X

Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde cilt bakımı yapmak, kendi ortamımızda, kendimize zaman ayırdığımız bizi rahatlatıcı en güzel aktivitelerden biridir. Kendimize bakmak ve kendimiz için bir şeyler yaptığımızı görmek bizi her zaman mutlu eder ve yaşama karşı motive oluruz. Özellikle kadınlar için konu güzelleşmek olunca. Güzellik salonları her ne kadar daha profesyonel ve cerrahi gibi görünse de aslında evde yapabileceğiniz o kadar çok yöntem var ki... Hem evinizde güzel bir vakit geçirip evinizin tadını çıkartırsınız hem de sizin için en ekonomik ve zevkli bir yöntem olur.

Evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle cilt temizliği her şeyden önce gelir. Yüzünüzde makyaj olmasa daha çevreden gelen toz ve kirle cildimiz kirlenir ve daha çok yağlanır. O yüzden ilk önce bol sabunlu bir su ile cilt kirden arındırılır ve çeşitli cilt sularıyla (makyaj temizleyici, gül suyu vb...) cilt temizlenir. Daha sonra cildin tahriş olmaması ve kurumaması için nemlendirici sürülür ve cilt kremi emene kadar beklenir. Unutmayın cildin nemini korumak cilt bakımının temelini oluşturur. Gelelim ikinci aşamaya, cildi nemlendirdikten sonra asıl sorunlar başlar. Ne için bu işlemi yapıyoruz? Cilt kuruluğu mu, yağlı cilt mi, siyah nokta mı yoksa sivilceli kızarık bir cilt mi?

Cil bakım tarifleri

1. Badem ve Bal: Sadece bir çorba kaşığı bal ve iki badem. Balı minik bir kaseye alın ve bademleri toz haline gelecek şekilde dövün. İkisini karıştırın ve karışıma bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Cildinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulama işlemine geçin. Cildinizi ferahlamış ve yenilemiş hissedeceksiniz.

2. Sadece Bal: Yüzünüzün tamamını bal ile kaplayın. 15 dakika kadar bekleyin ve soğuk su ile durulama işlemine geçin. Farkı göreceksiniz.

3. Muz: Tükettiğimiz birçok besin maddesinin yapılan araştırmalar sonucunda cilde iyi geldiği gözlemlenmiştir. İçindeki sular ve posalar cildin nemlenmesini sağlıyor. Soyulmuş bir muzu ezin ve masaj yaparak yüzünüze ve boyun bölgenize sürün. 10-15 dakika kadar bekleyin ve soğuk su ile yıkayın. Nemlenmiş ve ferah bir cilde kavuşacaksınız.

4. Gül Mucizesi: Geçmiş zamanlarda kadınlar hep gülün gençlik mucizesi olduğunu söylerlerdi. Peki siz hiç denediniz mi? Gül yapraklarını macun haline gelene kadar ezin ve cildinize uygulayın. Sonuca inanamayacaksınız.

5. Domates: Sivilceleriniz ve siyah noktalarınızdan kurtulmak için en kolay ulaşabileceğiniz ve en sağlıklı olan şey domatestir. İçinde bulundurduğu maddeler sayesinde cildi soyma özelliğine sahiptir. İster bir domatesi rendeleyeler cildinize sürün ve 15 dakika bekletin, isterseniz domatesi direk sürün. Sivilceleriniz de ve siyah noktalarınızdaki farkı göreceksiniz.

6. Limon: Limonun mucizevi bir şekilde içinde bulundurduğu asitlerden ötürü ciltte kurutucu bir özelliği vardır. Genellikle yağlı ciltler için önerilir. Balı ve limon suyunu minik bir kasede karıştırın ve cildinize uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra, maden suyuyla pamuk yardımıyla hiç kalmayacak şekilde temizleyin.

Cilt bakımı güzelliğinizi tamamlayan en önemli uygulamadır. Evde cilt bakımı yapmak için sunmuş olduğumuz doğal yöntemler hem faydalı hem de sağlıklı olacaktır.

Nazan arapaslan
Evde doğal cilt bakımı için hangi yöntem sivilce izlerine iyi gelir? Zamanında yüzümde çok sivilce vardı. Bunlar şimdi hep iz olarak kaldı. Nasıl geçirebilirim?