X

Gastrit hastalığı nedir, ne demek? Tedavisi ve belirtileri

Gastrit hastalığı nedir, ne demek? Tedavisi ve belirtileri

Gastrit, midenin iç yüzeyinde meydana gelen iltihaplanmalar sonucu meydana gelen bir rahatsızlıkltır.

Gastrit nedir?

Mide, tüketilen besinlerin mide asidi ile birlikte sindirildiği bölüm olurken kendisine ait özel bir yapısı bulunur. Bu özel yapı içerisinde midenin iç yüzeyinde bir mukoza tabakası yer almaktadır. Eğer bu tabakada iltihaplanmalar yaşanırsa bu durum gastrit olarak isimlendirilmektedir. Bu rahatsızlık, insanların büyük bir çoğunluğunda görülürken genelde erişkin döneme gelmiş insanlarda ortaya çıkar. Bu dönemlerde ortaya çıkan rahatsızlık, kronik olarak vücutta kendisini göstermektedir. Genel olarak insanlar tam olarak bu rahatsızlıktan hiçbir zaman kurtulamazlar. Yanlış bir yaşam tarzı ile bu rahatsızlık kendisini tekrarlamaktadır.

Nedenleri nelerdir?

İnsanlarda bu rahatsızlığa bakteriler sebep olur. Bu bakterinin insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda çocukluk çağında vücuda girdiği ve erişkinlik dönemine kadar vücutta barındığı ortaya çıkmaktadır. Çocukluk döneminde bu iltihaplanmalar nadiren ortaya çıkıyor olsa da erişkinlik döneminde kendisini göstermeye başlar. Bunun yanında gelişmiş ülkelerde bu bakterilere çok daha sık rastlanmaktadır. Bu durum, hastalığın çevresel etmenlerden dolayı oluşabildiğini gösterirken Amerika'da insanların %50'sinde bu bakteriye rastlanmaktadır. Mide içerisinde oluşan birçok rahatsızlık gibi gastrit rahatsızlığı da beslenme düzensizlikleri sebebiyle oluşabilir. Kötü beslenme olarak adlandırılan düzensizlik, alkol ve sigara kullanımı bu hastalığın sebepleri arasında yer alır.

Belirtileri nelerdir?

Gastrit belirtileri bazı kişilerde anlık olarak ortaya çıkarken tek seferlik olmak üzere kendisini gösterir ve sonrasında kendisini tekrarlamaz. Ancak bazı kişilerde belirli aralıklarda sürekli olarak yaşanan bir problemdir. Genelde ilk dönemlerde hiçbir belirti göstermemektedir. Bu durum kişilerin hastalığın farkına varmamasına sebep olur. Eğer hastalık çok uzun süre devam eder ve tedavi edilmezse bu durumda belirtiler kendisini göstermeye başlayabilir. Genel olarak karnın üst tarafında yaşanan ağrılar ilk belirtiler olur, sonrasında mide bulantısı ve kusma bu belirtiyi takip etmektedir. Tek seferlik ve ani gelişen durumlarda ise midede yanma ya da ağrı görülebilmektedir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Gastrit tedavisi aşamasında sebebin tespit edilmesi çok önemlidir. Hastalığa sebep olan etmenler belirlendikten sonra tedavi yöntemi belirlenebilir. Eğer mide içerisindeki asit miktarının fazlalığı buna sebep oluyorsa bu miktarı düşürecek olan ilaçlar kullanılabilmektedir. Buna ek olarak sorun eğer bakteriler sebebiyle ortaya çıkmışsa bu durumda antibiyotik içeren kürler ile sonuca gidilebilmektedir. Burada kararı uzman doktorlar verirken öncesinde yapılan testlere göre adımlar atılmaktadır. Genel olarak bu tedaviler 1-2 hafta sürmektedir. Bu şekilde gerçekleşen bir tedavi süreci sonrasında iltihaplanmalar ortadan kalkar. Ancak bu durum tekrardan hastalığın ortaya çıkmasına bir engel değildir. Hastalar, beslenme düzenlerine dikkat etmez ve zararlı maddeleri tüketmeye devam ederlerse hastalık da en kısa süre içerisinde kendisini tekrar gösterebilir.

Menekşe Çolakoğlu
Gastrit ülserle aynı mı? bu hastalık daha sonra mide kanserine dönüşür mü? Kesin çözümü ve tedavisi var mı? Son zamanlarda midemde belirtileri var. Bazı yemeklerden sonra midem biraz kötü oluyorlar. Ne yapmam gerekiyor?