X

Guava meyvesi nedir? Nerede bulunur? Faydaları ve zararları nelerdir?

Guava meyvesi nedir? Nerede bulunur? Faydaları ve zararları nelerdir?

Asya ülkelerinde fazla oranlarda tüketilen guava, çeşitli şekillerde yenmekte olan meyve türüdür.

Guava meyvesi nedir? Neye iyi gelir?

Guava çiğ bir şekilde yenilen, reçel ve şekerleme şeklinde de tüketilebilen meyve olarak ifade edilir. Tazeyken tüketildiği zaman meyvede bulunan faydalar yüksek oranda vücuda alınmaktadır. Tropik meyveler korunmaya ihtiyaç duyarken bu meyvenin böyle bir sorunu bulunmamaktadır. Korunmaya ihtiyacı olmadığı için kimyasal durumlara maruz kalmamaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineralleri saklamaktadır. İçindeki C vitamini turunçgillere göre fazladır. Yoğun seviyede A vitamini barındırmaktadır. Ayrıca bu meyvenin fosfor, potasyum ve lif kaynağı olduğu söylenebilir.

Guava bitkisi nasıl kullanılır?

Meyvenin yaprakları diş eti kanamaları ve nefes kokusu problemler için çiğnenmektedir. Antioksidan etkisi bulunmaktadır. Olgunlaşma zamanı gelmeyen meyve ve yapraklarını yüz bölgesine uygulamak bazı cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Bu cilt problemleri arasında sivilceler, kırışıklıklar, lekeler yer almaktadır. Siyah nokta ve akne problemi olan kişilerin guavanın yaprakları ile karışım hazırlamaları mümkündür. Kilo vermek isteyenlerin tercihi olan meyve mineral açısından olduğu gibi lif bakımından da zengindir. Karbonhidrat oranı az olan bir meyve türüdür. Üzüm, elma ve portakal meyveleri ile kıyaslandığı zaman az şeker içerdiği belirtilmektedir. Uzun süre tok tuttuğu için diyet sürecinde tüketilebilir.

Guava bitkisi nasıl yetiştirilir?

Çekirdek veya aşılı olabilmektedir. Aşılı olan türü soğuğa dayanamaz. Bitki soğuk havada kaldığı zaman aşı kısmından yukarısı donmaktadır. Bu meyve yer aldığı iklim şartlarına göre ilkbahar ve sonbahar olmak üzere senede iki kez çiçek açabilmektedir. Çiçekler güzel kokulu ve beyaz renktedir. Guavaların diğer meyvelere göre tadı farklıdır. Sıcaklığın yüksek olması ile meyvenin tadı lezzetli bir hal almaktadır. Reçel ve meyve suyu halinin tadı çok hoştur. Olgunlaştığı zaman hemen yere düştüğü için beklemeden toplanılması gereken bir meyvedir. Meyvenin olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için rengine bakmak yeterlidir. Rengi değişen meyve olgunlaşmış olabilir. Pembe renkte olan guavalar olgunlaştığı zaman parlak renkteki sarı bir renge dönüşmektedir. Kokusu ve tadı güçlü olduğu için hem meyve suyu hem de reçel olarak kullanılmaktadır.

Guava meyvesinin faydaları nelerdir?

Guava meyvesi ile ilgili senelerden bu yana çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu meyvenin yaprağı, meyve ve yağının birçok hastalık üzerinde etkilerinin olduğu söylenmektedir. C vitamini oranı fazla ve likopen kaynağıdır. İçinde potasyum ve manganez barındırır. Kuarsetin, likopen antioksidanlarını içerisinde barındırdığı için bazı hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Kilo problemi için tahmin edildiğinden daha etkili bir besindir. Uzun süre tokluk hissi yaratır. Açlık problemi yaşayan kişiler meyvenin bu özelliğinden yararlanabilmektedir. Beslenme programlarında yer alabilecek olan meyvenin faydaları arasında kabızlık sorununa iyi geldiği söylenir. Beslenme takviyesi açısından kıymetli bir besin olan meyve bazı insanlarda alerji sorunlarına yol açabilmektedir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...