X

Hassas bağırsak sendromu diyeti nedir? Nasıl tedavi edilir?

Hassas bağırsak sendromu diyeti nedir? Nasıl tedavi edilir?

Boşaltım sisteminde önemli bir yere sahip olan bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar insanları son derece fazla rahatsız ederken hassas bağırsak sendromu da bu rahatsızlıklardan birisidir.

Hassas bağırsak sendromu nedir?

Birçok kişinin sıklıkla yaşadığı hassas bağırsak sendromu, bağırsakların istenildiği gibi çalışmamasını sağlarken bu sebeple boşaltımın tam verimle gerçekleşememesine sebep olur. Bu rahatsızlık, halk arasında huzursuz bağırsak ismiyle de anılırken tıp dilinde irritabl bağırsak olarak isimlendirilir. Bu rahatsızlığın sebepleri tam olarak bilinememekle birlikte insanların vücut yapılarına göre farklı etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu etkilerin tamamı sağlıklı bir şekilde boşaltım sisteminin çalışmaması sebebiyle oluşurken kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu sebeple de tedavi yöntemlerinde de farklı yolların kullanılması gerekir.

Diyeti ve yararları nedir?

Diyet denildiğinde herkesin aklına ilk olarak kilo vermek amacıyla beslenme düzeninin değiştirilmesi işlemi akıllara gelirken diyet yapmanın tek sebebi zayıflama değildir. Bazı diyetler, vücut içerisinde yer alan sistemlerden herhangi birisinin optimum seviyede çalışmasını sağlamak için gerçekleştirilebilir. Bu aşamada hassas bağırsak sendromu diyeti de bu diyetlerden birisidir. Bu rahatsızlık, bir boşaltım sistemi rahatsızlığı olduğundan bu hastalık ile ortaya çıkan etkilen yenilen gıdaların belirli bir şekilde düzene sokulması ile birlikte azalabilir. Bu etkiler sebebiyle de yapılan bu diyet hassas bağırsak sendromu diyeti olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığın insanlar üzerinde kabızlık, ishal, şişkinlik, kramp ya da mide ağrısı gibi olumsuz etkileri olmaktadır. Bu etkiler insanların genel vücut yapısına göre ortaya çıkarken şiddetinde de farklılık görülmektedir. Bu diyet ile birlikte insanların rahatsızlığı olabildiğince azalırken gün içerisinde daha huzurlu bir şekilde yaşamak mümkün olacaktır. Bu diyet içerisinde kesinlikle yenmesi ya da yenmemesi gereken besinler bulunmazken daha çok hastalara yapılan önerilerden oluşmaktadır. Bu aşamada kabızlık problemi olan kişilerin bu problemini tetikleyen olan gıdaları belirlemesi ve bunlardan uzak durması gerekir. Bunun yanı sıra ishali tetikleyen gıdaların bu kişiler tarafından tüketilmesi kabızlığa karşı olumlu etki gösterebilir. Bu işlemler de huzursuz bağırsak sendromu diyeti olarak isimlendirilmektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Hassas bağırsak sendromu tedavisinde en kısa ve en etkili şekilde atlatılması için kişilerin doktora başvurması gerekirken evde alınabilecek önlemler hastalığın etkilerinin daha düşük seviyelerde kendisini göstermesini sağlayabilmektedir. İlk olarak gün içerisinde öğünlerin düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Öğün atlamak ve iki öğünde alınacak olan gıdayı tek öğünde almak kişilerde bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında etkili olur. Her gün aynı saatlerde yemek tüketmek de vücudun sistemlerinin çok düzenli bir şekilde çalışmasını sağlarken bu sayede insanların bu tarz rahatsızlıkları yaşamaması sağlanabilir. Buna ek olarak düzenli olarak egzersiz yapmak da insanların sindirim ve boşaltım sistemlerinin en iyi şekilde işlemesini sağlayarak bu rahatsızlıkları önleyebilir.

Ercan Keleş
Hassas bağırsak sendromu belirtileri nelerdir? Bağırsaklarım yeterince çalışmıyor ve genelde hazımsızlık problemi yaşıyorum. Bunu nasıl engelleyebilirim? Daha sağlıklı bir sindirim için ne tür beslenmem gerekiyor?