X

Hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız?

Hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız?

Mevsim geçişlerinde ya da hava değişiminde, üşüttüğümüz zaman, ya da üşüdüğümüzde hastalık yakamıza yapışır. Kimi insan hafif atlatır, kimisi ise günlerce yatağa mahkum olur. Bazı insan sık sık hastalanır, bazıları daha şanslıdır senede bir uğrarsa uğrar. Seyrekte olsa sık sık da olsa ufak tefek şeylere dikkat ederek hastalıkları uzaklaştırabiliriz. Bunların bazıları şu şekildedir:

 • En önemlisi temizliğe dikkat edin. Sık sık ellerinizi yıkayın. Hasta kişilerle yakın temasta bulunmayın. Çok kalabalık havasız ortamlarda fazla durmamaya özen gösterin. Bulunduğunuz odayı sık sık havalandırın.
 • Sonbahar aylarında havanın kur olması nedeniyle solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarır. Kuru olan ortamda bütün virüsler hızla çoğalır. Bulunduğunuz odayı nemlendirin ve dışarıda hava kirliliğinden korunmak için ağzınızı kapatın burnunuzdan nefes alın.
 • Hastalanmamak için bağışıklığın kuvvetlenmesi gerekir. Bağışıklığınızı kuvvetlendirmek için özellikle uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Düzenli uyumalı erken yatıp, sabahları da erken kalkmalısınız. Böylece vücut direnciniz artarak bağışıklığınız kuvvetlenecektir.
 • Hasta olmamak için vitamin şart. Taze sebze ve meyve yemelisiniz. Bu yiyeceklerde bulunan C vitamini bağışıklığı güçlendiren en önemli kaynaklardan biri olduğunu unutmamalısınız.
 • Mevcut olan hastalıklarınızı ihmal etmeden tedavi ettirmelisiniz. Çünkü her hastalık vücudun bağışıklık sistemini yorarak azaltır. Bu yüzden özellikle kronik bir rahatsızlığı olanlar zaman kaybetmeden doktorlarına başvurmalıdırlar.
 • Tüm mevsimlerde egzersiz önerilirken, sonbahar aylarında yoğun egzersiz önerilmiyor. Çünkü bu havalarda yapılan yoğun egzersiz vücudun bağışıklık sistemini düşürüyor. Ama pilates ve yoga sonbahar aylarında yapılabilecek en uygun egzersiz türlerinden. Kapalı mekanlarda değil açık havada yapmayı tercih edin.
 • Hastalandığımızda değil hastalanmadan önce bitki çaylarını tüketmekte fayda olduğu unutulmamalıdır. Özellikle Ekinezya bitkisi oldukça etkili bir şekilde vücudu hastalıklara karşı koruyor. Ekinezyayı çay olarak tüketebildiğiniz gibi başka yollarla da tüketmeniz faydalı olacaktır. En sağlık şekli size doktorunuz söyleyecektir. Ayrıca Zencefilin de pek çok yararı vardır. Bronşları açar ve salgıyı yumuşatır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bazı aylarda özellikle alerjik bir durumu olanların hastalıklardan kaçması zor oluyor. Bu nedenle eğer alerjiniz varsa bunun sebebini öğrenmeli ve o besinlerden uzak durmalısınız. Ayrıca şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmamız gerekiyor. Çünkü basit şeker vücut direncimizi azaltıyor, bizi yoruyor ve bağışıklık sistemimizi düşürüyor. Bol bol sıvı tüketilmesi gerektiği de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.
 • Eğer yeterli miktarda güneş ışığından yaralanamıyorsak ya da güneşin kendini az gösterdiği mevsimlerden birindeysek D vitaminimiz eksik olabilir. Gerekli tahlilleri yaptırarak D vitamini seviyemizi kontrol ettirmeli ve gerekli takviyeler yapılmalıdır.
 • Stresten, aşırı yorgunluktan kaçınmalıyız. Savunma sistemlerimizin düşüşü demek bağışıklık sistemimizin de çöküşü demek anlamına geliyor. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak durmalı bol bol dinlenmeye özen göstermeliyiz. Eğer kendimizde bir mutsuzluk ve depresyon hali görürsek mutlaka bir uzmana başvurmalıyız.
 • Ayrıca herkesin başına sık sık gelen gripten korunmak için ise sonbahar aylarında grip aşısı vurulmalıyız.

Hakan Cansız
bol bol c vitamini tüketin. özellikle grip nezle gibi bulaşıcı hastalıklar için en iyi çare c vitamini içeren besinleri tüketmektir.