X

Göğüs sarkması nasıl önlenir? Göğüs sarkması nedenleri

Göğüs sarkması nasıl önlenir? Göğüs sarkması nedenleri

Göğüs sarkmaları bayanların son zamanlarda korkulu rüyası olmaktadır. Güzelliğin ve dış görünüşün önemsenmesi sebebiyle kadınlar, bu problemin neden kaynaklandığını öğrenmek istemektedir. Göğüs sarkmaları çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır.

Göğüs sarkmasının nedenleri nelerdir?

İste göğüs sarkmalarının belli başlı nedenleri şunlardır:

Yer çekimi: Göğüs sarkmalarının en önemli nedenlerinin başında yer çekimi gelmektedir. Yer çekimi var olan dünyadan bu yana doğal bir olaydır. Bu yüzden bu nedeni engellemek pek mümkün değildir. Bu yüzden bu durumu engellemek yerine bu durumu en aza indirmek için sporcu iç çamaşırları giyinmek gerekir.

Kilolardaki sürekli değişim: Vücuttaki sürekli kilo artış ve veriş arasındaki sıklık görüş sarkmalarının nedenleri arasındadır. Kilo alan vücut buna bağlı olarak büyür, alınan kilolar verildiğinde ise göğüs derileri sarkarak göğüs sarkmasına neden olmaktadır. Sadece göğüslerde sarkma ya değil ayrıca göğüslerde oluşabilecek çatlaklara da neden olmaktadır.

Yaşlanınca göğüsler sarkar mı?

Belli bir yaşı geçmiş kadınlarda hormon dengelerinin değişmesi sonucunda meme dokusu eski konumunu koruyamaz hale gelmektedir. Bu doğal bir süreçtir. Yaş ilerledikçe göğüsler eski canlılığına yitirerek daha sarkık ve dengesiz bir görüntü oluşturmaktadır.

Bebek emzirmek göğüslerde sarkma yapar mı?

Doğum anında alınan kilolar ve buna bağlı olarak deri üzerinde oluşan derlemeler sonucunda göğüs sarkması meydana gelmektedir. Yine aynı şekilde göğüslerde oluşan süt memelerin dolgunlaşmasına ve deri yapısının bozularak göğüs sarkmasına neden olmaktadır.

Göğüs sarkması nasıl önlenir?

Aşağıda sıralanan öneriler uygulanarak bu problemi en aza indirmenizi sağlayacaktır:

Soğuk Duş: Rutin olarak yapılacak günlük duş sonrasında duş başlığını soğuk suya ayarlayarak göğüslere tutmak kan dolaşımını hızlandırarak o bölgenin çalışmasına bu sayede cildin daha da gerginleşmesini sağlamaktadır.

Doğru sutyen seçimi: Yanlış seçilen sutyenler göğüslerde belli başlı deformelere neden olmaktadır. Doğru sutyen secimi yaparak göğüslerin olduğundan daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğru Beslenme: Bu sarkmaları en aza indirmek için kalsiyum ve protein ağırlıklı besinler tüketerek yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Masaj ve egzersiz göğüs sarkmasını engeller mi?

Doğru krem ve hareketlerle desteklenen masaj uygulaması göğüslerin sarkmasını engellemektedir. Göğüsün arka tarafındaki kasları çeşitli egzersizlerle güçlendirmek göğüs sarkmalarını engellemektedir. Güçlenen göğüs kasları sayesinde bu problemler olabildiğince geç oluşacaktır. Göğüs sarkması yaşayan kadınlar bol bol spor yapmalıdırlar.

Göğüs sarkması ameliyatı nasıl yapılır?

Göğüs sarkması ameliyatı ayakta yapılan bir operasyondur. Bastonun beklentilerine bağlı olarak bu işlem gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi yöntemi ile yapılan bu işlem ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişmektedir. Ameliyat sonrası Buz kompres ve sporcu sutyeni ile desteklenmektedir. Kullanan sporcu sutyeni 4 hafta kadar kullanılmaya devam etmektedir. Ameliyat sonrasında pansuman işlemi yapılmamaktadır. Ameliyat sonrasında bir veya iki gün sonra duş alınabilmektedir. Ameliyat dikişleri 15 gün sonra alınmaktadır. Göğüs sarkması ameliyatı sonrasında yapılacak doğum tekrar bir sarkmaya neden olacağından dolayı bu ameliyatı olan kişilerin doğum planı yapmaması önerilmektedir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...