X

Hamilelik döneminde sigara içmek zararlı mı? Bebeğe zarar verir mi? Nasıl etkiler?

Hamilelik döneminde sigara içmek zararlı mı? Bebeğe zarar verir mi? Nasıl etkiler?

Hamilelik dönemi kadınlar için yaşayacakları en büyük mucizelerden birisi olurken bu dönemde sigara tüketimi çok ciddi şekilde zarar görmelerine sebep olabilmektedir.

Hamilelik döneminde sigara içmek zararlı mı?

Sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddeler, vücuda girdiklerinde burada son derece kötü etkiler ortaya çıkarırlar. Özellikle solunum yollarına giren bu zararlı maddeler burada kansere kadar varan öldürücü hastalıkları tetiklerken tüm vücudu derinden etkilemektedir. Hamilelik döneminde kadınlar normal şartlara göre ekstra hassas bir durumda olurlar. Gerek hormon düzeyleri, gerekse organlarının işleyiş tarzı kadınların tükettikleri ürünlerden maksimum seviyede etkilenmesine sebep olacaktır. Bu aşamada sigara tüketen kadınlar eğer hamilelik dönemlerinde bu tüketime devam ederlerse vücutları eskisine göre çok daha fazla zarar görmeye başlayabilir.

Hamilelikte sigara içmek bebeğe zarar verir mi?

Kadınlar günlük hayatlarında sürekli olarak sigara tüketimi gerçekleştiriyorlarsa hamilelik dönemlerinde bu huylarından vazgeçmeleri oldukça zor oluyor. Bazı anneler, hamile olduklarını öğrendikleri andan sonra bebeklerine en küçük bir zararın gelmemesi için direkt olarak sigara tüketimini bırakırken bazı anneler çok büyük riskler taşımadığı gerekçesiyle sigara tüketimine devam ediyor. Bebekler hamilelik döneminde göbek kordonu ile anneye bağlı olurlar eve vücutları bu şekilde beslenir. Annelerinin tükettikleri besinlerin içerisindeki vitamin ve mineralleri bu kordon sayesinde vücutlarına alırlar. Ancak bu kordondan vücuda giren zararlı maddeler de geçebilmektedir. Bu sebeple de sigara tüketimi bebeğe de zarar veren bir durumdur.

Sigara bebeğe hangi zararları vermektedir? Nasıl etkiler?

Hamilelik döneminde sigara tüketimi erken doğumun en önemli sebeplerinden birisidir. Bebeklerin henüz hazır olmadan doğmaları birçok farklı olumsuz duruma sebep olabilirken çok büyük tehlikeleri doğurmaktadır. Bunun yanı sıra bebeğin anne rahminde hayatını kaybetmesi gibi çok ileri düzeyde zararları da olabilmektedir. Annelerin büyük bir kısmında hipertansiyon sorunu ortaya çıkarabilirken bu durumda damarlar büzüşür ve bebekler eteri kadar beslenememeye başlarlar. Çok ciddi anlamda gelişim bozuklukları bu dönemde sigara tüketimi ile ortaya çıkmaktadır.

Sigara içmenin emzirme döneminde etkileri nelerdir?

İlk olarak sigara tüketimine devam eden annelerde sütün miktarı ciddi anlamda azalacaktır. Eğer bebekler fazla miktarda süte ihtiyaç duyarlarsa bu durumda anne sütü yetersiz kalabilir ve anne sütü kadar yararlı olmayan hazır mamalara yönelme durumu söz konusu olmaya başlayacaktır. Bunun yanında anne sütünün besleyicilik özelliği de çok ciddi anlamda azalma gösterir. Bebeklerin gelişimi ilk dönemlerde tamamen anne sütü ile olduğundan gelişimleri olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Bebekler, eğer ilk 6 aylık dönemde yeteri kadar beslenemezlerse bunun etkilerini tüm hayatları boyunca görecek ve her zaman zorluğunu yaşayacaklardır. Hamilelik döneminde sigara içmek hem anneye hem de bebeğe zarar veren durumlardan birisi olurken kadınların bu dönemde bebeklerini düşünmeleri ve içtikleri her sigara ile onlara zarar verdiklerini bilmeleri gerekmektedir.

Fatma Önal
Hamilelik döneminde sigara bence kesinlikle içilmemeli. Çünkü bebeğin gelişiminde yan etki yaratabilir. sigara hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Doktorlar da genel olarak içilmemesi gerektiğini savunuyor.