Fas argan yağı nedir? Ne işe yarar? Kullanımı ve faydaları

Ürün 21 Aralık 2016 - 12:46:26 Mutlu Blog
Fas argan yağı nedir? Ne işe yarar? Kullanımı ve faydalarıFas'ın güney batı sahillerinde yetişen argan ağacının tohumlarından elde edilen argan yağı hem çok faydalı hem de çok kıymetli bir yağdır. Yüzyıllar boyunca birçok insan tarafından gerek yüz gerekse saç bakımı için fas yağı kullanılmıştır. Birçok insan tarafından güzellik serumu olarak adlandırılan bu yağ artık ülkemizde de bulunmaktadır.

Fas argan yağı faydaları yüzyıllar önce Faslı kadınlar tarafından keşfedilmiştir. Bu yağ cilt için tam bir besleyicidir. Faslı kadınlar bu yağı yüzyıllar boyunca ciltlerini beslemek için kullanmışlardır. Dudak ve cilt çatlaklarını gidermek, selülitleri engellemek ve ciltteki kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlamak için kullanmışlardır. Bu yağ içerisindeki doğal özler sayesinde vücut için adeta besleyici olma özelliği taşımaktadır. hem vücudunuz hem de saçlarınız için adeta doğal bir vitamin kaynağıdır. İçeriğinde yaklaşık 70 mg üzerinde E vitamini, yeterli miktarlarda omega-9 ve omega-6 asitleri ve aynı zaman yüksek miktarda tekoferol, steroller, Squqleneve polifenoller bileşenleri vardır. Argan yağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Faydaları nelerdir?

Yaşlanmayı geciktirici etkisi: Bu yağ içerisindeki maddelerin anti-aging etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve genç kalmanızı sağlar. Cildinizi korur ve nem dengesini sağlar. Cildin kurumasını engeller. Aynı zamanda cildi dış etkenlerden koruyarak çatlak, kırışıklı ve gerginliklerin oluşmasını engeller. Bu özellikleri ile yaşlanmayı geciktirir ve genç kalmanızı sağlar.

Sivilcelerin ve kahverengi noktaların giderilmesi: Bu yağ sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan yağ asitleri ve E vitamini sayesinde pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Haftada iki ya da üç kere temiz cildinize masaj yaparak uyguladığınızda cildinizdeki yenilenmeyi kısa bir süre içerisinde fark edebileceksiniz. Gece uyumadan önce sürdüğünüzde sabaha kadar cildinize bakım yapar.
Selülit ve çatlak izlerine etkisi: Bu yağ hücre yenileyici özelliği sayesinde cildiniz ölmüş derilerden arındırır. Bu sayede selülitli veya çatlak bulunan bölgeye uyguladığınız zaman kısa süre içerisinde bu kötü izlerden kurtulabilirsiniz. Yoğun nem ve besleyici özelliği sayesinde cildinizdeki çatlakları geçireceği gibi aynı zamanda yeniden oluşmasını da engellemektedir.
Saça olan faydaları: Bu yağ içerdiği yüksek miktarda E vitamini sayesinde saç köklerinize etki edere, saçlarınızın kökten uca beslenmesini sağlamaktadır. Saç derisine, köklerine aynı zamanda saç tellerine doğal bir şekilde E vitamini takviyesi yapar ve bu sayede saçların nemlilik kazanmasını ve aynı zamanda parlaklık kazanmasını sağlar. Yalnızca bununla da yetinmeyerek, saçlarınızda dökülme ya da cansızlık gibi problemler varsa bunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Saçlarınızı gürleşmesini ve aynı zamanda dökülmesini durdurur. İçerisindeki antioksidan etkisi sayesinde saçlarınızın dış etkilerden zarar görmesini engeller. Böylece saçlarınızı daha dolgun ve gür olmasını aynı zamanda sağlıklı uzamasını sağlar. İçerisindeki omega-9 ve omega-6 yağ asitleri hücre yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda bu temel doymamış yağ asitlerinin saçların onarılmasını ve güçlenmesini sağlar. Gün içerisinde saç derinize masaj yaparak uyguladığınız zaman saçlarınızın hem gürleştiğini hem parlaklık kazandığını hem de güçlendiğini kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz.
Tırnak bakımı için faydası: Bu yağ tırnaklarını güçlendirir ve kırılmasını engeller. Aynı zaman sağlıklı uzamasını sağlar.

Nasıl kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan bu yağı saç derinize uygulamak isterseniz hafta 2-3 defa yoğun bakım şeklinde yapabilirsiniz. Saç derinize oval hareketlerle masaj yapın ve ardından 30 dakika bekleyiniz. Daha sonra saçınızı yıkayın. Birkaç uygulamadan sonra etkisini fark edebilirsiniz. Yüz için kullanımınızda birkaç damla yeterli olacaktır. Aynı şekilde yüzünüze masaj yaparak uygulayınız ve sonrasında yıkayınız. Vücudunuz için ise doğru kullanım zamanı duştan sonradır. Bir miktar yağı vücudunuza sürebilirsiniz. Yağ vücudunuza anında nüfuz eder ve kolay emilir. Tırnaklar için ise haftada 1 kere kullanımı yeterlidir. Tırnak için kullanıldığında içerisine yağ ile eşit miktarda limon suyu koyup uyguladıktan sonra 15 dakika beklemeniz ve sonrasında yıkamanız yeterlidir.

Fas argan yağı vücudunuz ve saçlarınız için harika bir bakım ürünüdür. Hem doğaldır hem de besleyici özelliği yüksek vitaminlere sahiptir.

1 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 5 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
26
10
7
2
3Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

cilt bakımı için argan yağı kullanmak istiyorum ama nasıl bulabilirim? birkaç yere sordum ama bulamadım. argan yağı nerede satılır?