X

İçe basma sorunu nedir? Tedavisi nasıl olur? Nasıl anlaşılır?

İçe basma sorunu nedir? Tedavisi nasıl olur? Nasıl anlaşılır?

İnsanların hareketlerinde yaşanan aksaklıklar hem sosyal açıdan hem de iş hayatında onlara zorluk çıkartırken içe basma problemi de bunlardan birisi olarak gösterilebilir.

İçe basma sorunu nedir?

Genel olarak bu rahatsızlık çocuk yaşta ortaya çıkar ve tedavi edilmediği takdirde sürekli olarak artarak devam edebilir. Belirli bir yaşa ulaştıktan sonra olumsuz etkileri daha fazla artmamaya başlarken insanların da bu rahatsızlık ile yaşamaya alışması daha sorunsuz bir dönemin başlamasına sebep olmaktadır. Bu rahatsızlık için farklı iki durum kullanılabilmektedir. İlk olarak çocuklarda ayak uçlarının birbirine doğru belirli bir miktarda dönük olması içe basma olarak nitelendirilebilirken bunun yanı sıra yürürken ayakların iç kısma doğru kıvrılması da bu şekilde nitelendirilmektedir.

Nedenleri nelerdir?

İçe basma rahatsızlığı, insanların kemik yapılarında yaşanan sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Bu duruma bazen çocukların sürekli olarak oturma pozisyonları, bazen de diz bölgesinde yer alan kemiklerdeki düzensizlikler sebep olabilmektedir. Dizin üst kısmında yer alan kemikler ile alt kısmında yer alan kemikler birbirleri ile birlikte doğru bir şekilde hareket etmezlerse bu durum bacağın ve buna bağlı olarak ayakların içeri doğru gelmesine sebep olmaktadır. Sürekli olarak bacakların yana açılmış bir şekilde ayrılması ve üstüne oturulması bu sorunları tetiklerken küçük yaşlarda fark edilmesi ile birlikte sorunun üstüne gidilerek hastalık ortadan kaldırılabilir.

Nasıl anlaşılır?

İçe basma nasıl anlaşılır sorusu için ailelere büyük gösrev düşmektedir. Küçük yaşlardayken bu sorunu fark etmek ailelerin görevidir. İleriki dönemlerde vücutta ortaya çıkan belirtiler, kişinin kendisi tarafından fark edilebilirken belirli düzeyde rahatsızlık da verebilir. Küçük yaşlarda, çocukların yürümeyi geç öğrenmesi, yürürken ya da koşmaya başladığında sıklıkla ayakları bir yere takılmadan düşmesi ya da çocukların net bir biçimde ayaklarının iç kısmına basması aileler tarafından fark edilebilen durumlardır. Bu durumlar, eğer çok küçük yaşlarda fark edilirse hemen bir tedavi uygulanamaz ve çocuk takibe alınır. Eğer büyüme döneminde bu sorunlar aşılmamışsa bu aşamadan sonra tedavi gerektirecektir. Bunun için de uzman doktorlara gidilmesi gerekir.

Tedavisi nasıl olur?

Bu rahatsızlığın her birey için tedavisi yapılmaz. Genel olarak insanların bu rahatsızlık ile yaşamayı öğrenmesi ya da hastalığın çok büyü etkiler göstermemesi doktorların bir müdahaleye kalkışmamasına sebep olur. Ancak bu aşamada içe basma problemlerinde ayakların içe doğru dönme açısı oldukça yüksek düzeylerdeyse ameliyat ile bu durum düzeltilebilir. İnsanlar, bu rahatsızlığın tamamen ayaklarda olduğunu düşündüğünden ameliyatın da bu bölgeyi kapsamasını beklerler. Ancak bu rahatsızlık dizde, hatta kalçada yaşanan bir yanlış oluşumdan dolayı olabildiğinden ameliyatlar bu bölgelere uygulanabilir. Ayaklar, bu sorunun en son ve görünen halkasıdır. Bu aşamada cerrahi müdahale ile hastalık tamamen atlatılıp insanlar normal hayatlarına geri dönebilirler. Ameliyat sonrasında bir süre hastanede doktor kontrolünde olunması gerekmektedir.

Nebahat yavuz
İçe basma ayakkabısı nasıl olmalı? Çocuğumda içe basma problemi var. Doktora götürdüm ayak bileğini destekleyen bir ayakkabı almam gerektiğini söyledi. İçe basma problemi için nasıl bir model almam gerekiyor?