X

Hipoglisemi diyeti nasıl yapılır? Hipoglisemi diyeti ile zayıflama

Hipoglisemi diyeti nasıl yapılır? Hipoglisemi diyeti ile zayıflama

Tükettiğimiz gıdalar, bağırsakta ayrışarak, kanda glikoz oluşturarak tüm vücuda yayılırlar. Hipoglisemi ise kandaki şeker seviyesinin normalin altına düşmesi olarak tanımlanmaktadır. Birey bu yüzden hipoglisemi diyeti yapacaksa, kendisinde hipoglisemi olup olmadığını tam olarak bildikten sonra yapması gerekir. Hipoglisemi tanısı konulan kişi hipoglisemi diyetine vakit kaybetmeden başlayabilir.

Hipoglisemi belirtileri nelerdir?

Hipoglisemi belirtileri oldukça fazladır. Bu belirtiler arasında en belirgin olanları ise açlık, bulanık görmek zihinsel dikkatsizlik, sinirlilik, aşırı halsizlik gibi belirgin özelliklerdir. Bu belirtilerin var olması bu hastalığın kesin olarak var olduğunun göstergesi olmadığı gibi aynı zamanda temel belirtileridir.

Hipoglisemi diyet nasıl uygulanır?

Kişi gün içerisinde eğer 6 saatten fazla aç kalırsa, kandaki hipoglisemi düşer ve bununla birlikte gözle görülür bazı problemler yaşanır. Kandaki hipogliseminin normal seviyede kalabilmesi adına kişi en az 2 saatlik ara ile vücuda gıda takviyesi yapmalıdır. En az 2 saat aralıklar ile yapılan bu takviyeler, hipoglisemi düzeyinin normal seviyede kalmasına yardımcı olacaktır. Bu diyet kişinin ana yemekleri haricinde ara yiyeceklerle sağlıklı bir şekilde yaşamasını hedeflemektedir.

Zayıflatır mı?

Hipoglisemi ile zayıflamak ideal bir kiloya ve sağlığa kavuşmak mümkündür. bu yüzden kişi yapacağı bu hipoglisemi diyeti için ayrı bir özen göstermelidir. Rahatsızlığı olan kişi hipoglisemi diyetine başlıyorsa kesinlikle ana ve ara yemekleri tüketimine sürekli olarak dikkat etmesi gerekir. Vücuda karbonhidrat ve protein alımı tam olarak sağlanmalıdır. Ana yemekler haricinde ara öğünlerde başta yoğurt olmak üzere meyve tüketilmesi de ayrıca olumlu bir etki yaratacaktır. Diyetlerin, egzersizler ile daha başarılı sonuçlar verdiğini göz önüne alırsak, herhangi spora engel teşkil eden bir rahatsızlığınız yoksa yapacağınız spor egzersizleri de vücut direncini arttıracaktır.

Hipoglisemi diyet listesi nedir?

Uzmanların önerdiği hipoglisemi diyeti listesi sizler için paylaşıyoruz:

1. gün programı

Sabah kahvaltısında 1 dilim buğday ekmeği, 1 dilim yağsız peynir, şekersiz çay, domates ve salatalık tüketilmelidir. Öğlen ana yemeği ile sabah kahvaltısı arasında da 1 kase yoğurt, 10 adet fındık ve 1 bardak süt tüketilmelidir. Öğlen yemeğinde kıymalı sebze,bol salata, 1 dilim ekmek; ara öğünde ise 1 porsiyon meyve, 5 tane badem, 1 bardak meyve suyu tüketilmelidir. Aksam yemeğinde 5 adet ızgara köfte, bol salata, 6 kaşık bulgur pilavı, 1 kase cacık; ara öğünde ise; 10 tane badem ve meyve tüketilmelidir.

2. gün programı

Sabah kahvaltısında 1 dilim buğday ekmeği, 30 gram light peynir; ara öğünde meyve ve 10 tane fındık tüketilmelidir. Öğlen yemeğinde mercimek çorbası, yağsız peynir, 2 dilim ekmek; ara öğünde ise meyve ve 10 tane badem tüketilmelidir. Akşam yemeğinde ise biber dolması, bol salata,1 dilim ekmek; ara öğünde ise meyve, 10 tane fındık ve meyve suyu tüketilmelidir.

Hipoglisemi diyeti ile zayıflamak oldukça kolaydır. Önerilen bilgiler dahilinde kısa sürede sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlayabilirsiniz.

Güzide Dursun
Bende hipoglisemi var. Bunun için bu diyeti uygulasam etkisi olur mu? Bir yan etki olur mu