X

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Yaz aylarında çok fazla yaşanan sıkıntılardan biri de güneş yanıklarıdır. Özellikle açık tenli kişilerde bu durum daha çok görülmektedir.

Güneş yanığı nedir? Neden olur?

Kış boyunca güneş görmeyen cildin uzun süre korumasız olarak güneşe maruz kalması cildin zarar görmesine neden olmaktadır. Bununla beraber ciltte birçok sorun ortaya çıkarak kişinin sıkıntı yaşamasına sebep olur. Güneş yanığında eskiden bu yana bilinen yoğurt yöntemi cildin su toplamasına neden olduğundan dolayı aslında kesinlikle yapılmaması gereken durumlardandır. Kişinin cildine güneş sonrasında yoğurt sürmek sadece yanma hissinin vücut ısısının düşmesini sağlar. Fakat yanıklara herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Ilık soğuk su ile duş almak güneş yanıklarında ilk başvurulacak yöntemlerden biri olmalıdır. Özellikle suyun rahatlatıcı etkisi vücut ısısının da düşmesini sağlayarak cilt hassasiyetini dindirir. Cildin çok fazla güneş kalması özellikle beyaz tenliler için kızarıklıklara sebep olacaktır. İlerleyen dönemlerde de su toplayarak acı hissinin oluşmasına neden olur.

Güneş yanığı için doğal çözümler nelerdir?

Güneşe koruyucusuz olarak çıkmak ve çok fazla yanmanın olması kişinin tenine göre farklılık gösterebilir. Özellikle bronzlaşmak için güneşmek isteyenler mutlaka koruyucu ile güneşe çıkmalıdır. Güneş kremi ya da güneş koruyucuları cildin aşırı yanmasına engel olur. Böylece cildin yanması engellenerek zarar görmesi de söz konusu değildir. Güneş yanıklarında doğal bir yöntem ile tedavi edilmek istenir ise aloevera jeli oldukça rahatlatıcı bir etki sağlayacaktır. Ayrıca güneş sonrası kuruyan cildin gerilerek acı hissinin olmaması için cildin nemlenmesini de sağlayacaktır. Aloevera cildi yumuşatıp vücut ısısını da dengeleyecektir.

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığından su toplanmasının engellenmesi için ekinezya çay tercih edilebilir. Özellikle su toplayıp patladıktan sonra enfeksiyon riskinin azaltılması için ekinezya çayının kullanılması doğru bir yöntem olacaktır. Salatalık kabuğu tıpkı alovera jeli gibi etki gösterecektir. İnce soyulmuş salatalık kabukları güneş yanığının olduğu bölgelere yapıştırılabilir. Böylece cildin su toplamasına da engel olunmuş olur. Cildin gerginleşmesini önlemek için zeytinyağı uygulaması da yapılabilir. Özellikle cilt gerilirken acı hissi çok fazla olacaktır. Bu nedenle zeytinyağı sürülerek cilt nemlendirilmesi yapılabilir.

Güneş yanığını önlemek için ne yapmalı?

Güneş yanıkları cilt yüzeyinde lekelenme yapabilmektedir. Bu nedenle güneşe karşı önceden önlem alınması daha etkili olacaktır. Özellikle güneşlenmeden önce güneş koruyucu krem uygulamak daha sağlıklı sonuçların alınmasını sağlar. Güneş yanığının açık tenli kişilerde kızarıklığa sebep olarak daha sonra rahatsız edici bir cilt tonuna sahip olmak mümkündür. Ciltte dalgalanmalar söz konusu olabilir. Güneş yanıklarına karşı koruyucu süt ya da krem bazlı ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca bu ürünler güneşin zararlı ışınlarının etkisini en aza indiren ürünlerdir. Güneşlenme dışında da güneş koruyucu herhangi bir ürün kullanmak cilt sağlığı açısından önemlidir. Bu sayede cildin korunarak güneşten zarar görmesi engellenir. Çocuklarda da kullanılan güneş ürünleri hassas ciltlerinin korunmasına yardımcı olur.

Feride Güler
Güneş yanıklarını geçirmek için ne yapmak gerekiyor? Su topladı ve canım çok acıyor. Özellikle kaşıntısını gidermek için bir yöntem var mı? Kaç gün içerisinde iyileşir acaba? Neler iyi gelir?