X

İltihap nedir? İltihap kurutucu bitkiler ve tedavisi nedir?

İltihap nedir? İltihap kurutucu bitkiler ve tedavisi nedir?

İltihap, vücudumuzun farklı bölgelerinde sık sık oluşan meydana gelebilen doku bozulmalarıdır.

İltihap nedir?

Vücudumuz sürekli olarak iç ve dış uyarılara cevap verirken bu uyarıların vücut üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Belirli bir seviyenin üzerinde uyarılar geldiğinde vücudun genel dokusu zarar görmeye başlamaktadır. Bu zararlı uyarıların belirli bir seviyeyi aşması sonrasında doku üzerinde oluşan bozulmalar iltihap olarak tanımlanmaktadır. Vücudun dışında, cilt yüzeyinde oluşabilen bu durum iç organlarda, vücut boşluklarında derinin iç kısmında oluşabilir. Belirtileri genel olarak benzer olurken tedavileri için özel olarak uygulanan yöntemler bulunur.

Neden olur?

İltihaba sebep olan etmenler kendi içerisinde 3 farklı gruba ayrılır. Bu gruplardan ilki canlı etmenlerken virüs, bakteri ve mantarlar bu grubun üyeleridir. Bu mikroorganizmalar, insanlarda bu oluşumların meydana gelmesine sebep olur. İç organlarda meydana gelen bu oluşumlar canlı varlıklar çok sıklıkla görev alırlar. Vücudun asit, zehir ya da güçlü ilaçlara maruz kalması da iltihabın kimyasal sebepleri arasında gösterilmektedir. Son olarak fiziksel etmenler olarak gösterilen elektrik akımı, çok soğuğa ya da sıcağa maruz kalmak ve travmalar iltihaba sebep olmaktadır.

Beliritleri nelerdir?

İltihap belirtileri farklı bölgelerde meydana gelmesine rağmen benzerlik taşır. Yüksek ateş ve halsizlik, bu durumun en yaygın belirtileri arasında gösterilmektedir. Bağ ağrısı da dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan ağrılar insanlarda bu oluşumların belirtileri olarak gösterilmektedir. Ciltte kızarıklıklar, iştahsızlık durumları ve kaslarda sertleşme de bu sağlık sorununun oluşumunda kendisini gösteren belirtilerdir. Ancak bu belirtiler genel olarak farklı rahatsızlıklar ile de ortaya çıktığından insanların ilk etapta bu sorundan şüphelenmeleri çok olağan değildir. Doktorlarına görünen kişiler, doktorların teşhisini gerçekleştirmesi sonrasında emin olabilirler.

İltihap kurutucu bitkiler

Vücutta iltihap oluşumunda bitkisel çözümler iltihabın türüne göre olumlu etkiler gösterebilir. Bu bitkilerin hiçbir zaman kesin olarak iltihabı sökmesi ve vücuttan atması mümkün olmaz. Miktara ve bulunduğu yere göre bitkisel çözümler hastalığın ilerlemesini engelleyebilmektedir. Zeytinyağı, içeriği ile birlikte iltihaba karşı en önemli bitkisel çözümlerden birisidir. Zeytinyağını zencefil ve zerdeçal takip ederken son olarak sarımsak bu oluşumlara karşı etkili bitkiler arasında sayılmaktadır. Bu bitkilerin yapısı farklı şekilde kullanımlarını öngörürken kullanım miktarları da önemlidir.

Tedavisi nasıl olur?

Bitkisel çözümlerin yanında ilaç tedavisi de iltihabın giderilmesinde çok önemlidir. Antibiyotik özelliği olan ilaçlar, direkt olarak iltihap olan bölgeye hücum ederek hastalığın atlatılmasını sağlayabilmektedir. Ancak antibiyotik kullanımında çeşitli yan etkiler de ortaya çıkabildiğinden çok kontrollü biçimde bu ilaçların kullanılması gerekir. Eski dönemlerde her bu problem için doktorlar tarafından antibiyotik ilaçlar yazılırken günümüzde nadiren bu ilaçlar sunulmaktadır. Genel olarak diğer seçenekler denenip istenen verim alınamadığında antibiyotik ilaçların kullanımına başlanabilir. Bunun için doktorlara çıkmak en doğru karardır.

Aybüke Taşçı
İltihap sökücü ve kurutucu bitkiler nelerdir? İdrar yollarımda iltihaplanma söz konusu ve vücuttan atılmasını sağlamak istiyorum. Hangi bitkiler buna çözüm olur? Doğal yollarla vücuttan iltihap atılır mı? İlaç kullanmak zorunlu mu?