlamak kilo verdirir mi?

İp atlamak zayıflatırmı? İp atlamak kilo verdirir mi?

İnsanların fazla kilolarından kurtulabilmesi için diyetlerini yapması ve bunu egzersizler ile desteklemesi gerekir. Destekleyici egzersizler arasında ip atlama da en önemlilerden birisidir.

İp atlamak zayıflatırmı?

Kilo vermek için çaba sarf eden kişilerin olumlu sonular alabilmesi için birçok etmeni bir araya getirmesi gerekmektedir. İlk olarak tükettikleri besinlere dikkat etmiyorlarsa bu durumda kilo vermeleri çok mümkün olmaz. Kendileri için bir diyet listesi hazırlayan ya da uzmanlara danışarak bu listeleri belirleyen kişiler, sonrasında uygun bir egzersiz bularak süreci desteklemelidir. Günümüzde maliyeti en düşük egzersizlerden birisi olarak ip atlama gösterilebilir. İp atlamak için atlama iplerini satın alan kişiler sonrasında istedikleri alanda bunları kullanırken bu şekilde ciddi biçimde kalori yakarlar. Bir yandan bacakları çalışırken bir yandan da kilolarından kurtulacaklardır.

İp atlamak kilo verdirir mi? Kaç kalori yakar?

İp atlayarak kilo vermek isteyen kişiler, ne kadar fazla ip atlarlarsa o kadar hızlı bir şekilde kilo vereceklerdir. Bu aşamada ip atlamaya başlayacak olan kişiler özel ürünler kullanamadıkları için harcadıkları kalori değerlerini de göremezler. Spor aletlerinde bu imkan olmasına rağmen iplerde bu bulunmamaktadır. Günümüzde kaç defa atlandığını gösteren atlama ipleri bulunurken bunlar da bu süreçte yardımcı olabilmektedir. Gün içerisinde 1 saat ip atlayan kişiler 500-600 kalori yakabilmektedir. Bu değerler son derece yüksek olurken ciddi biçimde kilo vermeyi sağlar. İp atlayan kişiler, her 10 günde 1 kiloyu yalnızca ip atlayarak vermektedir. Bunun yanında diyet de yapılıyorsa verilen kilolarda artış meydana gelir.

İp atlamanın faydaları nelerdir?

İnsanların kilo vermesine yardımcı olan bu eğlenceli aktivite, aynı zamanda insanların birçok fayda görmesini de sağlamaktadır. İlk olarak insanların güç ve dayanıklılığının artmasında çok etkili bir aktivite olarak gösterilir. İnsanlar, düzenli olarak ip atlarlarsa bu sayede gün içerisinde daha zor yorulan bir bünyeye sahip olabilirler. Bunun yanı sıra mekiklerin güçlenmesinde de çok etkilidir. Özellikle ayak bileklerine çok iyi bir biçimde etki ederek o bölgenin güçlenmesini sağlayacaktır. Bacak kaslarının gelişimi ve bacağın şekle girmesinde çok doğru bir adres olacaktır.

İp atlamanın zararları nelerdir?

İp atlamanın faydalarının bulunmasının yanında bazı zararları da bulunabilmektedir. İp atlamaya başlayan kişiler çok fazla atlarlarsa bu durumda kas ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrılar bazı kişilerde bileklerde de kendisini gösterebilir. Bunun yanı sıra aşırı kilolu kişilerin bu aktiviteyi yapması da sıkıntı yaratabilir. Çeşitli sakatlıklar ve ağrılar aşırı kilolu insanlarda daha rahat ortaya çıkmaktadır. Son olarak romatizma rahatsızlığı olan ya da kısa süre öncesinde dizlerinden operasyon geçiren insanların da bu aktiviteden uzak durması gerekecektir. İp atlamak hem ekonomik açıdan hem de hareketin özü açısından çok doğru bir seçim olurken çok iyi düzeyde kilo vermeyi sağlamaktadır.

Çağdaş Güneş
İp atlayarak kilo verme programı nasıl olur? Bacak incelir mi? Bide ip atlama sayesinde boy uzar mı? Ben hem zayıflamak hem de biraz boyum uzasın istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?