X

Grip çayı nedir? Nasıl yapılır? En etkili grip çayı tarifleri

Grip çayı nedir? Nasıl yapılır? En etkili grip çayı tarifleri

Gribe sebep olan virüslerin soğuk havalarda daha çok rastlanmasının sebebi bulaşıcı olmalarıdır. Bulaşıcı olan grip virüsleri kişiden kişiye farklılık göstererek kişinin bünyesine göre hastalığın sürecini belirlemektedir. Üst solunum yollarının iltihaplanması sonucu meydana gelen bu hastalıkta tedavi destekleyici grip çayı tarifleri tercih edilebilir.

Grip çayı nedir?

Bitkiler insan bünyesinde tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilmektedir. Özellikle kış aylarında bakteri ve virüslerin yaygın olması grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların sıkça karşılaşılmasına sebep olur. Grip için bitki çayı tüketmek isteyenlerin öncelikle doktor tavsiyesine uyması gerekmektedir. Kişilerin kronik rahatsızlıklarının yanı sıra bitki çaylarını düzenli olarak kullanması doktora danışılarak tüketilmesi gerekir. Grip çayı denildiğinde akla ilk gelen ateşin düşürülmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Bağışıklık sisteminin düşük olması grip virüslerinin çok çabuk vücutta yayılmasına sebep olur. Bol miktarda sıvı tüketmek gribin en önemli tedavi şeklidir.

Grip çayı nasıl yapılır?

Bitki biliminde daha çok çay olarak tüketilen bitkilerin etkileri söz konusu olmaktadır. Adaçayı, zencefil, yeşil çay, tarçın, karabiber, elma ve sarımsak grip için tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Sarımsağın hastalık esnasında sıkça tüketilmesi antibiyotik etkisi yaratacaktır. Bunun yanı sıra bitki çayları vücudun direncini arttırmada etkili olacaktır. Kişinin ilaç kullanımına geçmeden önce düzenli olarak bitki çaylarını tüketmesi tedaviyi destekleyici olmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirecektir.

Nasıl Hazırlanır? Kullanım şekli nedir?

Gribin belirtileri ateş, halsizlik ve baş ağrısı ile meydana gelmektedir. Sonraki aşamada ise burun akıntısı ve öksürük meydana gelebilmektedir. Doktor kontrolü sonrasında C vitamini kullanılması önerilmektedir. Vitamin ve mineraller dışında hastanın daha rahat etmesi için grip çayı tavsiye edilir. Grip çayında öncelikle zencefil virüslerin vücutta ölmesi için tercih edilebilmektedir. Bu sayede hastanın halsizliği giderilebilir. Sıvı tüketiminin bol olması hastalıktan daha çabuk kurtulmayı sağlayabilir. Kaynayan su içerisine tarçın, zencefil, adaçayı ve karabiber ilave edilip demlendikten sonra tüketilebilir. Çay tüketildikten sonra ateş ile beraber terleme meydana gelecektir. Kişinin bu süreçte soğuk havaya çıkmaması önerilir.

Faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

Grip çayı genel olarak hastalığın ilerlemesine engel olmaktadır. Rahat nefes alma ve öksürüğün kesilmesi hastayı daha dirençli hale getirir. Yeşil çay sayesinde hastanın vücuttan mikropların çok çabuk atılması sağlanabilmektedir. Bu bitki çayları daha çok bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek sağlamaktadır. Böylece hasta kısa sürede iyileşme gösterecektir. Ateş ve terleme hastanın vücuttaki mikrobu terleme yolu ile atmasını sağlar. Göğsün yumuşatılması bitki çayı ile beraber daha rahat olacaktır. Hasta doktor kontrolü sonrasında kullandığı ilaçlar ile beraber doktor tavsiyesi ile bitki çaylarını tüketebilir. Bu dönemde bol bol C vitamininin tüketilmesine özen gösterilmelidir. C vitamini vücuttaki mikropların öldürülmesi için savaş verir ve kısa sürede hastalığın iyileştiği görülür.

Hansa Çağıran
Grip çayı karışımı ve yapılışı nasıl oluyor? Aslında bu sene havaar çok soğumadı ama ben devamlı grip oluyorum. Bir türlü geçmek bilmiyorum. Bitti derken tekrarlıyor. Grip için bitki çayları bu konuda işe yarar mı acaba?