X

Hamilelikte bitki çayı zararlı mı?

Hamilelikte bitki çayı zararlı mı?

Severek kullanılan bitki çayları yararları olduğu gibi bazı dönemlerde fazla tüketildiğinde zararlı da olabilmektedir. Özellikle kış aylarında sıkça tercih edilen bitki çayları yüksek miktarda kullanılmaması gerekir. Düzenli olarak bitki çayı tüketen kişilerin sağlığı koruyucu olarak bilinmektedir.

Gebelikte bitki çayı içilir mi?

Hamilelik dönemi bir hastalık dönemi değildir. Fakat doktor kontrolünde ve daha kontrollü bir şekilde geçirilmesi gereken süreçtir. Dokuz ay boyunca anne adaylarının ilaç kullanılmamasına dikkat edilir. Doktor kontrolünde olan ilaçlar bitkisel olarak da tüketilmemelidir. Hamilelikte bitki çayı tüketimi doktor tarafından onaylanmamaktadır. Adaçayı ya da yeşil çay gibi herhangi bir bitki çayı hamilelik döneminde önerilmez. Bebeğin gelişmesini tamamlaması için ve bu sürecin sıkıntısız geçmesi için anne yediği ve içtiği her şeye dikkat etmek zorundadır. Bitki çayları annenin normal vücut sağlığını etkileyeceği gibi ayrıca bebeğin de sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Anneye doktor tarafından önerilebilen bitki çayları içmesine izin verilir. Doktorun önerebileceği bitki çayları arasında papatya çayı, rezene, ıhlamur, kuşburnu ve meyve çayları yer alır. Günlük 2 fincan tüketilmesine izin verilir. Anne adayı papatya, rezene ve ıhlamur gibi bitki çaylarını genellikle sakinleşmek ve mide bulantılarını geçirmek için tercih etmektedir. Adaçayı, sinameki, fesleğen ve keten tohumu bitki çaylarının hiç birini anne adayı tüketmemesi gerekmektedir. Bu düşük riskini arttırır. Ayrıca ahududu çayı doğum kasılmalarını tetiklediği için annenin düşük yapmasına ya da erken doğum yapmasına sebep olmaktadır.

Gebelikte bitki çayı tüketimi

Hamilelikte bitki çayı tüketimi dikkatli ve kontrollü olacağından ayrıca anne adayının grip gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarında antibiyotik kullanamayacağından ötürü rahatlatıcı nefes açıcı ıhlamur çayını günlük iki fincan şeklinde tüketilmesine izin verilir. Hamilelik boyunca tüketilemeyecek bitki çaylarına dikkat etmesi gerekir. Hamilelik boyunca soğuk algınlığı ve gripten korunmak için anne adayının bol bol meyve tüketmesine özen gösterilmesi gerekir. Hamilelik boyunca anne ve bebek için risk taşıyan bitkilerden olabildiğince uzak durulması gerekir. Anason, biberiye, kedi otu, ahududu, fesleğen, lavanta, sinameki, adaçayı, keten tohumu ve yaban mersini gibi bitkilerden ve bitki çaylarından hamilelik boyunca uzak durulması gerekmektedir.

Gebelikte bitki çayı zararlı mı?

Anne ve bebeğin sağlığı için hamilelikte bitki çayı tüketimi tamamen doktor kontrolünde yapılması gerekir. Bebeğin gelişimini etkileyecek herhangi bir takviye ya da içecek alınmaması gerekmektedir. Erken doğum ya da düşük olan gebeliklerde genellikle bilinçsiz şekilde kullanılan bitki çayları bulunmaktadır. Anne adayı kullanmaması gereken bitkilerde ve bitki çaylarında dikkatli davranarak kendi sağlığını ve bebeğin sağlığını ön planda tutmalıdır. Bitki çayları başlı başına insan vücudunda etkili olabilmektedir. Bazı bitki çayları gebeliğin oluşmasına da engel olabilmektedir. Bu yüzden bitki çayları ile ilgili detaylı bilgi alınarak kullanılması sağlığı koruyucu etki görecektir. Ayrıca doğu sonrasında da tüketilmemesi gereken bitki çayları doktor tarafından anneye belirtilir.

demet
hamileler bitki çayı içebilirmi? bir zararı olur mu?