X

Hiv virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

Hiv virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

Hiv virüsü halk arasında bilinen Aids hastalığına sebep olan virüstür. Bu virüs kişinin bağışıklık sisteminin çökmesine ve kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Aİds hastalığı cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır. Virüsün vücuda geçmesi ile beraber hastanın hayatı tehlikesi meydana gelmektedir.

Hiv virüsü nedir?

Cinsel yol ya da kan yolu ile bulana Hiv virüsu ortalama 2- 6 hafta arasında hastalık belirtilerinin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Virüs vücuda bulaştıktan sonra hastanın acil bir şekilde müdahaleye ihtiyaacı olmaktadır. Bu virüs öncelikle bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine ve vücudun koruma duvarının tamamen yok olmasına sebep olur. Bağışıklık sistemini ortadan kaldırdığında ise vücut tamamen diğer mikroplara karşı açık hale gelmektedir. Virüs taşıyıcılığı olan kişilerde anneden bebeğe, gebelik esnasında ya da doğumda da bulaşabilmektedir. Özellikle ülkemizde bu virüsü taşıyan anne adayları oldukça fazladır. Bu yüzden doğum esnasında bebeğin özel doğum yapılması gerekebilmektedir. Kan yolu ile bulaşan hiv virüsü ilerleyen dönemlerde genetik olarak ortaya çıkabilmektedir.

Hiv virüsünün belirtileri nelerdir?

  • Bu virüsün bulaşmasından sonra ortaya çıkan Aids hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle cinsel temas sonrasında hızlı bir şekilde vücutta yayılır. 6. haftadan sonra belirtileri görülebilmektedir.
  • Virüs vücuda girdikten sonra kan hücrelerin hızlıca yok olmasına sebep olur. Kan hücreleri azaldıkça vücudun savunma mekanizması gittikçe azalır ve son olarak bağışıklık sistemi tamamen çöker.
  • Ateş, halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık, vücutta oluşan yaralar, gece terleme, akciğer hastalıkları, ishal ve öksürük hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durumlarda genellikle hastanın doktora başvurması gerekmektedir. Lenf bezlerinin büyümesi hastalığın erken teşhisi için alternatif olabilmektedir.
  • Hasta bu şikayetler ile doktora başladığında tanı konulması için çeşitli testlerden geçmesi gerekmektedir.

Testi nasıl yapılır?

Hiv virüsünün sebep olduğu Aids haastalığı tüm dünyada yaygın olan hastalıklardan biridir. Bu hastalığın virüsünden korunmak için öncelikle korunarak cinsel ilişkiye girilmesi gerekilmektedir. Hiv virüsünün vücuda alınmasından sonra belirtilerin meydana gelmesi ve doktora başvurulması tanının kesin olması için gereklidir. Hiv virüsünün tespiti için çeşitli testler kişiye uygulanmaktadır. Elisa testi olarak bilinen bu test Aids hastalığının olup olmadığını da ortaya çıkarmaktadır. Virüsün tespiti olmuş ise ilaç tedavisine başlanmışsa 6 ay sonra testin tekrarlanması gerekmektedir. Taşıyıcı olan kişilerde mutlaka anneden bebeğe geçen bu hastalık kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. İlerlemiş olan vakalarda genel olarak kişinin hayati tehlikesi bulunmaktadır. Bu durumda kişi özel bakım ile gözlem altında tutulmaktadır.

Virüsün bulaşmasından sonra ya da böyle bir şüphe var ise mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Erken tanı ve tedavi kişinin hayati tehlikesini az da olsa ortadan kaldıracaktır. Düzenli olarak da kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Böylece bulaşması engellenecektir.

Melika Gündoğan
Hiv virüsünün açılımı nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Bulaşması için hangi koşullar gereklidir? Sadece cinsel temas yoluyla mı bulaşır? Yoksa farklı alternatifler de var mı? Nasıl koruyabiliriz kendimizi?