X

Grip olmamak için ne yapmalı? Grip için şifalı bitki çayları

 Grip olmamak için ne yapmalı? Grip için şifalı bitki çayları

Bir enfeksiyon hastalığı olan grip 39°C üzerine çıkan ateşle başlar. Arkasından şiddetli kas ve eklem ağları olur. Bu belirtilere halsizlik, bitkinlik ve baş ağrısı eklenir. Ayrıca hasta kuru kuru öksürür. Peki gribi önlemenin yolları var mıdır? Basit ama etkili olabilecek birçok yöntemle gribi kendimizden uzak tutabiliriz. Bu yöntemleri sıralayacak olursak:

 • Öncelikle aldığımız gıdalara çok dikkat etmeli dengeli beslenmeli ve sağlıklı besinler yemeliyiz. Bol su içmeli, yeşil yapraklı sebze ve meyveleri fazlaca tüketmeliyiz. C vitamin almayı kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Her gün 1 bardak portakal ve limon suyunu karıştırarak mutlaka tüketmeliyiz.
 • Çok soğuk ortamlardan kaçınacağımız gibi çok sıcak ortamlardan da sakınmalıyız. Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmalıyız.
 • Öğünlerimizi atlamamalı her yemekte kekik, zencefil, nane, çörek otu, karabiber, kimyon gibi baharatlar daha sık kullanmalıyız.
 • Temizliğimize oldukça dikkat etmeliyiz. Özellikle hastalık en çok ellerimizden bulaştığından dolayı elleri sık sık yıkamalıyız. Hasta kişiler öksürürken ellerini değil dirseklerini kullanmaları gerektiğini hatırlatmalıyız.
 • Hafif egzersiz ya da yürüyüşler bağışıklık sistemimizi kuvvetlendireceği için günlük olarak kendimizi fazla yormadan yapmalıyız.
 • Düzenli uyumalıyız. Akşam erken yatıp sabah da erken kalmalıyız. Ortalama 7-8 saat uyku yeterli olacaktır.
 • Bağışıklık sistemimizin düşmemesi için yorgunluktan ve stresten uzak durmalıyız.
 • Her gün 1 kase yoğurt yemekte bizi gribe karşı koruyacaktır.
 • Kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaya gayret edin eğer mecbur kalırsanız kendinizi korumaya çalışın.
 • Devamlı bulunduğunuz odayı nemlendirin. Çünkü kuru olan bir havada virüslerin daha uzun süre yaşadığını unutmayın.
 • Çay yerine bitki çaylarını tercih edin. Özellikle antioksidan özelliği olan ıhlamur, ahududu, böğürtlen çayı tercih edilmeli ve günlük iki litre kadar da su içmelisiniz.

Grip çayları nasıl yapılır?

Gribi Çabuk Atlatmamızı Sağlayan Bitki Çayı:

4-5 bardak kadar suya, 1-2 kabuk tarçın, 2-3 adet top karabiber, 2-3 karanfil, 1 çay kaşığı toz veya para büyüklüğünde bir parça zencefil, kabuklu ve çekirdekli elma dilimleri, kabuklu çekirdekli limon dilimleri ve 5-6 adet kuru kuşburnunu bir kap içerisinde su ile kaynatılır. Sonra bu karışımın içerisine, biraz ıhlamur ile biraz nane eklenir. Bitki çayı sarımtırak ile turuncu arası bir renk alınca süzülüp, bol balla karıştırılarak içilir. Bu karışıma arzu edilirse zerdeçal da eklenebilir.

Limonlu Naneli Çay

C vitamini yüksek olduğundan dolayı suya sıkılmış limon ile nane kaynatılır ve suyun içerisine limon kabukları da atılır. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra süzülerek içine bal karıştırılıp içilir.

Zencefil Çayı

2-3 santimetre kalınlığında olan zencefilin kabuğunu soyulur sonra ince ince dilimleyerek kaynamış suya atılır ve 15 dakika demlenmesi beklenir. İstenirse zencefil rendelenerek de demlenebilir.

Limon Kabuğu ve Ihlamur Çayı

İki su bardağı suya 1 adet limon kabuğu doğranır. 5 gram kadar da ıhlamur koyulur. 10 dakika kaynatılarak ocaktan alınır. Süzerek içilir.

Nazlı Aktay
grip olmamak için nane limon benim favorim tarifi de çok kolay malzemeleri bulmakta oldukça kolay. Her evde her daim bulabileceğiniz nane limon ile kendinize şifalı grip çayı yapabilirsiniz.