X

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? İdeal Kilo Hesaplama

İnsanların yaşamları boyunca ister kilo problemlerinden dolayı, isterse sağlıklı yaşam için olsun birçok defa kilo hesaplaması yapmışlardır. İdeal kilo hesaplamalarından birçok yol izlenir. Sıkça kullandığımız internette artık otomatik hesaplayıcılar varsa da kendi ideal kilonuzu kendiniz hesaplayarak da bulabilirsiniz.

İdeal kilo yaşa ve boy uzunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu etkenler göze alınarak ideal kilo hesaplanmalı ve elde edilen rakama ulaşmaya çalışılmalıdır. Bu sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurları arasında gelir. Yurt dışında yapılan bir bilimsel araştırmaya göre insan vücudunda fazladan olan 1 kilonun dahi verilmesi halinde ömrün 3 ay kadar uzayacağı açıklanmıştır. Bu yüzden kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için fazla kilolardan kurtulmak ve ideal kiloya erişmek çok önemlidir. Hesaplanan ideal kilonun altında olmakta üstünde olmak kadar sağlığa oldukça zararlıdır. Bu yüzden beslenmemize dikkat ederek ve günlük egzersiz yaparak ideal kilomuzu korumalıyız.

İdeal kilo hesaplamaları yapılırken ortaya farklı fikirler atıldığından dolayı pek çok tartışma yaşanmıştır. Çünkü bu tür hesaplamalara yaş, boy, cinsiyet ve vücut tipi büyük etki etmektedir. Bu yüzden ideal kilo hesaplamalarında yaş, kas-yağ oranı, boy, cinsiyet dikkate alınmalıdır. Çünkü insanların ideal vücut ağırlıkları yaşlarına bağlı olarak büyük farklılıklar göstermektedir. Bir insanda yaşın ilerlemesi ile birlikte metabolizma hızı düştüğü için kilo verme oranı da yaşça küçük insanlara göre çok daha yavaş olacaktır.

İdeal Kilo Hesaplama Formulü

İnternet ortamında ve birçok sitede bulunan otomatik ideal kilo hesaplayıcılarından farklı olarak kendi kendimize ortalama bir ideal kilo hesaplaması yapabiliriz. Bunun için önce boyunuzu tam olarak ölçmelisiniz. Daha sonra kendi boy ölçünüzden 150 rakamını çıkartın. Elde ettiğiniz kalan rakamı da 4'e bölün. Şimdi elde kalan rakama 100 ekleyin ve bu rakamı da kendi boy ölçünüzden çıkartın. Elde ettiğiniz bu son rakam sizin ideal kilonuzdur. Yalnız bu hesaplamayı bayanlar yapıyorsa o zaman elde ettikleri son rakamdan 3-4 kilo daha az hesaplamaları gerekiyor. Yıllardan beri ideal kilo boydan 10 eksiktir lafı yanlıştır. İdeal kilo hesaplanırken doktorların kullandıkları teknik ise şöyledir. Bayanlar için boyun ilk 1.5 metresi için 45 kilo, sonrasında her 2.5 santimetre fazlalık için 2.2 kilo ekleme yapılmaktadır.

Örneğin; 170 boyundaki bir bayanın ideal kilosu 45+17.6= 62.6 kilogram olmalıdır.

Erkekler için yapılan hesaplamada ise boyu ilk 1.5 metresi için 48 kilo, daha sonraki her 2.5 santimetre fazlalık için 2.7 kilo eklenmelidir.

Örneğin 180 boyundaki bir erkeğin ideal kilosu 48+32.4 = 80.4 kilogram olmalıdır.

Bu arada ideal kilo hesaplanırken vücut yapısının da önemi çok büyüktür. Eğer ufak tefek bir yapınız varsa bu hesaplanan rakamdan %10 inmelisiniz. Aynı şekilde iri bir yapınız varsa hesaplanan ideal kilo rakamına % 10 ekleme yapabilirsiniz.

Cinsiyet:

BAYAN ERKEK

Boy: Kilo: Yaş:

Şengül
ideal kilomu hesapladım 8 kilo fazla çıktı zaten ben de kendimi rahatsız hissediyorum. İdeal kiloya ulaşmak için nasıl kilo verebilirim?