X

Flakka zombi hapı nedir? Öldürür mü? Kullananlar ve zararları

Flakka zombi hapı nedir? Öldürür mü? Kullananlar ve zararları

Uyuşturucu madde içeren zombi flakka hapı, kişileri ölüme götüren ve oldukça zararlı sonuçlara yol açan bir maddedir. Kişi üzerinde ölümcül etkilere yaratır ve bunun yanı sıra kişinin çevresine de zararlı davranışlar sergilemesine neden olur.

Flakka hapı nedir?

Son dönemlerde gündeme düşen ve etkileri nedeniyle oldukça büyük tehlike oluşturan zombi hapı sentetik bir uyuşturucu maddesidir. Algının tamamen kapanmasına neden olan bu haplar kişilerin zombiye benzer davranışlar göstermesine neden olmaktadır. Flakka hapı olarak da bilinen bu maddeyi kullananlara dünya üzerinde ve aynı zamanda ülkemizde de rastlamak maalesef mümkündür. Banyo tozuna benzeyen ve Alpha-PDP kimyasal etken maddesi bulunduran bu haplar, insanlığı tehdit etmektedir. İlk olarak Amerika'da satılan bu hap, zamanla birçok ülkeye illegal yollarla yayılmıştır. Adeta ölüm tehdidi saçan bu haplar hakkında hem bireylerin hem de anne ve babaların bilinçli ve temkinli olması gerekmektedir.

Nerede satılır? Nerede üretilir?

Rusya menşeili olan bu haplar ilk olarak Amerika'da satışa sunulmuştur. İçerisinde bulunan etken maddeler yasal sınırların altında kaldığı için legal olarak bir dönem satılmıştır. Sonrasında içerisindeki maddelerin dozları değiştirilmiştir. Bu durum sonrasında tıpkı zombiye benzeyen etkiler yaratan bu hap ile ilgili ilk vaka Amerika'da meydana gelmiştir. Bu uyuşturucu flakkadan kullanan bir katil, kurbanın yüzünün yaklaşık olarak %80'ni yemiştir. Polis uyarıları ve ikazları olmasına rağmen algısı tamamen kapalı olan bu kişi vurularak durdurulabilmiştir. Bonzaiye benzer özellikler taşıyan bu hapın satışı daha sonralarda satışa yasaklanmıştır. Yalnızca Amerika değil aynı zamanda Brezilya'da da zombi etkisi gösteren vakalar meydana gelmiştir. Zombi etkisi gösteren flakka hapı kullananlar hiç tanımadıkları insanlara saldırabilir ve onların yüzünü parçalayıp yemeye çalışabilirler.

Zararları nelerdir? Nelere yol açar?

İçerisinde alpha-pyrrolidinopentiophenone isimli kimyasal madde etkileşimi bulunduran zombi hapı, algının tamamen kapanmasına neden olmaktadır. Tam bir paranoya hali gerçekleştirmektedir. Beyin üzerinde çok kısa bir süre içerisinde etki eder ve kişinin normal insani özelliklerini algıya kapatır. Hayvani güdülerin ortaya çıkmasına neden olarak kişi üzerinde zombi etkisi yaratır. Sadece 15 dakika içerisinde etkisini gösteren bu haplar, kişinin halüsinasyon görmesine neden olur. Aynı zamanda kişinin iletişimden tamamen kopmasına, aşırı saldırganlık halinin ortaya çıkmasına, vücut ısısında ciddi bir yükselmenin meydana gelmesine ve son olarak acıya duyarsız hale gelmesine neden olmaktadır. Vücut ısısındaki aşırı yükselme sonucunda kişiler derilerini yüzmeye ya da soyunmaya başlarlar. Bunun nedeni ısıdaki aşırı artış sonucunda üzerlerinde herhangi bir maddenin yakıcı etkisi olduğunu hissetmeleri algısıdır. Aşırı saldırganlık ise çevresindekileri insanlar beslemiş olduğu paranoya ruh halinden kaynaklanmaktadır. Tüm bu etkiler 4 ile 8 arası boyunca devam etmektedir.

Zombi hapı öldürür

Flakka zombi hapı kullananlar nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız bu hiç zor değildir. Bu hapı kullananlar tıpkı bonzaide olduğu gibi etkilerini hemen hissederler ve çevrelerine saldırmaya başlarlar. Beyin algıya ve iletişime kapandığı için kişi herhangi bir şekilde kontrol edilememektedir. Son zamanlarda dünya çapında kullanımı olan bu hap, kişileri ölümün eşiğine getirmektedir. Yaklaşık olarak 4-8 arası süren etkileri nedeniyle vücut üzerinde ileri derecede öldürücü etkiler meydana getirmektedir. Sürekli kullanım sonucunda böbreklerin iflas etmesine yol açabilmektedir. Aynı zamanda hormonlar üzerinde yaratmış olduğu baskıcı etkiler nedeniyle kişiler hem çevrelerine hem de kendilerine zarar verebilir konuma gelmektedirler.

Müzeyyen Çağırıcı
Bu tarz şeyleri kullanan gençleri ve insanları görünce gerçekten çok üzülüyorum. Resmen zombi yapıyor insanlar ve öldürücü etki yaratıyor. Kesinlikle önlem alınmalı diye düşünüyorum...