X

Hamilelik (Gebelik) belirtileri nedir ve ilk ne zaman başlar?

Hamilelik (Gebelik) belirtileri nedir ve ilk ne zaman başlar?

Hamilelik, bir bayanın hayatı boyunca yaşayabileceği en mucizevi anların başında gelirken bu sürecin başladığına dair çok sayıda farklı hamilelik belirtisi bulunmaktadır.

Hamilelik belirtileri nedir? Nasıl belli olur?

Hamilelik, oldukça uzun bir süreci kapsarken bu sürecin nasıl devam ettiğini gösteren belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hamilelik belirtilerinin ilki adet gecikmesidir. Her ay düzenli bir şekilde adet gören bayanlar, hamilelikleri gerçekleşmesi durumunda bu süreci yaşamazlar. Hamileliklerin büyük bir kısmında çiftler bu şekilde ilk belirtiyi görmektedir. Bunun yanı sıra bulantı ve kusmalar da hamilelik sürecinin başladığını işaret eden durumlar arasında gösterilebilir. Birçok bayan, bu dönemi sıklıkla bulantı problemleri yaşayarak geciktirmektedir. Bulantıya sebep olacak herhangi bir durum dışarıdan gözükmese dahi bayanlarda bulantılar yaşanır ve sonrasında kusma ile belirtiler daha belirgin hale gelebilir.

Gebelik belirtileri ilk ne zaman ortaya çıkar?

Çiftler, düzenli cinsel ilişki sonrasında belirtilerin başlamasını ve hamilelik haberini biran önce almayı ister. Bu süreç için çok fazla beklemelerine de gerek yoktur. Bayanlarda adet gecikmesinin yaşanabileceği dönem düzenli cinsel ilişkiden 2 hata sonrasıdır. Hamileliğin başladığı anlaşılırsa bu hamilelik 4 haftalık olarak belirtilmektedir. Hamilelik sürecinin başlangıcı, en son adet görülen gündür. Bunun ardından kusma ve baş dönmesi gibi belirtiler ise bayanların vücut yapısına göre her dönemde ortaya çıkabilmektedir. Ancak birçok kadında hamilelik belirtileri de ilk haftalarda kendisini gösterebilir.

Hamileliğin fiziksel belirtileri nelerdir?

İlk dönemde ortaya çıkan belirtileri hamilelik sürecinin başladığını haber verirken sonrasında ortaya çıkan belirtiler genel olarak hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam ettiğini gösterir. Özellikle bu süreci ilk defa yaşayan bayanlar, büyük bir heyecanla birlikte bu dönemde ortaya çıkacak belirtileri beklerler. Göğüslerde büyüme ve hassasiyetin artışı bayanların tamamına yakınında ortaya çıkan belirtilerden birisidir. Bunun yanı sıra sürekli olarak idrara çıkma isteği de gözlemlenmektedir. İştah üzerinde ortaya çıkan belirtiler bayanlar arasında ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı bayanlarda ciddi şekilde iştah kesilmesi yaşanabilirken bazı bayanlarda iştah çok ciddi biçimde artış gösterebilir. Bu süreçte bayanların her zaman planlı ve kontrollü bir şekilde devam etmesi gerekmektedir.

Gebeliğin ruhsal belirtileri nelerdir?

Hamilelik döneminde kadınların hormon düzeyleri oldukça farklı seviyelerde olabilir. Bu durum da bayanların ruhsal ya da duygusal açıdan zorlanmasına sebep olmaktadır. Kadınlarda ruhsal belirtiler arasında gösterilen ilk durum çabuk sinirlenme durumudur. Birçok bayan etraflarında olan olaylara çok daha çabuk bir şekilde sinirlenmeye başlar. Bunun yanında bazı bayanlarda hüzünlenme ve bunu takiben ağlama durumu da çok kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu belirtilerin ortadan kalkması ya da anneye zarar vermemesi için etrafındaki insanların doğru bir şekilde anneye yaklaşması gerekmektedir. Bayanlarda farklı dönemlerde hamilelik belirtileri ortaya çıkabilirken bunları en iyi şekilde takip etmek çiftlerin görevleri arasında yer alır.

Ecem Altun
Gebeliğin belirtileri ilk ne zaman başlar? Kaçıncı haftadan sonra belirtiler kendini gösterir acaba? Test yaptım ve hamile çıktım. Henüz kan testinde çıktı çok yeni yani. Adet belirtisi haricinde neler meydana geliyor?