X

Hipotansiyon nedir, ne demek? Tedavisi nasıl olur?

Hipotansiyon nedir, ne demek? Tedavisi nasıl olur?

İnsanlar arasında sıklıkla görülen hipotansiyon problemi birçok farklı rahatsızlığın habercisi olabilirken bu rahatsızlığı yaşayan insanların çok dikkatli olması gerekmektedir.

Hipotansiyon nedir, ne demek?

Düşük tansiyon, insanlar arasında sürekli olarak görülen bir rahatsızlık olurken anlık çözümler için kullanılabilen birçok farklı besin bulunur. Bu aşamada hipotansiyon da düşük tansiyon problemine tıp dilinde verilen isimdir. Bilindiği üzere insanlardaki tansiyon değerlerinin optimum seviyesi bulunur. Eğer kişilerin tansiyonu bu değerlerin altındaysa bu durum düşük tansiyon olarak isimlendirilmektedir. İnsanlarda kabul edilebilir tansiyon seviyesi 120/80 olarak belirlenmiştir. İnsan vücudu için en iyi değerler bunlardır. Ancak ölçümler yapıldığında tansiyon değeri 90/60 çıkmışsa bu durum kişilerde bu problemin olduğunu gösterir.

Hipotansiyon nasıl geçer?

Bazı kişilerde bu düşük tansiyon problemi kronik bir hal alır ve sürekli olarak ortaya çıkar. Bazı kişiler de ise anlık yaşanan olaylar tansiyonun şiddetle düşmesine sebep olurken bu kişiler hayatlarına boyunca tekrar bu sorunu yaşamayabilirler. Tansiyonları, normalin daha altında bir düzeyde olan kişilerin farklı bir rahatsızlığının olduğu da kesin değildir. Bazı insanlar sürekli olarak normalin altında bir tansiyona sahiptir ve normal hayatlarını bu şekilde devam ettirirler. Bu sebeple de insanların bu tarz problemlerde hemen endişe etmeye başlamamaları ve sorunun kaynağını öğrenmek için çaba göstermesi gerekmektedir. Bunun için de en iyi yöntem hastanelere giderek uzman doktorlardan profesyonel bir hizmet almak olur.

Hipotansiyon nedenleri nelerdir?

Tansiyonun düşük olmasının çok sayıda farklı sebebi olabilirken bu sebepler hem farklı bir hastalık hem de çevresel etmenler olabilmektedir. İnsanlarda tansiyonun düşük olmasının ilk sebebi susuzluktur. Gün içerisinde yeterince su almamak ya da normal su tüketimine karşı aşırı derecede spor yapmak insanların tansiyon değerlerini aşağıya çekecektir. Dengeli ve yeterli beslenmeme de insanlarda bu tansiyon problemlerini ortaya çıkarırken diyet dönemlerinde bu durum sıklıkla görülmektedir. Vücutta yaşanan ciddi değişimler de tansiyonu düşürürken hamilelik bunun için en iyi örnek olacaktır. Hamile bayanların çoğunda düşük tansiyon problemi görülmektedir. Son olarak aşırı stres, korku ya da şiddetli kavgalar insanlarda bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Tedavisi nasıl olur?

Hipotansiyon tedavisinde, rahatsızlığa sebep olan etmen ilk olarak belirlenmektedir. Bunun sonrasında bu nedenin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar başlatılırken bu sayede kişilerin tansiyon değerlerinin normale dönmesi sağlanabilmektedir. Düşük tansiyon, kan kaybı nedeniyle oluşmuşsa hemen kan takviyesi ile tansiyon değerleri uygun değerlere geri dönebilir. Buna karşın kişiler günlük hayatlarında aniden bu sorunu yaşamaya başlarlarsa tuz tüketimi, sıvı tüketimi ve dengeli beslenme ile sorun çözülmektedir. Sürekli olarak ortaya çıkan ve insanların hayatını direkt olarak etkileyen seviyedeyse doktorlar tarafından ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu doğrultuda yaşı ilerleyen birçok kişi düzenli olarak tansiyon haplarını kullanarak yaşantılarına devam eder.

Sena Karakaş
Tansiyonu sürekli düşük çıkıyor. Doktora gittim bunun için ve suyu fazla içmemiş önerdir. Hipotansiyon değerleri tam olarak nedir? Tedavisi için ilaç var mı? Nasıl geçer bu durum? Başkaları için normal olan değerler bana yüksek geliyor ve baş ağrısı yapıyor...