X

İltihaplı sivilce nasıl geçer? Doğal yöntemler nelerdir?

İltihaplı sivilce nasıl geçer? Doğal yöntemler nelerdir?

Özellikle ergenlik dönemlerinde sık sık karşılaşılan problemlerden olan sivilce, herkes tarafından rahatsız edici bir durum olarak karşılanan sorunlardandır. Cildimizde üretilen yağlar kıl kanallarının ya da deri gözeneklerinin tıkanması sonucu deri dışına atılamaz ve içerde biriken yağ tabakası "sivilce" olarak adlandırılır. Yağ bezlerinin yoğun olduğu boyun, yüz, göğüs ve çok sık rastlanılan sorunlardan olan sivilce ergenlikle beraber daha sık görülmeye başlasa da, birçok yetişkinde de bu cilt sorununa rastlanmaktadır. Sivilcenin yağ çıkacak açık kısmı olduğu sürece biriken yağ dışarıya çıkar ve sivilce herhangi bir soruna sebep olmaz; fakat yağ çıkacak açık kısım yoksa sivilce deri altında kalır. Bu durumda da ağrılar oluşur ve sivilcenin iyileşme süreci uzar. İşte bu tür sivilceler iltihaplı sivilcelerdir. Halk arasında çıban diye de adlandırılırlar.

İltihaplı sivilce nedenleri

Hem görüntü bakımından rahatsızlık veren hem de psikolojik olarak kişiyi olumsuz etkileyen iltihaplı sivilceler özgüvenimizi de sarsmaktadır. Böyle bir durumda kişi çevresinden olumsuz cümleler duymamak ve farklı bakışlara maruz kalmamak için kendisini kimi zaman eve hapsetmektedir. Bu durumun yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Peki iltihaplı sivilcelere sahip olmamak için nelere yapılabilir?

  • Aşırı yağlı yiyecek tüketiminden kaçınılmalı
  • Sivilceler sıkılmamalı
  • Stresten uzak durulmalı
  • Kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmeli

Yukarıdaki sebeplere dikkat edilmediği takdirde iltihaplı sivilce oluşumu kaçınılmazdır. Aynı zamanda şunu belirtmekte fayda var; iltihaplı sivilcelerin sıkılması durumunda uç kısmı kör olan sivilce patlamaz ve iltihabı akmaz. Bu durumda hem daha fazla acı yaşanır, hem de içeride patlamasına sebep olunan iltihap kana karışabilir. Bu durumda da istenmeyen enfeksiyonlar oluşur.

İltihaplı sivilce için doğal yöntemler

Beraberinde birçok sorunu getirecek iltihaplı sivilce enfeksiyonuna engel olmak için sivilceyi sıkmadan, yayılmasına sebep olmadan doğal yöntemler kullanarak kurtulmak, hatta sivilce oluşumunu engellemek mümkün! Bu doğal yöntemlerin bazılarından bahsedecek olursak:

Zerdeçal: Zerdeçal iltihaplı sivilcelere neden olan bakterilerinin ölmesini sağlayan antibakterial özelliğe sahiptir. Sivilcelerden kurtulmak için kullanılan etkili baharatlardan birisidir. Yapılan araştırmalar zerdeçalin içerisinde "curcumin" olarak adlandırılan bir bileşenin olduğunu ve bu bileşenin "Propionibacterium acnes" bakterilerini zayıflattığını göstermiştir. Bunun için bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve bir miktar su/ gül suyu karışımı hazırlayabilir ve günde 1-2 kez bu karışımı iltihaplı sivilcelerinize sürerek kurumasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra durulayarak sivilcenizden kurtulana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Salatalık: İltihaplı sivilceleriniz için diğer bir yöntem de ferahlık veren ve nemlendirici özelliği olan salatalıktır. Cildin pH değerini dengeleyen salatalık, iltihaplı sivilcenizin iyileşmesine hatta azalmasına yardımcı olurken, aynı zamanda da cildinizin sıklaşmasını sağlar. Blender yardımıyla sıvı bir hale getirdiğiniz salatalığı buzdolabında yaklaşık 20 dakika bekletip, pamuk yardımıyla iltihaplı sivilcelerinize sürebilirsiniz. 15- 20 dk bekledikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz. Günde 2- 3 kez uygulayacağınız bu işlem sayesinde özgüveninizi sarsan bu sorununuzdan kurtulmanız artık mümkün!

Aloe Vera: İçerisinde bulunan "saponin" bileşeni ile sivilcelere neden olan bakterilerini öldürür, iltihabı azaltır ve enfeksiyonu önler. Aloe vera bitkisinin yeşil yaprağının arasından çıkan jeli bir hafta boyunca günde birkaç kez sivilcelerinizin üzerine sürerek iltihaplı sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

özge şenova
yüzümde sürekli olarak sivilce çıkıyor bunu nasıl engelleyebilirim??